جمعه, اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱
خانهسلامتی۴ اشتباه ورزشی که باعث مریضی‌تان می شود

۴ اشتباه ورزشی که باعث مریضی‌تان می شود

وب سایت دکتر کرمانی: دستور العمل پیشگیری از مریض شدن در این فصل بارها و بارها گفته شده: دست های خود را بشویید، صورت خود را لمس نکنید، واکسن آنفولانزا بزنید، میوه و سبزیجات میل کنید و به اندازه کافی نیز بخوابید. اما وقتی نوبت به ورزش می رسد این راهنما کمی دچار تغییر می شود.

ورزش در مبارزه با بیماری هم می تواند کمکتان کند هم به دردسر بیاندازدتان. چهار اشتباه شایع وجود دارد که اگر از آنها جلوگیری کنید می توانید این فصل را سالم رد کنید. همچنین از شما خواهش می کنم قبل و بعد از استفاده ی وسائل باشگاه آنها را تمیز کنید.
مشکل شماره یک: مرتب ورزش نمی کنید

اگر سرمای زمستان باعث شده برنامه پیاده روی تان بهم بریزد، باید ترتیبی بچینید که با پوشش مناسب در هوای سرد ورزش کنید و یا عضو یک باشگاه شوید. ۳۰ دقیقه ورزش هوازی با سرعت متوسط مانند پیاده روی متوسط ( یا شنا، دویدن و دوچرخه سواری ) می تواند مقدار سلول های محافظ سیستم ایمنی بدن مانند ایمونوگلوبولینها، نوتروفیل ها و سلول های کشنده طبیعی را افزایش دهد.

افرادی که بیشتر روز های هفته را ورزش می کنند خطر ابتلای خود به سرماخوردگی های شایع را تا ۵۰ درصد کاهش می دهند. بعلاوه، مقدار این سلول های تا سه ساعت بعد از ورزش همچنان بالا می ماند. هر بار که ورزش می کنید، سلول های مهم ایمنی بدن از بافت های محیطی را می سازد، و وارد سسیستم گردش خون می کند تا دوباره به کل بدن بروند و قابلیت مبارزه با ویروس ها و باکتری ها را افزایش دهند.

مشکل شماره دو: جا انداختن کلاس یوگا

رفتن به کلاس یوگا و یا انجام این ورزش با نوار ویدئویی در این فصل واقعا ارزشش را دارد چون می تواند از مریض شدنتان پیشگیری کند. در یک تحقیق مشخص شد افرادی که روزانه ۴۰ دقیقه یوگا کار می کنند بهبود قابل توجهی در سیستم ایمنی بدنشان مشاهده می کنند، همچنین سطح هورمون استرس در این افراد پایین می آید.

4 اشتباه هنگام ورزش که باعث مریضی تان در این فصل می شود

دکتر اوا سلهاب مسئول این تحقیقات می گوید: یوگا واکنش آرامش بخش بدن را فعال می کند، که سطح آدرنالین و کورتیزول را کاهش می دهد و سایتوکاین های پیش التهابی را که روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارند پایین می آورد.

مشکل شماره سه: عرق ریختن هنگام تب

این ایده که با عرق ریختن می توانید تب را کنترل کنید کاملا اشتباه است. وقتی احساس سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید باید به خود استراحت دهید، اگر آنفولانزا داشته باشید – و هنوز در مراحل اولیه باشد و تشخیص دشوار – ممکن است با اضافه کردن ورزش دچار مشکلاتی جدی شوید.

در طول ورزش خون ۵ برابر سریعتر از حالت طبیعی به قلب می رسد، ویروس آنفولانزا در این حالت می تواند درون قلب متمرکز شود و باعث التهاب پوشش قلب شود. به چنین وضعیتی اندوکاردیت می گویند و می تواند به ضربان قلب آسیب وارد کند. در حالی که فعالیت های معمول نمی توانند در طول بیماری باعث آسیب شوند اما ورزش شدید می تواند کشنده باشد.

4 اشتباه هنگام ورزش که باعث مریضی تان در این فصل می شود

مشکل شماره چهار: بیش از حد ورزش کردن

۷۵ تا ۹۰ دقیقه، فعالیت بی امان، مانند دویدن در یک ماراتن، تمام مزایای خوب ورزش برای سیستم ایمنی را تبدیل به ضرر می کند. در واقع، مغزتان یک فعالیت شدید و طولانی مدت را به عنوان یک عامل تشدید فشار و چیزی که باعث در هم شکستن سیستم ایمنی می شود قلمداد می کند. به همین دلیل است که مغز هنگامی که در خطر هستید نشانه های فیزیولوژیکی از خود بروز می دهد، ذخایر کربوهیدرات خالی می شود، دمای بدن بالا می رود، و سلول های عضلانی شکسته می شوند.

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها