سلامتینکات سلامتی

مردان ایرانی در سده اخیر قدبلندتر شده اند.

نتایج یک مطالعه نشان می دهد مردان ایرانی ظرف یک سده گذشته، بسرعت افزایش قد پیدا کرده اند و به این وسیله از سایر ملل پیشی گرفته اند.

مردان ایرانی در سده اخیر بلندقدتر شده اند

در صد سال گذشته مردان ایرانی و زنان کره جنوبی بیشترین میزان افزایش قد را داشته اند. قد مردان ایران در قرن گذشته به طور متوسط 16٫5 سانتی متر افزایش داشته است. زنان کره جنوبی هم در همین مدت به طور میانگین 20٫2 سانتی متر بلندتر شده اند. ایران علاوه بر افزایش قد، در دهه های اخیر شاهد افزایش قابل توجه امید به زندگی هم بوده است. علت آن هم عمدتا اجرای برنامه های بهداشت و سلامت جدید و بهتر برای روستاییان است.

این در حالی است که آمریکا و بریتانیا از این قایله عقب مانده و میزان افزایش قد آنها کم بوده است. در سال 1914 مردان و زنان آمریکا از نظر بلندی قد به ترتیب در جایگاه سوم و چهارم جهان قرار داشتند. اما حالا این کشور به جایگاه 37 و 42 سقوط کرده است مردان بریتانیایی هم در رتبه 31 جهان و زنان این کشور هم 38ام هستند.
طبق بزرگ ترین مطالعه ی قد در سطح جهان در سال 2014 مردان هلندی با قد میانگین 182٫5 سانتی متر، بلندقدترین مردان جهان شناخته شدند. زنان کشور لتونی هم با 170 سانتی متر بیشترین قد را در میان زنان جهان دارند.

شبکه خبری ان تی وی آلمان در گزارشی در این زمینه اعلام کرد:با این حال این روند همیشه برای ایرانی ها مزیت محسوب نمی شود.

این گزارش با بیان آنکه مردان ایرانی در طول یکصد سال گذشته روز به روز قد بلندتر شده اند، افزود:بر اساس مطالعه جدیدی که (به سرپرستی پروفسور مجید عزتی، استاد امپریل کالج لندن انجام و نتایج آن در نشریه ای لایف منتشر شد) متوسط قد ایرانیان بین سالهای 1896 تا 1996 میلادی از یکصد و پنجاه و هفت سانتیمتر به یکصد و هفتاد و سه سانتیمتر افزایش یافته است. این افزایش شانزده سانتی در مدت یکصد سال، نشان دهنده یک افزایش قد بیش از اندازه است. ایران با این روند در بازه زمانی مزبور، کشورهای اروپایی و آسیایی را پشت سر گذاشته است.

یک متخصص غدد درون ریز و متابولیسم در این باره گفت:وقتی رفاه اجتماعی در ایران بالا رفت، اوضاع مالی و تغذیه جامعه بهتر شد، بهداشت عمومی شرایط مساعدی پیدا کرد و بیماری های واگیردار و مسری ظرف یک سده گذشته ریشه کن شدند، فاکتورهای مهم رشد قد برای مردان ایرانی حاصل شد.

ان تی وی گفت:امروز حتی قد و قامت دویست و هشت سانتیمتری برای مردان ایرانی، نادر محسوب نمی شود. البته این شرایط همواره با مزیت همراه نیست و به طور مثال در هنگام خرید شلوار، این افزایش قد به یک معضل تبدیل می شود.

در این تحقیق همچنین آمده است که این محدودیت ها برای زنان ایرانی نیز رو به افزایش است. چون زنان ایرانی نیز روز به روز در حال افزایش قد هستند. زنان بلند قامت ایرانی هم اکنون در انتخاب همسر (بلند قامت) مشکل دارند و از این وضع شکایت دارند.

 

منبع: نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *