پرهیزاتسلامتینکات سلامتی

گرسنگی و رفع گرسنگی

13 خوراکی که شما را گرسنه تر میکند:
1- آبمیوه
در فرآیند تولید آب میوه های صنعتی از مقدار شکر زیادی استفاده می شود. این مقدار شکر نوشیدنی را پر کالری کرده و باعث افزایش قند خون می شود، و همسن امر شما را گرسنه تر می کند. بنابراین بهتر است در زمان تشنگی آب بنوشید و در کنار آن از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. اگر عاشق آبمیوه هستید خود آن را تهیه کنید. میوه ها و سبزیجات مورد نظر را با هم مخلوط کنید تا آبمیوه طبیعی بنوشید. برای اینکه دیرتر گرسنه شوید و دستگاه گوارش این مواد را آهسته تر جذب کند، می توانید مقداری پودر پروتئین به آبمیوه طبیعی خود اضافه کنید.

2- ماست کم چرب
هر چقدر ماستی که مصرف می کنید کربوهیدرات بالا و چربی کمتری داشته باشد، سریع تر گرسنه می شوید. بهتر است ماست یونانی ساده را جایگزین ماست کم چرب کنید. ماست یونانی پروتئین بیشتری دارد و با اضافه کردن میوه، آجیل، و دانه های دلخواه می توانید میزان فیبر و آنتی اکسیدان آن را افزایش دهید. خوردن ماست نیازی به جویدن ندارد و همین امر باعث می شود تا بدن احساس سیری نکند. با اضافه کردن میوه و آجیل به ماست، هم آن را می جوید و هم میان وعده سالمی تهیه کرده اید.

3- سفیده تخم مرغ
اگر برای اینکه دیرتر گرسنه شوید برای صبحانه از سفیده تخم مرغ استفاده می کنید، سخت در اشتباهید. سفیده تخم مرغ سرشار از پروتئین است، اما ویتامین ها و مواد معدنی اصلی تخم مرغ در زرده آن وجود دارد. اسید چرب اشباع شده در زرده تخم مرغ هم باعث احساس سیری در فرد می شود و هم برای تولید هورمون و جذب برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی همچون ویتامین A و B ضروری است.

4- سس سالاد بدون چربی
برخلاف آنچه تصور می کنید، سس سالاد بدون چربی انتخاب خوبی نیست. این نوع سس ها سرشار از نمک و قند هستند. این دو ماده شما را بسیار گرسنه خواهند کرد و در نهایت شما بیشتر غذا می خورید.

5- قند
قند و شکر و همه مواد مشابه آن اعتیاد آور هستند و آزاد شدن دوپامین در بدن را افزایش می دهند. بدن ما به قند نیاز دارد، اما بهتر است به جای شیرینی ها و مواد شیرین فرآوری و تصفیه شده که باعث گرسنگی بیشتر می شوند، از میوه ها برای تأمین قند بدن بهره ببریم. زیرا میوه ها حاوی مواد مغذی و فیبر هستند که باعث القای حس سیری در فرد می شوند.

6- سس کچاپ
سس و یا هر ماده غذایی دیگری که از شربت ذرت و فروکتوز (HFCS) تهیه شده باشد، می تواند باعث افزایش حس گرسنگی و افزایش اشتها شوند. لپتین هورمونی است که باعث ایجاد حس سیری در فرد می شود. HFCS می تواند باعث ایجاد اختلال در متابولیسم بدن شده و ترشح این هورمون را کند کند.

7- مافین
به جای استفاده از مافین در وعده صبحانه و یا برای رفع گرسنگی، از مواد غذایی سرشار از پروتئین استفاده کنید. مافین ها سرشار از کالری هستند، اما مواد قندی آن به سرعت در بدن هضم می شوند و ایجاد گرسنگی می کنند.

8- غلات شیرین
فیبر و پروتئین برای ایجاد احساس سیری ضروری هستند. بهتر است از غلاتی استفاده کنید که بیشتر از 5 گرم فیبر دارند. معمولاً غلات کم کالری و رژیمی انتخاب مناسبی هستند. غلات شیرین شده فیبر و پروتئین کمی دارند.

9- غلات تصفیه شده
هر چه مقدار فیبر بیشتر باشد، حس سیری نیز در شما بیشتر خواهد بود. غلات تصقیه شده حاوی فیبر کمتری هستند. به همین خاطر چند ساعت پس از مصرف آن گرسنه خواهید شد.

10- تنقلات شور
تنقلات شور سرشار از سدیم هستند و معمولاً میزان فیبر و پروتئین آنها کم است. سدیم زیاد باعث کاهش آب بدن و گرسنه تر شدن شما می شود. کمبود پروتئین و فیبر در تنقلات شور، باعث افزایش سطح قند خون می‌گردد. سدیم باعث افزایش تولید دوپامین می‌شود. افزایش تولید دوپامین بدین معناست که هرچقدر بیشتر نمک بخورید میل به خوردن در شما بیشتر می شود.

11- شیرین‌کننده‌های مصنوعی
شیرین کننده های مصنوعی معمولاً در خوراکی هایی به کار می رود که روی آنها نوشته شده “بدون شکر”. بنابراین بهتر است ترکیبات این خوراکی ها را بررسی کنید. این مواد باعث سیری شما نخواهد شد و اشتهای شما را بیشتر می کند.

12- سوپ‌های آماده
سوپ غذای مناسبی برای کاهش وزن است، اما سوپ آماده نه! اکثر غذاهای آماده حاوی مقدار زیادی سدیم هستند. همانطور که گفته شد، سدیم باعث ایجاد حس گرسنگی در فرد می شود.

13- اسموتی میوه
اگر اسموتی فاقد پروتئین یا سبزیجات باشد و فقط حاوی فروکتوز باشد، ایجاد گرسنگی می کند. این نوع اسموتی ها باعث افزایش سریع قند خون می شوند و کالری اندکی دارند، به همین خاطر شما را سیر نکرده و احساس گرسنگی خواهید کرد.

 
منبع : سایت اوما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *