سه شنبه, فروردین ۱, ۱۴۰۲
خانهتغذیه و تناسب اندامسلامت کامل با غذایی کامل

سلامت کامل با غذایی کامل

میوه ها را می توان خشک کرده و به این ترتیب، انواع متنوعی از آنها را برای تمام طول سال قابل دسترس ساخت. با وجود خشک شدن میوه ها، همچنان مواد غذایی خوب و مفیدی در آنها یافت می شود. معمولاً خشکبار یک خوراکی لذیذ و خوشمزه برای ورزشکاران ، گردشگران و یا کسانی که در زمینه ورزش های شامل مسافت دور کار می کنند، به حساب می آید. این مواد، منابع انرژی غذایی هستند که شامل مقادیر مشخص آهن، پتاسیم و سلینم و نیز مقادیر کمی از سایر مواد معدنی و به خصوص فیبر و ویتامین A (در میوه های خشک شده زرد یا نارنجی) می باشند. خشکبار برای کسانی که از یبوست رنج می برند، بسیار مناسب است، چرا که غنی از فیبر می باشد و نقش ملیــــــن را بازی می کند. به علاوه، برای کسانی که مبتلا به کم خونی می باشند. نیز به دلیل وجود منابع غنی از آهن مفید خواهند بود.

خرما

خرما یک جانشین مناسب برای مواد قندی و شکر محسوب می شود. به علاوه، یک درمان مناسب برای عارضه خستگی مزمن و نیز کسانی که از آنمی (کم خونی) رنج می برند، به حساب می آید. انواع متنوع خرمای خشک شده غنی از آهن هستند. به علاوه، تمام انواع آن دارای حجم زیادی فیبر بوده و یک منبع غذایی از نظر پتاسیم به حساب می آیند.

برگه آلو (بخارا)

این برگه ها از آلو و یا گوجه خشک شده به دست می آیند که از نظر پتاسیم غنی بوده و در نتیجه برای کسانی که فشار خون بالا دارند، بسیار مناسبند. به علاوه، در این برگه ها مقدار زیادی نیاسین، ویتامین A و ویتامین B6 و وجود دارد. در این برگه ها، یک ماده شیمیایی به نام هیدروکسی فنیلیساتین Hydroxphenylisatin وجود دارد که موجب تحریک عضلات نرم روده بزرگ و کارایی بیشتر آنها شده و در نتیجه، برگه را به عنون یک عامل ملین و از بین برنده یبوست شناسانده است.

کشمش

کشمش یا انگور خشک شده که در روش سنتی به صورت خوشه ای چیده شده و سپس روی زمین گذاشته می شد تا در معرض نور و گرما خشک شود، یک منبع غنی از مواد غذایی انرژی زاست. بهترین حالت آن وقتی است که بگذاریم روی درخت خشک شود. اگر هم خوشه ها را چیده و روی زمین رها کنیم معمولاً بین ۷ تا ۱۰ روز تبدیل به کشمش خواهند شد. روش های مدرن و جدید امروزی به صورت چیدن مکانیزه خوشه های انگور است. به این ترتیب که درخت مو را از قسمت پایین خوشه های انگور چیده و به این ترتیب کشمش ها در شرایط طبیعی و به صورت باقی مانده روی درخت با از دست دادن آب توسط انگور ها تولید می شوند. کشمش برای تقویت طبیعی انرژی فوق العاده است. ۱۰۰ گرم کشمش شامل حدود ۷۰ گرم ساکروز، گلوکز و فروکتوز طبیعی است. (همگی جزو مواد قندی و هیدرات کربن هستند). این میوه برای افرادی که از عارضه خستگی مزمن رنج می برند، ایده آل است و نیز برای کسانی که نیاز به انرژی بیش از حد نرمال دارند، مانند ورزشکاران و قهرمانان، صخره نوردها و دونده ها، منابعی عالی محسوب می شود.

کشمش غنی از آهن است. ۱۰۰ گرم کشمش شامل بیش از ۲۵% مواد لازم توصیه شونده در یک روز برای زنان است. همچنین، فیبر زیادی در آن وجود دارد که به کاهش کلسترول و بهبود عملکرد روده ها کمک می کند. در کنار آن، از پتاسیم می توان نام برد که موجب کاهش فشار خون و جلوگیری از دفع مایعات بدن می شود. همچنین سلنیوم در کشمش وجود دارد که برای پوست عالی است. به علاوه، در کشمش، مقادیر کمی از ویتامین A و مقادیر مناسبی ویتامین B یافت می شود.

خیلی از افراد کشمش را به عنون یک غذای کامل و به اصطلاح (دوپینگ) می شناسند. عقیده خوبی است که همیشه کشمش خریداری شده از سوپر مارکت را قبل از مصرف بشورید. چرا که ممکن است شامل سولفور و روغن های معدنی باشند. چون این ماده غذایی غنی از کالری است،برای کسانی که مبتلا به افسردگی، دلشوره و تشویش و مشکلات عصبی هستند،بسیار مناسب است.

منبع : بادی فول

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها