سلامتیگوش و بینی

وزوز گوش حاکی از بروز اختلالاتی در سیستم شنوایی

شنیدن صدای ممتد در یک یا هر دو گوش که نمیدانی از چه منبعی در سرت میپیچد، بسیار آزاردهنده است.وزوز گوش تنها یک نشانه است و به خودی خود بیماری محسوب نمیشود، یعنی حاکی از بروز اختلالاتی در سیستم شنوایی است که حلزون داخلی گوش را درگیر کرده است و نه تنها سالمندان بلکه حتی کودکان هم به آن دجار می‍شوند. در این باره بیشتر بدانید.اگر بتوان برای چنین اختلالی علتی پیدا کرد یعنی این مشکل ناشی از مصرف برخی داروها، افزایش فشار خون یا وجود تومور ناشناخته در گوش میانی یا سیستم اعصاب شنوایی تشخیص داده شود، میتوان به درمان آن امیدوار بود، اما چنین اتفاقی فقط در ۱۵ درصد موارد بروز وزوز گوش اتفاق میافتد.

در بیش از ۸۰ درصد موارد به علتهای ناشناخته و تحت تاثیر زندگی پرتنش و همراه با استرس، افزایش سن، رعایت نکردن بهداشت صوتی، آلودگی صوتی و حتی آلودگی هوا بروز پیدا میکند.پس تلاش برای ایجاد محیط سالم و دوری از استرس و تنش یکی از مهمترین عوامل در پیشگیری و درمان حمایتی وزوز گوش است یعنی در کاهش و کنترل اثرات زیان بار آن موثر است.

صدای وزوز را میشنوی

یکی از مهمترین عوامل در ایجاد وزوز گوش، زندگی پرتنش و همراه با استرس است و با توجه به پیرتر شدن جمعیت کشور و تاثیر آلودگی صوتی و آلودگی هوا بر حواس مختلف، احتمال بروز اختلالات عصبی شناختی ازجمله وزوز گوش بیشتر میشود.وزوز گوش، احساس شنیدن صدایی در گوشها یا سر، بدون وجود منبع صدای خارجی محسوب میشود و ممکن است هر یک از ما تاکنون صداهایی مثل وزوز صوت و همهمه را در گوشها یا در سر احساس کرده باشیم که البته در صورت کوتاه بودن زمان احساس چندان اهمیتی ندارد، ولی اگر بیش از پنج دقیقه طول کشیده و در هفته چند بار تکرار شود و بخصوص با علامتهایی چون کم شنوایی، سردرد و سرگیجه شدید همراه باشد، توجه به آنها از جنبه مراجعه به متخصص گوش، حلق، بینی یا شنواییشناس برای مشاوره و ارزیابی اولیه ضروری است.

شنیدن این صدای همیشگی، چرا

جالب است بدانید که وزوز گوش در تمام گروههای سنی حتی در کودکان نیز وجود دارد. البته از آنجا که تجربه صوتی کودکان کم است، نسبت به شنیدن چنین صدایی ابراز شکایت نمیکنند، اما با بالا رفتن سن افراد، احتمال بروز کمشنوایی و وزوز گوش بیشتر میشود.سبک بد زندگی مانند عادت کردن به محیط های خیلی ساکت یا خیلی شلوغ باعث تشدید بروز وزوز در گوش میشود و در واقع برخلاف تصور، کسانی که خود را ایزوله کرده و در محیطهای خیلی ساکت زندگی میکنند نیز از خطر ابتلا به این عارضه به دور نبوده و در برخی موارد حتی بیشتر و شدیدتر دچار وزوز گوش میشوند. در واقع اگر وزوز گوش ناشی از مصرف دارو، فشار خون بالا و تومورهای سیستم شنوایی نباشد، ناشی از اثرات محیطی و سبک زندگی ناسالم است.

شما محکوم به ابتلای وزوز گوشید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حداکثر سطح شدت صدای مداوم در محیطهای صنعتی و شلوغ در طول یک روز کاری ۸۰ دسیبل است. این در حالی است که متأسفانه بیشتر کارگران در محیطهای صنعتی در معرض صدای بیش از ۸۰ دسیبل و به صورت ممتد و روزانه بین شش تا هفت ساعت قرار میگیرند که این امر آنها را مستعد کم شنوایی و وزوز گوش میکند که متاسفانه این نوع کم شنوایی و وزوز گوش از نوع حسی ـ عصبی بوده و قابل درمان و برگشت پذیر نیست.

البته اگر در کارخانجات ما شدت صوت اندازه گیری شود و کارگران از محافظهای صوتی استفاده کنند، کمتر شاهد بروز این عارضه در میان آنها خواهیم بود. به بیان دیگر راهکار مناسب برای جلوگیری از ابتلا به وزوز گوش در چنین شرایطی استفاده از گوشیهای مخصوص برای حفاظت گوشها یا استفاده از پلاگهای کوچکی است که در لاله گوش قرار میگیرد. همچنین افرادی که علاقه دارند موسیقی را با صدای بسیار بلند و از طریق گوشی یعنی هدفون و موبایل گوش کنند، بیشتر در معرض کم شنوایی و وزوز گوش هستند.

مراقب مصرف آنتی بیوتیک ها باشید

فراموش نکنید که مصرف برخی داروها برای گوش بخصوص در صورت وجود مواردی از کم شنوایی، وزوز در شخص و اقوام درجه یک وی باید با محدودیت صورت بگیرد. بر این اساس متخصصان علوم اعصاب نسبت به استفاده از آنتی بیوتیک ها از خانواده «مایسینها» همچون جنتامایسین هشدار میدهند. این داروهای کنترل کننده عفونت میتواند در افراد مستعد، آسیب های شنوایی به جا گذارد. پس با بروز هر نوع اختلال شنوایی باید بلافاصله مصرف این داروها راقطع و با پزشک مشورت کرد.

به کم شنوایی عادت میکنید

افراد مثبت نگر، آرام و غیرمضطرب با سرعت بیشتری با تنشهای زندگی روزمره و شرایط پیش بینی نشده کنار می آیند و حتی میتوانند کنترل بهتری بر اعصاب و روان خود در صورت بروز هر نوع کم شنوایی و وزوز گوش داشته باشند. برعکس، افراد زود رنج، مضطرب و منفی نگر آسیب پذیری و سطح پذیرششان نسبت به تنشها بسیار بیشتر است.اگر دچار وزوز گوش هستید تا حد ممکن از محیطهای پر سر و صدا دوری کنید، داروها را بسیار کنترل شده مصرف کنید و از مشاورههای روانشناسی و آرامش ذهن بهره بگیرید.

گرچه مصرف برخی ویتامینها چون ویتامین C، A و E کنترل دستگاه اعصاب را غنیتر میکند، اما دارویی برای از بین بردن وزوز گوش تلقی نمیشود. البته مصرف نوعی مکمل گیاهی برای تقویت حافظه به افراد بالای ۴۵ سال توصیه میشود (با نام تجاری تاناکان) که اثرات مثبت آن در کاهش وزوز گوش نیز دیده شده است. البته بهرهگیری از روشهای نوین بازآموزی نیز میتواند در کنار دوری از تنش و اضطراب برای کنترل و کاهش اثرات آزاردهنده وزوز گوش موثر باشد.

منبع: سایت سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *