سلامتینکات سلامتی

همه چیز درمورد اسیدهای چرب امگا3

آنچه که باید درباره اسیدهای چرب امگا 3 بدانید

اسیدهای چرب امگا 3 (Omega-3 fatty acids) ماده ای کلیدی برای رشد  طبیعی و نرمال افراد می باشد. بنظر می رسد که کمبود و یا فقدان اسیدهای چرب امگا 3 در
رژیم غذایی و دریافت زیاد اسید های چرب امگا 6 عامل قابل توجه بسیاری از بیماری ها می باشند. از آنجا که بدن انسان ها قادر به ساخت اسیدهای چرب امگا 3 نیست، ما باید این اسیدهای چرب را از طریق رژیم غذاییدریافت نماییم. مکمل های حاوی امگا 3 جزء مکمل های پرطرفدار هستند و افراد برای پیشگیری و درمان بیماری ها از آنها استفاده می نمایند.

چرا افراد اسیدهای چرب امگا 3 مصرف می کنند؟

تحقیقات شواهدی قوی در مورد تاثیر اسیدهای چرب امگا 3 تهیه شده از روغن ماهی برروی کاهش فشار خون و تری گلیسیرید فراهم می کنند. شواهد خوبی هم برای تاثیر اسیدهای چرب امگا 3  برروی آرتریت روماتوئید وجود دارد. شواهد گذشته نشان می دادند که اسیدهای چرب امگا 3 می توانند خطر حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی را کاهش دهند، اما تحقیقات جدید این شواهد را رد می نمایند. تحقیقات بیشتری برای بررسی این موضوع مورد نیاز است.

درباره اسیدهای چرب امگا 3 و تاثیرات آنها برروی سایر بیماری ها نیز تحقیقاتی انجام گرفته است. این بیماری ها شامل آسم، سرطان، افسردگی، پسوریازیس، بیماری های التهابی روده همچون بیماری کرون و کولیت روده، بیش فعالی و آلزایمر می باشند. هرچند بعضی از این تحقیقات نویدبخش هستند، اما هنوز برای نتیجه گیری درباره تاثیر اسیدهای چرب امگا 3 برروی بیماری های ذکر شده زود بوده و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

انواع مختلف اسیدهای چرب امگا 3 می توانند گیج کننده باشند. روغن های ماهی وجو دارند که شامل اسید دوکوزاهگزانوییک (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) می باشند. همچنین منابع گیاهی حاوی اسید آلفا لینولنیک (ALA) موجود بوده که در بدن تبدیل به اسیدهای چرب امگا 3 می شود.

در بیشتر تحقیقات از روغن ماهی ها که شامل اسید های چرب امگا 3 هستند، استفاده شده است. هرچند منابع گیاهی ممکن است همین فواید را داشته باشند، اما تحقیقات کم تری راجع به آنها انجام شده و کم تر شناخته شده هستند. درحال حاضر، تاثیرات و فواید روغن ماهی بیشتر از منابع گیاهی تایید شده می باشند.

چقدر اسیدهای چرب امگا 3 باید مصرف نماییم؟

میزان استانداردی برای مصرف اسیدهای چرب امگا 3 وجود ندارد. انجمن قلب آمریکا (AHA) مصرف روزانه 1 گرم (EPA) و (DHA) روی هم را برای افرادیکه مبتلا به بیماری قلبی هستند، توصیه می نماید. مقادیر بالاتر (بین 2 تا 4 گرم در روز) برای کاهش تری گلیسیرید استفاده می شود. اگر نیاز به مصرف مکمل های حاوی اسیدهای چرب امگا 3 دارید، قبل از مصرف با پزشکتان برای تشخیص میزان مورد نیاز مشورت نمایید. کودکان بجز در مواردیکه پزشک تجویز می کند نباید از مکمل های حاوی اسیدهای چرب امگا 3 استفاده نمایند.

منابع طبیعی اسیدهای چرب امگا 3 کدام اند؟

منابع طبیعی و خوب اسیدهای چرب امگا 3 شامل:

ماهی های سردآبی همچون ماهی تن، سالمون، قزل آلا و ساردین

روغن جگر ماهی

روغن تخم کتان و کلزا

لوبیای سویا

گردو

AHA توصیه می کند که به منظور تامین نیاز بدن به اسیدهای چرب امگا 3 افراد هفته ای دوبار ماهی مصرف نمایند.

خطرات مصرف اسیدهای چرب امگا 3 کدام است؟

تاثیرات جانبی – اسیدهای چرب امگا 3 می توانند باعث ناراحتی معده و یا اسهالشوند. این تاثیرات در مقادیر بالاتر بدتر می شوند.

تداخلات – اگر از داروهای رقیق کننده خون، داروهای ضدپلاکت و یا مسکن های ضدالتهابی استفاده می کنید، درباره مصرف اسیدهای چرب امگا 3 با پزشک خود مشورت نمایید. ترکیب امگا 3 با این داروها می تواند باعث افزایش خونریزی شود.

خطرات – زنان باردار، افرادیکه دیابت دارند، در خطر بالای خونریزی هستند و یاکلسترول LDL آنها بالا است، باید پیش از مصرف مکمل های حاوی اسیدهای چرب امگا 3 با پزشک خود مشورت نمایند. خوردن ماهی عموما بهترین راه برای دریافت اسیدهای چرب امگا 3 می باشد. اما بیاد داشته باشید که بعضی از ماهی ها همچون شاه ماهی خال مخالی، نیزه ماهی و … میزان بیشتری جیوه داشته و مصرف آنها توصیه نمی شود. هرچند بنظر می رسد که فواید ماهی از مضرات آن بیشتر است، اما مصرف این ماهی های پر از جیوه توصیه نمی شود.

منبع: سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *