شربت و دمنوشعطارباشی و طب سنتینسخه های گیاهی

قهوه سبز و تأثیرات آن روی سلامتی

آیا از ویژگی های بی نظیر قهوه سبز اطلاعی دارید؟ سئوالی که این روزها دست مایه ی تبلیغاتی برخی از افراد شده است!

به قول یکی از پزشکان تغذیه ای که گفته است: ” لطفا در خصوص فواید هر ماده ی غذایی و خوراکی، اغراق آمیز حرف نزنید.“

آنچه حقیقت دارد این است که قهوه سبز اگر به‌طور معقول مصرف شود، می‌تواند منافعی داشته باشد ولی از آن طرف مصرف بی رویه ی آن می تواند تهدیدی برای سلامتی افراد محسوب شود!

یکی از خواص قهوه سبز این است که تا حدی باعث کاهش اشتها می‌شود. مهم‌تر از آن، چیزی که درباره قهوه سبز گفته می‌شود این است که قهوه به‌دلیل دارا بودن کافئین، می‌تواند تا حدی متابولیسم بدن را افزایش دهد. همین افزایش متابولیسم، چربی‌سوزی را افزایش می‌دهد، بنابراین واقعیت این است که قهوه سبز روی کاهش وزن تاثیر دارد اما این خاصیت زمانی است که قهوه به‌طور منطقی مصرف شود. به‌علاوه این تاثیرات به شکل اعجاب‌انگیز نیست و نمی‌تواند کاهش وزن چند کیلو در ماه را ایجاد کند.

ویژگی دیگر قهوه سبز این است که حاوی نوعی آنتی‌اکسیدان قوی است. مطالعات نشان داده که این آنتی‌اکسیدان می‌تواند به تنظیم فشار‌خون کمک کند. به‌علاوه این نوشیدنی به مقاومت نسبت به انسولین و کنترل قند خون نیز کمک می‌کند. قهوه سبز حتی تا‌حدی برای دفع صفرا و به ‌دنبال آن کاهش کلسترول در بدن هم مفید است.

علاوه بر موارد ذکر شده، گفته می‌شود که قهوه سبز مانع جذب برخی قندها می‌شود که در‌نتیجه ی اختلال در جذب قندها، انرژی زیادی وارد بدن فرد نمی‌شود و لاغری اتفاق می‌افتد.

از طرفی لازم به ذکر است :

اگر قهوه سبز بیش از اندازه مصرف شود نه تنها مفید نیست بلکه مشکلات زیادی را به‌دنبال خواهد داشت. مصرف افراطی این نوشیدنی باعث افزایش ماده در خون می‌شود که یکی از عوامل سفت شدن دیواره قلب و عروق است. یعنی قهوه‌ای که می‌تواند برای بدن مفید باشد، با مصرف افراطی به یک ماده ایجاد کننده بیماری‌های قلبی تبدیل می‌شود.

به‌علاوه حتما می‌دانید که اکثر افراد بر‌اثر مصرف قهوه مشکلات گوارشی پیدا می‌کنند، بنابراین کسی که مشکل گوارشی مثل ریفلاکس یا روده تحریک‌پذیر دارد با مصرف قهوه به وخیم‌تر شدن اوضاع خود دامن زده است.

بسیاری از افراد هم هستند که با نوشیدن یک فنجان قهوه حتی ممکن است نتوانند یک شبانه‌روز به خواب بروند. اختلال در خواب هم یکی دیگر از مضرات مصرف زیاد قهوه است. مقدار زیاد قهوه به‌شدت اضطراب‌آور است؛ مشکلات بی‌قراری و… از مشکلات خلقی افرادی است که به‌طور افراطی قهوه می‌خورند به این امید که لاغر شوند.

همچنین لازم است بدانید که اگرچه قهوه می‌تواند نقش مثبتی در کاهش کلسترول خون داشته باشد؛ اما در قهوه ترکیبی وجود دارد که مصرف بیش از اندازه آن کلسترول خون را افزایش می‌دهد. فشار به سلول‌های داخل چشم یکی دیگر از عوارض مصرف بیش از حد کافئین است. مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند باعث دفع کلسیم نیز شود که همین موضوع در دراز‌مدت پوکی استخوان را به‌وجود می‌آورد.

و اما یک نکته :

لازم است همیشه یک نگاه معقول و منطقی نسبت به همه غذاها و مواد غذایی داشته باشیم و تاثیرات عجیب و غریبی از هیچ نوع خوراکی نخواهیم و این را هم بدانیم که با صحبت‌های وسوسه‌کننده نمی‌توان با مشکلات برخورد کرد، حتی اگر یک خوراکی برای حل مشکلی مفید است، باید به این موضوع هم آگاه باشیم که همان خوراکی مفید میتواند در صورت مصرف بی رویه، چندین مشکل تازه برای سلامتی ما به وجود آورد.

منبع: یک جم

[su_posts id=”249″ posts_per_page=”1″ tax_operator=”0″ order=”desc”]عصبی, سردردها و بی‌خوابی کمک زیادی می‌کند.  [/su_posts]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *