درمان بیماریسلامتی

دیابت بارداری چیست؟

دیابت چیست ؟

دیابت وضعیتی است که سطوح گلوکز را در خون افزایش میدهد.گلوکز قندی است که منبع اصلی انرژی در بدن می باشد. وقتی سطوح گلوکز در بدن خیلی زیاد است مشکلاتی برای سلامتی ایجاد می شود.

دیابت باردرای چیست ؟

دیابتی است که برای اولین بار طی دوران بارداری ایجاد میشود.تعدادی از خانمهای با دیابت بارداری در واقع قبل از بارداری دیابت خفیف داشته و اطلاع نداشتند.

چه چیزی باعث ایجاد دیابت بارداری می شود ؟

دیابت بارداری وقتی ایجاد می شود که تغییری در پاسخ بدن به هورمون انسولین بوجود می آید.انسولین هورمونی است که قند گلوکز را از خون خارج کرده و وارد سلولهای بدن می کند تا در آنجا تبدیل به انرزی شود. طی بارداری،سلولهای بدن بطور طبیعی به میزای جزیی به اثرات انسولین مقاوم می شوند بطوریکه سطوح خونی گلوکز مادر افزایش یافته تا مواد غذایی بیشتری در دسترس جنین قرار گیرد. در مقابل بدن مادر باردار انسولین بیشتری تولید می کند تا سطوح گلوکز را در سطوح نرمال حفظ کند. در تعداد کمی از خانمها،حتی این میزان افزایش انسولین نمی تواند سطوح گلوکز را در حد نرمال نگه دارد . در نتیجه ،آنها مبتلا به دیابت باردرای می شوند.

آیا من باید برای دیابت باردرای تستی انجام دهم ؟

همه خانمهای باردرا باید از نظر دیابت باردرای غربالگری شوند.از شما در باره سابقه پزشکی و فاکتورهای خطرساز آن سوالاتی پرسیده می شود یا ازمایشی برای سنجش گلوکز خونتان درخواست می شود.این تست معمولا بین 24 تا 28 هفتگی باردرای انجام می شود.اما اگر شما فاکتورهای پرخطر داشته باشید این تست ممکن است زودتر درخواست شود.

اگر من دچار دیابت باردرای شوم آیا در آینده مبتلا به دیابت می شوم ؟

در بسیاری از موارد ،بعد از زایمان این نوع دیابت از بین می رود.اما این موضوع به عنوان یک فاکتور پرخطر برای دیابت در مراحل بعدی زندگی خواهد بود.و برای خانمهایی که قبل از بارداری دیابت خفیف داشتند ،این دیابت برای همیشه باقی می ماند.

چه کسی در خطر دیابت بارداری است ؟

سن بالای 25 سال
افراد دارای اضافه وزن
افرادی با سابقه دیابت بارداری
سابقه داشتن بچه خیلی درشت
بستگان نزدیک دارای دیابت
داشتن سابقه نوزاد مرده در بارداری قبلی
نژاد  هایی خاص مانند آمریکایی آفریقایی،سرخپوست و …

دیابت باردرای چگونه بر بارداری اثر می گذارد ؟

دیابت باردای خطر داشتن بچه درشت را زیاد می کندو در نتیجه شانس سزارین زیاد می شود.فشار خون بالا و پره اکلامپسی(مسمومیت باردرای) در خانمهای با دیابت بارداری شایعتر می باشد.

چه خطراتی ، بچه های مادران با دیابت بارداری را تهدید می کند ؟

این بچه ها ممکن است در زمان تولد دچار کاهش قند خون شده و زردی نوزادی نیز در آنها شایعتراست و همچنین اگر دچار تولد زودرس شوند مشکلات مذکور بیشتر بوده ،بعلاوه مشکلات تنفسی در انها بیشتر خواهد شد.اما با مراقبات باردرای منظم و کنترل دقیق قند خون ،این خطرات کاهش می یابند.

خطرات طولانی مدت دیابت بارداری در مادران و فرزندانشان چه می باشند ؟

مادران با دیابت بارداری در خطر بیشتری از داشتن دیابت در آینده می باشند و این خطر در مورد فرزندشان نیز وجود دارد.این مادران نیاز دارند که بعد از بارداری ،تستهای منظم از نظر دیابت انجام دهند.فرزندانشان نیز نیاز دارند تا ازنظرریسک دیابت مانیتور شوند.

اگر من دیابت بارداری داشته باشم،چگونه می توانم آن را کنترل کنم ؟

شما نیاز دارید که میزان قند خونتان را تحت کنترل نگه دارید.برای این کار نیاز دارید که قند خونتان را روزانه بررسی کنید ،غذای سالم بخورید،ورزش منظم بکنید،و گاهی نیاز به مصرف دارو دارید.

اگر دیابت بارداری داشته باشم آیا باید دارو مصرف کنم ؟

دیابت بارداری اغلب با رژیم و ورزش کنترل می شود.اما اگر اینها کافی نباشد، ممکن است نیاز به انسولین برای کنترل سطح گلوکز خونتان داشته باشید.

آیا دیابت بارداری بر زایمان فرزندم اثر می گذارد ؟

بیشتر خانمهای با دیابت بارداری می توانند زایمان طبیعی داشته باشند ،اما نسبت به خانمهای بدون دیابت، برای جلوگیری از مشکلات زایمانی ، بیشتر ممکن است نیاز به سزارین داشته باشند.همچنین ممکن است لازم شود زودتر از موعد ،زایمان شروع شود.

اگر من دیابت بارداری داشته باشم،آیا بعد از بارداری باید کاری انجام دهم ؟

شما باید 6 تا 12 هفته بعد از زایمان تستی انجام دهید،اگر قند خون بعد از زایمانتان نرمال باشد ،لازم است هر 3 سال از نظر دیابت بررسی شوید.فرزندتان نیز باید طی دوران بچگی از نظر فاکتورهای خطرساز دیابت ،مانند چاقی تست شوند.

منبع: پزشک آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *