درمان بیماریسلامتینکات سلامتی

تست قندخون و اطلاعات مفید!

از روش های مختلف تست قندخون چه میزان اطلاع دارید این آزمایشات چه اطلاعاتی به ما میدهند ؟آزمون های مختلفی برای بررسی میزان قند خون وجود دارند که می خواهیم به برخی از آن ها اشاره کنیم اگر تا به حال برای بررسی میزان قندخونتان آزمایش انجام نداده اید پیشنهاد میدهیم این کار را هرچه زودتر انجام دهید و به سلامتی تان بیشتر اهمیت دهید.

این آزمایشهای دیابت می تواند به شما و دکتر شما یک حس خوب بدهد که چگونه به خوبی قند خون خود را کنترل و چگونه دیابت ممکن است بر سایر قسمت های بدن مؤثر باشد. خوشبختانه، یک آزمایش خون ساده می تواند دیابت را تشخیص دهد.

ADA سه آزمون اندازه گیری قند خون از راه های کمی متفاوت را نشان می دهد. هر یک از آنها می تواند به شما اطلاعات مورد نیاز را بدهد.

1. هموگلوبین گلیکوزیله

همچنین این تست هموگلوبین A1c نامیده می شود این گاهی اوقات بعد از تشخیص مورد استفاده قرار می گیرد یک ایده بهتر از الگوهای قند خون است اما آن بیشتر برای نظارت بر وضعیت خود مورد استفاده قرار می گیرد. این تست به جای ارزیابی قند خون در یک لحظه از زمان با الگوهای خاص قند خون شما را بیش از دو یا سه ماه بررسی می کند. سطح A1C از 6.5 درصد و یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه نشان می دهد شما مبتلا به دیابت هستید. نتیجه بین 5.7 و 6.4 درصد پیش دیابت در نظر گرفته می شود که نشان می دهد در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید. سطح نرمال زیر 5.7 درصد است.
اگر آزمایش A1C در دسترس نیست و یا اگر شما دارای شرایط خاصی مانند حاملگی و یا یک فرم غیر معمول از هموگلوبین دارید که می تواند آزمایش A1C را نادرست کند دکتر شما ممکن است از تست های دیگر برای تشخیص دیابت استفاده کند

2. آزمون قند خون ناشتا

اگر شما امروز در یک وقت ملاقات به دکتر خود مراجعه کنید این آزمون را او احتمالاً برای شما برنامه ریزی می کند. و برنامه ریزی قطعاً لازم است زیرا نتایج دقیق برای آزمون بر روی آماده سازی شما از پیش بستگی دارد.
چگونه عمل کنید: نخست، شما برای حداقل هشت ساعت قبل از آزمون، چیزی جز آب مصرف نکنید. به این ترتیب، وقتی که خون کشیده می شود دستگاه گوارش شما مدتها پیش تمام مواد غذایی را هضم کرده است. در نتیجه، سطح قند خون شما در کمترین میزان افت خود است اگر شما سالم هستید قند خون شما 100 mg / dL یا پایین تر خواهد شد. اگر 126 mg / dL یا بالاتر باشد شما مبتلا به دیابت هستید اگر آن بین 100 و 125 است شما باید پره دیابت باشید. اگر خون بالاتر است دکتر شما ممکن است تکرار قند خون در یک روز مختلف را بخواهد تا مطمئن شوید که واقعاً قند خون شما بالا است.
چرا این تست استفاده می شود: آزمون قند خون ناشتا (یا FPG) بر ابزارهای تشخیصی ترجیح داده می شود زیرا آن برای هر دو بیماران و پزشکان آسان، نسبتاً ارزان، به طور کلی نتایج سازگار و تقریباً تا حدی یک تعادل بی عیب از آنچه شما در آزمون می خواهید ارائه می دهد.
برای بهترین نتایج: آزمون را در صبح انجام دهید نه بعد از ظهر. تحقیقات در موسسه ملی دیابت و دستگاه گوارش و بیماری کلیه (NIDDK) بیش از 6000 نتایج آزمون صبح را با تعداد مشابهی از نتایج بعد از ظهر مقایسه کرد به طور متوسط به اندازه 5 میلی گرم / دسی لیتر متفاوت بود یک دلیل برای این اختلاف: مردمی که در صبح آزمایش می دهند به طور معمول بیش از 13 ساعت به طور متوسط بدون غذا هستند در حالی که افرادی که آزمایش را در بعد از ظهر انجام دادند تنها حدود 7 ساعت ناشتا بودند است. NIDDK در حال حاضر نشان می دهد که استانداردهای تشخیص متفاوت بر اساس زمانی که آزمون گرفته شده است توسعه یافته است.

3. تست قند خون تصادفی

این آزمون نیز به عنوان یک آزمون قند پلاسمای اتفاقی است. هر دو “گاه به گاه” و “تصادفی” به این واقعیت است که شما می توانید آزمون را در هر زمان انجام دهید. ناشتا بودن لازم نیست. از آنجا که آن نیاز به هیچ آماده سازی ندارد تست قند خون تصادفی اغلب به عنوان بخشی از تست خون معمولی انجام می شود.
چگونه کار می کند: این روش از تست قند ناشتا بسیار متفاوت است. خون کشیده شده و به یک آزمایشگاه ارسال می شود. اما وقتی نتایج بر می گردد. در افراد سالم، پاسخ انسولین طبیعی معمولاً سطح قند خون را زیر 140 mg / dL حتی پس از خوردن نگه می دارد. اگر یک آزمایش قند خون تصادفی نشان دهد که سطح قند خون mg / dl 200 یا بالاتر است شما باید علائمی مانند خستگی، تشنگی بیش از حد و یا تکرر ادرار داشته باشید که به احتمال زیاد شما مبتلا به دیابت هستید.
ممکن است شما به تازگی غذا خورده اید و لذا به همین دلیل شما نمی توانید یک تست قند خون ناشتا انجام دهید. تنها نتیجه مثبت از یک تست قند خون تصادفی به عنوان حرف آخر نیست. پزشکان تقریباً همیشه در تایید این نتایج با استفاده از آزمون دقیق تر طراحی شده به طور خاص برای تشخیص دیابت اصرار دارند.

4. تست تحمل گلوکز خوراکی

این آزمون به عنوان استاندارد طلایی برای یک تشخیص قطعی دیابت در نظر گرفته می شود زیرا این سطح قند خون را تحت شرایط کاملا کنترل شده ارزیابی می کند و نتایج بسیار قابل اعتمادی را فراهم می کند.
چگونه عمل می کند: مانند تست قند خون تصادفی، ابتدا برای حداقل هشت ساعت ناستا باشید سپس یک نمونه خون گرفته می شود و 75 گرم قند همراه با 250 -350 میلی لیتر آب به شما داده می شود و هر نیم ساعت تا دو ساعت خون گرفته می شود علامت قند دو ساعته به ویژه مهم است اگر سطح گلوکز خون شما در آن نقطه 200mg / dL یا بالاتر باشد شما دیابت دارید اگر آن بین 140 و 199 شما پیش دیابت هستید.
چرا مورد استفاده قرار می گیرد: این آزمون دقیق تر است و گاهی اوقات نیاز است هنگامی که نتایج تست های دیگر کمتر قطعی است انجام شود اگر شما یک سابقه خانوادگی قوی از دیابت و علائمی آشکاری از دیابت دارید ولی آزمون قند خون تشخیص را تأیید نکرده است. یا یک آزمایش قند خون تصادفی بیش از 200 میلی گرم / دسی لیتر باشد اما شما هیچ علائمی ندارید. در این قبیل موارد، با دکتر خود برای آزمون تحمل گلوکز خوراکی برای نتیجه صریح در مورد استاندارد طلایی تماس بگیرید.
به دلیل حساسیت آزمون، نتایج OGTT به راحتی می تواند توسط مواد خارجی در خون تغییر پیدا کند. اگر شما در حال گرفتن هر نوع دارو (از جمله قرص ضد بارداری مصرف) و یا مکمل های گیاهی و یا تغذیه ای هستید با دکتر خود در میان قرار دهید زیرا آنها ممکن است سطح قند خون را افزایش دهد. برای نتایج ایده آل، برخی از پزشکان توصیه می کنند که شما مقدار زیادی از غذاهای با کربوهیدرات بالا به مدت سه روز قبل از آزمون به منظور تقلید از یک رژیم غذایی استاندارد مصرف کنید.

5. کراتینین

اگر نگرانی در مورد آسیب کلیه وجود دارد دکتر شما ممکن است این آزمایش خون را درخواست دهد. کراتی نین یک محصول زائد است که به طور معمول توسط کلیه ها از بدن حذف می شود اما در پیشرفت بیماری کلیوی، سطح کراتینین در خون افزایش می یاد.

6. کلسترول و تری گلیسیرید

این آزمایش خون، معمولاً سالانه انجام می شود سطح سه نوع چربی را در خون چک نمایید LDL و یا کلسترول “بد”، چربی مومی شکل است که می تواند در سخت شدن دیواره شریان ها اثر نماید. سطح LDL باید 100 میلی گرم / دسی لیتر یا کمتر باشد. HDL یا کلسترول “خوب”، یک چربی سالم است که در واقع LDL را از رگ ها و شریان شما حذف می کند. کل HDLs شما در مجموع 45 میلی گرم / دسی لیتر یا بیشتر باشد. تری گلیسیرید انبار چربی در گردش است که بدن شما از گلوکز یا چربی بیش از حد تولید می کند. مقدار بیش از حد می تواند سبب سخت شدن شریان ها شود. سطح شما باید کمتر از 150 میلی گرم / دسی لیتر باشد.

7. ادرار

ادرار ممکن است برای اندازه گیری آلبومین، پروتئین که نشان دهنده حضور آسیب در مراحل اولیه کلیه است آزمایش می شود. این تست معمولاً سالانه انجام می شود این آزمون نشان می دهد کلیه های شما چگونه عمل می کنند.

8. تست خراش انگشت

در این تست یک قطره کوچک خون از نوک انگشتان را بر روی یک نوار کوتاه از دستگاه قرار می دهند و دستگاه نتیجه را نمایش می دهد که روزانه می توانید برای ارزیابی انجام دهید. اما دقت مورد نیاز برای تشخیص را ارائه نمی دهد.

منبع: دکترسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *