داروهای گیاهیعطارباشی و طب سنتینسخه های گیاهینکته های عطارباشی

خواص کاوا (فلفل استرالیایی) در درمان استرس

اضطراب و تشويش ممكن است براي هريك از افراد در هر زمان و مكاني رخ دهد اما خيلي از كاهش دهنده هاي استرس و اضطراب وجود دارند كه تنظيمات سيستم عصبي ما را انجام مي دهند در آن صورت و مي توانيم نگاهي كنيم به اينكه چگونه اضطراب در ما ايجاد شد و اينكه چطوري مي توانيم از روشهاي درماني براي آرام كردن سيستم عصبي خود و كاهش اضطراب استفاده كنيم .

هر كسي اضطراب را در طول زندگي خود تجربه كرده است . شايد وقتي كه در اتاق انتظار دكتر نشسته ايد و فكر مي كنيد كه پزشكتان با يك سوزن خيلي بزرگ در اتاق تزريقات منتظر شماست و يا زماني كه تمام روز را صرف آشپزي كرده ايد اما وقتي به صورت مادرتان نگاه مي كنيد مي پنداريد كه تمام تلاشت بيهوده تلف شده است يا ازشغلتان متنفر باشيد. اين تجربيات مختلف مي تواند در افراد ايجاد اضطراب كند وعلائم و نشانه هاي متفاوتي را نشان دهد مثل طپش قلب، داشتنن احساس نا خوشايند، نداشتن تمركز، تنشهاي عضلاني، خشكي دهان، عرق كردن، احساس دردهاي عصبي در حفره شكمي، نفس نفس زدن.

اضطراب مي تواند هم كوتاه مدت باشد و يا طولاني مدت كه بستگي به منبع ايجاد كننده اضطراب دارد . البته بيشتر اضطرابها طولاني مدت هست و علائم زيادي را در شما ايجاد مي كند. اگر اضطراب شما در نتيجه واكنش به يك دوره طولاني تجربه خواهيد كرد . كه در اين حالت بعضي ازعلائم از قبيل اسهال ، يبوست و كج خلقي در افراد بشدت ايجاد مي شود . ممكن است اضطراب شما ناشي از شغل باشد ، منبعي كه هرگز شما را رها نمي كند ، مي ترسيد كه صبح بيدار شويد چون مجبور خواهيد بود كه به سر كار برويد ، مي ترسيد كه شب به رختخواب رويد چون وقتي بيدار مي شويد مجبوريد به سركار رويد.

از پايان هفته مي ترسيد زيرا وقتي تعطيلات پايان هفته به اتمام مي رسد بازهم مجبوريد سركار رويد زماني كه اضطراب هميشه همراه شما باشد ممكن است علائمي چون درد قفسه سينه ، پر اشتهايي يا كم اشتهايي ، بي خوابي در انسان ايجاد شود. تمام 3 موقعيت توصيف شده انواعي از اضطرابهاي هر روزه ما هستند ، اما بهر حال براي هر يك از ما ممكن است عوارضي چون جسمي ، روحي و عاطفي ايجاد كند .

چه چيز باعث ايجاد اضطراب مي شود ؟

ضرورتا اضطراب بخشي از مكانيسم ” جنگ و گريز ” است كه از اجدادمان به ما رسيده است، آنها هم شكارچي بودند و هم شكار مي شدند و غريزه اشان آنها را براي حمله كردن يا فرار كردن آماده مي كرده است كه همين مسئله در آنها اضطراب ايجاد مي كرده و باعث زنده ماندن آنها مي شده است بطوريكه اضطراب باعث مي شده هرمون آدرنالين در خون آزاد شود و علامات هشدار دهنده ايجاد گردد و با تحريك كبد قندهاي محرك و انرژي زا در بدنشان آزاد مي شده و آنها را آماده جنگيدن مي كرده است. سيستم هشدار دهنده هنوز هم براي بحرانهاي امروزي لازم است اما مكنيسم جنك و گريز براي محركهاي تنش زا امروز ما مناسب نيست چون مي توانيم شغلمان و يا دكترمان را در صورت نارضايتي عوض كنيم . امروزه جنگيدن بصورت فيزيكي نتايج مفيدي در بر نخواهد داشت.

وقتي اضطراب شديد باشد مكانيسم جنگ و گريز مي تواند به بافتهاي بدن شما آسيب برساند و ايجاد بيماري هايي در انسان كند ، مثل سردرد و پر فشار خوني. در حاليكه استرس اغلب ريشه در علائم اضطرابي دارد.اين علائم مي تواند به وسيله مشكلات فيزيكي ايجاد شود اگر نشانه هاي اضطرابي در شما ادامه پيدا كرد حتما به پزشك مراجعه كنيد تا بررسي هاي زير روي شما انجام شود.

1. پركاري تيروئيد : ممكن است علائمي مشابه نشانه هاي اضطرابي ايجاد كند.

2.اختلال در كار قلب : مي تواند علائم عصبي به ميزان كمي در شما ايجاد كند.

3.سندرم پيش از قاعدگي

4.قرصهاي رژيمي

5.كم خوني

6.ديابت

7.كم قندي خون وقتي شما فهميديد كه چه چيز مي تواند اضطراب ايجاد كند،آن زمان ياد ميگيريد كه چه كارهايي مي توانيد بكنيد تا اضطراب در شما كاهش يابد.

روشهاي درماني معروف به گنجه بادام:

10 مغز بادام خام را هر شب در آب بخيسانيد تا نرم شود،بعد پوست آنها را بكنيد و مغزهاي بادام را با يك فنجان شير گرم مخلوط كنيد و كمي زنجبيل به آن اضافه كنيد و هر شب قبل از خواب بنوشيد.

جوش شيرين:يك سوم فنجان جوش شيرين را به يك سوم فنجان زنجبيل اضافه كرده و به مدت 15 دقيقه بخيسانيد و از آن استفاده كنيد.

روغن: روغنهاي گل آفتابگردان ،نارگيل،و ذرت و يا كنجد براي كاهش اضطراب موثر است . 6 انس روغن را گرم كنيد و روي تمام قسمتهاي بدن از پوست سر تا پائين تنه و پاهايتان بماليد.همينطور از اين روغنها بري ماساژ قبل از حمام صبح استفاده كنيد تا آرامتان كند. اما اگر اضطراب در خواب شما اختلال ايجاد كرده است مي توانيد قبل از رفتن به رخت خواب اين روش را امتحان كنيد.

روشهاي درماني معروف به يخچال كرفس:

دو فنجان كرفس پياز يا مخلوطي از هر دو را به صورت خام پخته براي يك يا دو هفته همراه با غذا مصرف كنيد-هر دوي اين سبزيجات شامل مقدار زيادي پتاسيم اسيد فوليك است كه كمبود اين مواد مي تواند باعث ايجاد ناراحتي هاي عصبي شود.

پرتقال: بوي خوش پرتقال اضطراب را كاهش مي دهد. پوست پرتقال و استمنشاق بوي خوش خراج شده از آن برا ي كاهش اضطراب سودمند است.شما مي توانيد پوست پرتقال را در يك ظرف كوچك قرار دهيد و روي ان آب بريزيد تا به آرامي بجوشد پس از جوشيدن و گرم شدن از پوست پرتقال مواد خوشبو و روغن ارام كننده آزاد مي شود.

آب پرتقال: يك قاشق چايخوري عسل و يك تكه از درخت جوز در فنجان اب پرتقال بريزيد و بنوشيد.

روشهاي درماني معروف به ادويه اي

گياه رزماري: روزماري در ميان سالان براي دفع مواد زيان اور مشروبات الكي كاربرد دارد،روزماري خاصيت آرام كنندگي اعصاب،1تا 2 قاشق چايخوري گياه خشك شده روزماري را در يك فنجان چاي خوري براي مدت 10 دقيقه بخيسانيد 1 تا دو قاشق ان را ميل كنيد،همينطور استنشاق روزماري مي تواند ارام كننده باشد،سوزاندن شاخه روزماري يا استفاده از بخور آن مي تواند اضطراب را كاهش دهد.

روش به خاطر آوردن: هيمشه يك دفترچه خاطرات روزانه براي پيگير ي اتفاقات روزمره به همراه داشته باشيد و وقايعي كه ممكن است در شما ايجاد اضطراب كند را از دفترچه خاطرات پاك كنيد و كارهاي كه شمار ا شاداب مي كند را يادداشت كنيد فعاليتهاي مثل انجام تمرينات غيررقابتي مانند پياده روي ، دوچرخه سواري شنا براي بدن و تقويت روحيه بسيار مناسب است فكر كردن ، نماز خواندن يا دعا كردن و فكرپردازي هاي فانتزي مي تواند به ذهن شما استراحتي دهد و اضطراب را در شما كاهش دهد تنفس عميق و دم و بازدم اهسته ارام كننده است.

حرف زدن با دوستان يا يك روانشناس وي ا فردي روحانني در مورد اضطرابهايتان مي تواند آن را فروكش كند فهرستي از ذهنيات خود بنويسيد و انرا چك كنيد و مواردي كه باعث اضطراب در شما مي شود را از ليست خود حذف كنيد.

تفكر مكرر مي تواند حواس شما را از چيزهائي كه باعث اضطراب در شما مي شود پرت كند.

درمانهاي گياهي اضطراب شما مجبور نيستيد براي تجربه كردن استرس به جزاير مان هاتان برويد اضطراب همه جا هست حتي در بهشت پلي نزيا اما خوشبختانه براي اضطراب درمانهاي گياهي وجود دارد كه مي تواند به بهتر شدن وضعيت شما كمك كند براي مقابله با استرس عصاره اي از ريشه گياه كاوا كاوا تهيه شده كه مي تواند در كاهش اضطراب موثر باشد چون گزارش شده اين گياه مي تواند استرس را دور كند .و حالت شادي را در افراد القا نمياد اين گياه در قرن هاي گذشته در جزاير اقيانوس ارام و هاوائي از احترام زيادي برخوردار بوده است. عصاره كاوا علاوه بر ايجاد حسي در زبان،راحتي و آرامش خستگي و اضطراب را دفع مي كند . اينكه كاوا چه مكانيسمي دراد دقيق معلوم نيست اما چيزي كه مشخص است اين گياه برروي گيرنده هاي GABA مغز اثر مي ذارد و با فعال كردن اين گيرنده ها فعاليتهاي عصبي را آرام مي كند و اضطراب را كاهش ميدهد.

دانشمندان چنيد تركيب از ريشه گياه كاوا كه اثر آرام كنندگي اعصاب دارد را استخراج كرده اند اين تركيبات شامل كاوائين دهيدروكاوائين دهيدرومتيسيتيسين ،تيستيسن،يانگوئين و دهيدرويانگوئين است.اما فعاليتهاي ديگر عصاره گياه كاوا را مشخص نشده است. اگر شما مقدار زيادي از اين عصاره را مصرف كنيد ممكن است احساس خواب آلودگي در شما رخ دهد.

عوارض جانبي كاوا

گياه كاوا نسبتا عاري از عوارض جانبي است و تاثيري روي عملكردهاي فيزيكي و زمان واكنشها ندارد . مصرف معيني از گياه كاوا در برخي آزمايشات كلينيكي نشان داده كه عملكرد coynitive را بهبود بخشد و ناراحتي عاطفي را كم مي كند . در ديگر آزمايشات گياه كاوا خاصيت آرام كنندگي را نشان داده است . هيچ گونه سميتي در افرادي كه به اندازه 200 ميلي گرم عصاره كاوا در روز به مدت 8 هفته مصرف كرده اند مشاهده نشده است. اما ميزان مصرفي بيشتر از 8 انس يا مصرف بيشتر از 30 كپسول در روز بمدت 1 ماه ممكن است باعث ايجاد بد رنگي در پوست شود . در سال 2002 تا 2003 گزارشهايي از بروز آسيب هاي كبدي در اثر مصرف گياه كاوا در آلمان و 30 مورد در اروپا مشاهده شد .

افرادي كه دچار آسيبهاي كبدي شده بودند كساني هستند كه مصرف كننده دارو يا مقدار زيادي الكل بودند آنها همچنين مقدار كمي گياه كاوا استفاده كرده بودند بر طبق گزارش محققان آلماني دانشگاه wolfgany فقط يك سند موثق وجود دارد كه ارتباط بين مصرف گياه كاوا و آسيبهاي كبدي (سمت كبدي ) را نشان مي دهد . اگر شما از اختلالات اضطرابي رنج مي بريد بايد به پزشك مراجعه كنيد ومعالجات روانپزشكي روي شما انجام شود اما اگر علائم اضطرابي شما خفيف است از درمانهاي گياهي مثل استفاده از گياه كاوا مي توانيد سود ببريد و به بهتر شدن شرايط شما كمك مي كند . درمان هاي گياهي و مراجعات به پزشك از توصيه هاي لازم براي درمان اضطراب است . اضطراب شما ممكن است منجر به حملات عصبي شود آن زماني است كه شما بايد به دكتر مراجعه كنيد . اما اگر اضطراب خفيف داريد پيشنهاد مي شود كه از درمان هاي گياهي و خانگي استفاده كنيد در شرايط دروني خود را بهبود ببخشيد.

منبع: پارسی طب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *