تغذیه و تناسب انداملاغری و کاهش وزننکته های تغذیه ای

دلایل عدم کاهش وزن با رژیم و ورزش

به چه دلایلی با استفاده از انواع رژیم‌های بسیار کم کالری و افزایش هر چه بیشتر تعداد روزهای فعالیت‌های ورزشی (5 تا 7 روزدرهفته) و هر بار چندین ساعت نه تنها دستیابی به اندام متناسب‌تر رخ نمی‌دهد، بلکه گرمی هم از وزن کاسته نمی‌شود.

راستی شما بزرگوارانی که این سطور را مطالعه می‌فرمایید، چگونه و چه سان این عدم موفقیت را توجیه می‌فرمایید؟

بله، کاملا درست حدس زده‌اید، تغییر یافتن نقطه غیر قابل عبور یا (ست پوینت) بدن و کاهش چشمگیر از میزان انرژی پایه یا بازال در جهت تامین امکان فعالیت‌های غیر ارادی ارگانهای حفظ حیات و زندگی.

باورهای غلط و اقدامات نابجا

آیا شمانیز به باورهای نامبرده زیر اعتقاد دارید؟

اولین باور غلط “هر چقدر كمتر از سابق غذا میل گردد كاهش وزن بیشتری را موجب خواهد شد”. این طرز تفكر و باور غلط از گسترده‌ترین اشتباهاتی می‌باشد كه اكثریت قریب به اتفاق عاشقان دست‌یابی سریع و فوری به تناسب اندام و رهایی از بار سنگین كیلوهای اضافی بر خود روا می‌دارند.

در بررسی‌های متعدد ناكامان دستیابی به وزن و سایز ایده‌آل این رخدادها به فراوانی مشاهده شده و می‌شود، تمامی این افراد اشتباهات مشابهی را مرتكب شده‌اند یعنی در قبال سرسختی بدن در جهت عدم كاهش وزن بیشتر با افزایش دادن روزهای فعالیت به 7-5 روز درهفته و طولانی‌ترین میزان فعالیت ورزشی از یك تا چندین ساعت در هر روز مبادرت ورزیده و به موازات این همه تلاش و تقلا به حداقل میزان خورد و خوراك نیز قناعت نموده و سطح انرژی دریافتی روزانه خود را خیلی پایین‌تر از انرژی پایه واقعی خود رسانیده‌اند (به طور سرانگشتی اگر فردی 70 کیلوگرم وزن داشته باشد میزان انرژی پایه او1680 کیلو کالری است که از حاصل ضرب یك كالری ضربدر هر كیلو وزن بدن ضربدر 24 ساعت بدست می‌آید). اجازه می‌خواهم قبل از ادامه مطالب آغاز شده توجه شما بزرگواران را به این موضوع جلب نمایم چرا گرسنگی دادن طولانی مدت به جسم و جانتان ممنوع می‌باشد.

بیشتر بدانیم

اثرات گرسنگی های خود تحمیلی طولانی مدت

هیچ عامل به جسم وجان شما به اندازه گرسنگی‌های آشكار و نهان صدمه نمی‌زند.

اغلب ما تجربه كرده‌ایم كه زمانی‌كه به علائم گرسنگی ظاهری به مدت طولانی جواب نمی‌دهیم آرام آرام به علت عدم احساس رنج گرسنگی نیاز به خوردن را فراموش می‌كنیم راستی فكر می‌كنید چه اتفاقی در درون ما پدیدار می‌شود وقتی سوخت و ساز مورد نیاز از طریق خوردن و آشامیدن تامین نگردد خیلی ساده و راحت سیستم‌های حفظ حیات بدن ما از بافت‌ها و ارگان‌های دیگر بدن نیاز به انرژی را با تحلیل هریک از آنها به دست می‌آورد.

خوشحال نباشید چراكه این تامین انرژی برعكس تصور شما از ذخایر انرژی‌های انباشته شده به صورت بافت‌های چربی صورت نمی‌پذیرد بلكه بجای چربی‌های تلمبار شده (در حفره شكم، پهلوها نشیمنگاه و رانها و ارگانهای مختلف)نیاز زیستی فرد را فقط از تحلیل عضلات و ارگانهای مختلف بدن تامین می‌‌کند یعنی با یك استراتژی كاملا هوشمندانه غریزی این راهكار برگزیده شده بسیار هدفمند رخ می‌دهد.

در قدم اول از انرژی انباشته شده در بافت‌های چربی برای روزهای مبادا حفاظت می‌کند، با ادامه عدم تامین غذای كافی برای فعالیت‌های غیر ارادی ارگان‌های حفظ حیات (قلب، ریه، مغز، غدد درون ریز، حرارت ناچیز بدن، فعالیت‌های دستگاه گوارش و غیرو) در قدم‌های بعدی و صرفه‌جویی از اتلاف انرژی با كاهش میزان سوخت بدن كه در میتوكندری‌های بافت‌های عضلانی صورت می‌پذیرد یعنی تحلیل عضلات و تقلیل میزان انرژی پایه یا بازال.

در افت میزان انرژی پایه و كاسته شدن از سوخت و ساز بدن تحت تاثیر گرسنگی و فعالیت خارج از حد چه تغییراتی در كل سیستم بدن پدیدار می‌گردد

همواره در چنین حالتی كه تحت تاثیر گرسنگی‌های حقیقی با خود تحمیلی در بدن حالت اضطراری رخ داده و آژیر قرمز به صدا در می آید تا سیاست صرفه‌جویی و انباشت هرچه بیشتر چربی از هر منبع قابل دسترس اعمال گردد حتی از سبزیجات پخته و خام میوه‌های گوناگون و رنگارنگ میل گردیده بعد از هضم و جذب انرژی حاصل از آنها نیز تبدیل به چربی شده و با وسواس خاصی حفاظت می‌گردد و این موضوع شدت می‌یابد.

در هر حذف این یا آن وعده غذایی یا گروه‌های مختلف منابع غذایی و رو آوردن به رژیمهای جادویی و تولیدات رژیمی و افزودن همزمان فعالیت‌های ارادی، توام گردیدن این ندانم‌کاریها باعث آن شود كه استرس‌ها آغاز شده و حالت اضطراری بدن را شدت بخشیده و در کنار آنها عدم تحمل به تركیبات كربوهیدرات را افزونتر نموده و تبدیل سریع هر منبع غذایی حاوی قندها را به چربی برنامه‌ریزی نماید.

البته در بین این افراد،عده‌ای وجود دارند كه با آرزوی دستیابی به كاهش سریع  وزن و رهایی از كیلوهای اضافی جهت پوشیدن لباس‌های شیكی كه در حسرت دایمی جلوه كردن با این لباس‌هامی‌باشند.

این گروه از افراد همواره و به سرعت تحت تاثیر تصمیم و انگیزه نهایی، بدون آمادگی و برنامه‌ریزی‌های لازم و انجام آزمایشات مایعات بدن، خودشان با حذف صبحانه و عقب انداختن وعده ظهر و كش دادن زمان چند ساعتی بیشتر از وقت ناهار معمول و جایگزینی آن با عصرانه و شام به رختخواب پنا می‌برند غافل از آن می‌باشند كه نقش گرسنگی و نیاز بدن به انرژی خواب رفتن را بر آنان غیر ممكن ساخته و ناخودآگاه از رختخواب خود بدر آمده و بی‌محابا بر هر چه كه دندانگیر باشد یورش می‌برند و خیلی بیشتر از آنچه كه در وعده‌های اصلی و میان‌ وعده‌ به طور معمول میل می‌كردند معده خود را انباشته می‌سازند.

البته این قبیل افراد كم طاقت گرچه با ندانم كاری و با به هم زدن ریتم زندگی و ساعات بیولوژیكی بر خود ستم روا می‌دارند باز خوش‌شانس‌‌تر از گروه‌هایی می‌باشند كه شیوه غلط زندگی را ادامه می‌دهند با روش‌های تغذیه نامتعادل و پافشاری در ادامه گرسنگی‌های خود تحمیلی بدون ثمر و دستاورد به حمله های ولع خوردن بی‌امان مبتلا گردیده و در كوتاه زمانی خیلی بیشتر از آغاز رژیم غذایی كاهش دهنده وزن كه بر مبنای نیازهای واقعی و رعایت تناسب و تعادل تدوین و به اجرا گذاشته نشده به انباشت چربی‌های بیشتر مبتلا خواهند گشت ولی متاسفانه با این افزایش مجدد وزن صورت پیر شده، اندام‌ها فرو افتاده، عضلات تحلیل رفته و استخوان‌های تهی شده از مواد معدنی و كم‌خونی‌های احتمالی و نوروپاتیها یا عصبانیتهای آغاز گردیده ممكن نخواهد شد.

پس این نتیجه‌گیری را می‌شود بعمل آورد كه هرگز با كم‌خوری، بدخوری، تك‌خوری، رژیم‌های جادویی و فعالیت‌های بدنی خارج از حد و اندازه و نامناسب با سن و جنس و وضعیت فیزیولوژیكی به جای دستیابی به آب حیات تناسب اندام و سلامتی به سراب پیری زودرس و بیماری های مختلف نائل خواهید شد.

1) هر چیزی كه خوشمزه باشد چاق كننده نیز می‌باشد.                                                          بله     خیر

2) مهمترین عامل در كاهش وزن کم کردن هرچه بیشتر میزان كالری‌های دریافتی روزمره می‌باشد.   بله     خیر

3)  از جمله عوامل چاقی‌ها گرایش به میل کردن انواع دسرهای خوشمزه می‌باشد.

4) اغلب خورد و خوراك ها دشمن تناسب اندام می باشند و با اغلب نعمتهای موجود و قابل دسترس سر ستیز دارید؟

منبع: زندگی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *