شنبه, خرداد ۲۹, ۱۴۰۰
خانهسلامتیچطور از خشکی پوست پاها پیشگیری کنیم ؟

چطور از خشکی پوست پاها پیشگیری کنیم ؟

حالا شاید این سوال برای برخی از افراد پیش بیاید که چطور میتوان از خشکی پوست پا پیشگیری کرد و همیشه پوست پای لطیف و نرمی داشت؟ پاسخ ساده است؛ برای اینکه همیشه از داشتن پاهایی لطیف و زیبا لذت ببرید، کافی است پس از هر استحمام یا شستن پاها، سریع آنها را خشک کنید و با کمی کرم مخصوص پا، ماساژ بدهید. تکرار این کار باعث افزایش چربی و رطوبت سطحی پوست در پاها میشود و جلوی خشک شدن یا ترک خوردن آنها را میگیرد. اگر پوستتان بیش از اندازه خشک است، پیشنهاد بهتری برای شما داریم؛ میتوانید شبها قبل از خواب، پای خود را با آب ولرم و شامپو بچه بشویید. بعد از خشک کردن، کمی کرم مخصوص پا را با وازلین مخلوط کنید و روی قسمتهای خشکتر پاها ماساژ دهید. سپس، یک جوراب نخی کوتاه با کش نرم بپوشید و بخوابید. بهطور حتم صبح روز بعد با پاهایی نرم و زیبا مواجه خواهید شد.

در خانه پا برهنه راه نروید

حتما خیلی از افرادی که تجربه خشکی و ترک خوردن پوست پاها را داشتهاند، میدانند این مشکل با راه رفتن در خانه تشدید میشود. به نظر شما، علت چیست و چاره کدام است؟ دلیل اصلی تشدید خشکی پوست پا در خانه، حساسیت تماسی ایجادشده بین پوست و الیاف فرش یا موکت است. این حساسیت میتواند به شدت باعث خشکی و التهاب پوست پا شود. گاهی راه رفتن روی کفپوشهایی مانند سنگ، سرامیک یا پارکت هم باعث چسبیدن گرد و خاک یا آلودگی به پوست پاها و در نتیجه، خشکی و التهاب پوست پا میشود. از اینرو، بهتر است حتما در خانه دمپاییهای طبی با رنگ سفید یا رنگهای روشن بپوشید. از آنجا که امکان انتقال ترکیبات شیمیایی موجود در دمپاییهای رنگی به پوست پا در اثر عرق کردن و بروز حساسیت تماسی و خشکی پوست پا وجود دارد، توصیه ما استفاده از دمپاییهایی با رنگهای روشن است. اگر هم عادت به پوشیدن دمپایی در منزل ندارید، استفاده از جورابهای نخی و سفید را به شما پیشنهاد میکنیم.

چگونه خشکی پوست پا را برطرف کنیم ؟

اگر پوست پاهایتان در اثر قرار گرفتن در شرایط محیطی و آب و هوایی نامناسب، خشک شده است، باید تا حد امکان از این شرایط دور بمانید. مثلا کمتر در معرض هوای سرد و خشک، آفتاب یا آب گرم قرار بگیرید. اگر پوست پاها بهدلیل بیماریهایی مانند اگزما یا پسوریازیس خشک شده باشد هم باید بیماری تحتنظر متخصص پوست، کنترل شود.

با این حال و بطور کلی ، 3 قدم اصلی برای رفع یا کنترل خشکی پوست پا وجود دارد :
قدم اول :
پاها را حدود 15 دقیقه در مخلوطی از آب ولرم و سرکه قرار دهید. سپس آنها را خارج کنید و با آب خنک آب بکشید و با حولهای نرم و نخی، خشک کنید.پ

مقاله مرتبط :   مریم گلی و فواید بی شمار آن

قدم دوم :
حالا آرام، مقداری کرم لایهبردار پا یا اسکراب پا را روی پاشنه و کنارههای انگشتان پا، ماساژ دهید. حدود 10 دقیقه به ماساژ دادن خود ادامه دهید. سپس، پاها را با آب خنک آبکشی و با دستمالی نرم و نخی، خشک کنید.

قدم سوم :
مقداری کرم مخصوص پا یا کرم ترک پا را روی پا (از قوزک تا نوک انگشتان) ماساژ دهید و اجازه دهید کرم در بافت پوست پاها حل و جذب پوست شود.

مقاله مرتبط :   با دیدن این علائم به متخصص پوست مراجعه کنید

چرا پوست پاها خشک می شود ؟

پوست پاها در اثر کاهش رطوبت سطحی پوست، خشک میشود.

عوامل خشکی پوست پا عبارتند از :
شستن پاها با آب داغ یا دوش گرفتن مکرر
ابتلا به اگزما یا پسوریازیس
استفاده مکرر از صابونهای بدون نرمکننده
قرار گرفتن طولانیمدت در معرض هوای سرد و خشک
افزایش سن
قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب

چطور بوی پاها را از بین ببریم ؟

بو گرفتن و بو دادن پاها از مشکلات بزرگی است که خیلی از افراد را رنج میدهد. یکی از سادهترین راهها برای رفع این مشکل، استفاده از اسپریهای مخصوص پاست. برای استفاده از این محصولات، کافی است ابتدا پاهای خود را با مقداری آب ولرم و یک شوینده ملایم، بشویید و خشک کنید. سپس مقداری اسپری مخصوص پا را روی پا، کف پا و بین انگشتها اسپری کنید و قبل از پوشیدن جوراب یا کفش، اجازه دهید مایع پخششده روی پاها به خوبی جذب پوستتان شود. اسپریهای مخصوص پا از رشد و تکثیر باکتریهای مولد بو در پا پیشگیری میکنند و به این ترتیب، جلوی بو گرفتن پاها را میگیرند. البته حواستان باشد که پاها باید قبل از استفاده از این محصولات، کاملا خشک و تمیز باشند. استفاده از اسپری روی پاهایی که بو میدهند، بوی پا را دوچندان میکند. زمانی هم که پاهای شما رطوبت داشته باشند یا اسپری به اندازه کافی پیش از پوشیدن کفش و جوراب، خشک نشود، بازهم احتمال بو گرفتن پاها وجود دارد. استفاده از جورابهای نخی با رنگ روشن و خشک نگه داشتن کفش و جوراب هم از دیگر راههای پیشگیری از بو گرفتن پاهاست. اگر جزو افرادی هستید که پاهایتان بیش از اندازه بو میگیرد، روزی 1 یا 2 بار جورابتان را عوض کنید و حداقل هر 2 هفته یکبار کفشهایتان را بشویید.

منبع: پزشک آنلاین

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها