دهان و دندانسلامتی

آسیب میوه های خشک برای دندان ها

آسیب های میوه های خشک برای دندان ها

میوه های خشک اثرات درمانی موثر و مفیدی دارند. مغذی هستند و انرژی لازم را برای بدن تامین می کنند. در حقیقت می توان گفت میوه های خشک مانند یک کپسول طبیعی برای حفظ سلامتی بدن عمل می کنند.هر فردی باید مراقب سلامتی خود باشد. برای داشتن بدنی سالم باید به تغذیه مناسبی داشته باشیم و به مقدار کافی ورزش کنیم.
مصرف مواد غذایی طبیعی مانند آجیل و خشکبار ، میوه ها، سبزی ها و غلات در حفظ سلامتی بسیار موثرند.
میوه های خشک سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند ویتامین ها ، املاح و آنزیم ها هستند. به راحتی هضم می شوند و باعث تصفیه خون و پاکسازی معده و روده می گردند.
بیماری هایی که در اثر مصرف غذاهای مصنوعی به وجود می آیند، می توانند با مصرف میوه ها بهبود یابند.
میوه های خشک و آجیل، هر چند از نظر اندازه کوچک هستند، ولی بسیار مقوی هستند و اثرات درمانی زیادی دارند.

بسیاری از مواد غذایی و خوراکی ها هستند که فواید بینظیر و فوق العاده ای دارند اما ممکن است مصرف زیاد آنها به دندان ها و لثه ها آسیب وارد کند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که همیشه مقداری میوه خشک در جیب یا کیف خود دارید، بهتر است مراقب دندان های خود باشید، زیرا مصرف بیش از حد میوه های خشک مانند کشمش میتواند باعث تخریب دندان ها شود. در ادامه نظر یک دندانپزشک را درباره ی این موضوع جویا می شویم.

خطر جدی میوه های خشک برای دندان ها

یک دندانپزشک دانشگاه سالفورد انگلستان، جدی ترین عامل پوسیدگی دندان ها را کشمش و میوه های خشک عنوان می کند. به گفته وی، درحالیکه میوه های خشک سرشار از ویتامین ها هستند، اما میزان قند موجود در آنها بی نهایت برای دندان کودکان مضر است.

وی در ادامه عنوان می کند که یک پاکت کوچک کشمش معادل حاوی حدود 8 قاشق چایخوری شکر است. میزان مصرف قند روزانه مجاز برای کودکان 4 تا 6 سال، بیش از 5 حبه قند نیست. برای کودکان 7 تا 10 سال، نباید بیش از 6 حبه قند باشد.
به گفته سارا، کشمش با وجود داشتن حالت چسبندگی به دندان ها می چسبد و از اینرو منبع ماده قندی برای مدت زمانی طولانی در دسترس باکتری ها قرار می گیرد، که این مسئله می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها در طولانی مدت شود.

سایر خوراکی های مضر برای دندان و لثه

آب نبات های سفت

شاید بعد از غذا، خوردنِ آبنبات نعنایی خیلی دلچسب به نظر بیاید به خصوص زمانی که غذای سنگین یا سالادی پر از کلم و سبزیجات مختلف خورده باشید. اما باید بدانید که به نظر دندان پزشک ها ضرر این کار بیشتر از منفعت آن است.

آب نبات های نعنایی، انواع پاستیل ها و در کل شیرینی جات سفتی که به مرور در دهان آب می شوند بزاق را اسیدی می کنند. می پرسید چرا؟ به خاطر این که این نوع شیرینی جات را مدت زمان طولانی در گوشه ای از دهان مان جا می دهیم و همین امر باعث تولید اسید می شود. اگر این کار را به دلیل ترس از بوی بد دهان انجام می دهید باید بگوییم که شیوه ی خوبی برای داشتن نفس خوش بو انتخاب نکرده اید. اگر عادت دارید که همیشه پاستیلی گوشه ی لپ تان داشته باشید سعی کنید از نوع کم شیرین یا کلا بدون شکر باشد.

نوشابه های انرژی زا

توصیه می کنیم از مصرف نوشیدنی های شیرین و غلیظ که پرکالری هستند و به ورزش کاران توصیه می شوند بپرهیزید. این نوشیدنی ها نه تنها اسیدی هستند بلکه مدت زمان طولانی روی دندان ها جا خوش می کنند. اگر به سلامت دندان های تان علاقه مندید انرژی مورد نیاز بدن تان را با خوردن مواد غذایی دیگر تأمین کنید

لیمو ترش

اگر شما نوشیدنی های اسیدی را به نوشیدنی های شیرین ترجیح می دهید باید بدانید که باز هم خطر آسیب زدن به دندان هایتان وجود دارد.
لیمو ترش میوه ی اسیدی است و اگر عادت دارید وقت و بی وقت آب لیموترش سر بکشید یا مدتی لیمو ترش میک بزنید باید بدانید که کلسیم مینای دندان های تان را به خطر می اندازید.
نه تنها قند طبیعی موجود در لیمو ترش (یا شکری که خودمان به آن اضافه می کنیم) در دهان اسیدی می شود بلکه خود لیموترش به طور طبیعی اسیدی است و همین امر باعث آسیب رساندن به دندان ها می شود.

نوشابه های گازدار و آب میوه ها

اینجا نیز متهم اصلی قند است. بعضی ها عادت دارند که این قبیل نوشیدنی ها را قبل از قورت دادن برای مدتی در دهان خود نگه می دارند یا انگار که دهان شویه می کنند نوشیدنی ها را در لا به لای دندان های شان جریان می دهند. اگر جزو این قبیل افراد هستید باید بگوییم که باز مینای دندان تان تهدید می شود. توصیه می کنیم بلافاصله بعد از مصرف نوشابه های گازدار و آب میوه ها اندکی آب بنوشید. همچنین می توانید برای کاهش تماس این مایعات با دندان هایتان هنگام نوشیدن آن ها از نی استفاده کنید.

 

منبع: نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *