تغذیه و تناسب اندامنکات سلامتیورزش

باغبانی، ورزشی برای بازسازی جسم و روان

خسته و بی حوصله در تخت دراز کشیده اید. انگیزه ای برای بیدار شدن از خواب ندارید. به این علت که هیچ قرار تفریحی ندارید؛ نه جایی دعوت شده اید، نه مهمان دارید و نه اینکه برای چای خوردن و چند قدم راه رفتن در پارک با دوستی قراری گذاشته اید.

بنابراین ترجیح می دهید با همان ایده سنتی« روز تعطیل برای خواب و استراحت است» صبح را به ظهر سنجاق کنید و پس هم ناهاری بخورید و غر بزنید و روز را تمام کنید! اما راه بهتری هم برای وقت گذرانی مفید در یک روز تعطیل وجود دارد؛ راهی که هم روحیه تان را تغییر می دهد و هم اینکه خودش نوعی ورزش تک نفره محسوب می شود.

منظورم باغبانی است. اصلا وضعیت دفاعی نگیرید؛ می دانم اغلب ما در آپارتمان زندانی شده ایم، اما همان آپارتمان هم ایوانی دارد و هم پنجره ای که می توانید به راحتی از آن برای باغبانی استفاده کنید. اگر هم که حیاط کوچکی دارید که نورعلی نور است. پس، به جای منفی بافی در رختخواب، غر زدن و دور خودتان چرخیدن، از جا بلند شوید. دست و صورتی بشویید و با این صفحه برای یک ورزش- تفریح عالی آماده شوید. این بار به بررسی تاثیر حرکت ها در حین باغبانی روی اندام های متفاوت بدن پرداخته ایم. در بخشی هم به چند گیاه برای کاشتن و پرورش دادن اشاره کرده‎ ایم.

204981

 

ورزش اول، دمبل زدن

در حین باغبانی، دست ها دائما در وضعیت خم و راست شدن و برداشتن اشیای متفاوت از روی زمین است. برداشتن خاک، بیل زدن، برداشتن گلدان، جاگذاری گلدان ها، جابه جا کردن گلدان ها وباکس ها در اندازه های متفاوت و… این حرکت ها همگی شبیه به حرکت دمبل زدن است. به این علت که در همه آنها، مخلوطی از حرکت های کششی و استقامتی در دست ایجاد می شود. به همین علت هم پس از باغبانی احساس می کنید دست ها خسته شده اند. اگر اهل ورزش نباشید این حرکت ها ممکن است با تورم دست هم همراه باشد که علت آن اصطلاحا خام بودن بدن است. بنابراین نگران نباشید.
  دقت کنید:

اشاره کردیم که جابه جایی اشیا در طول باغبانی، شکلی از حرکت دمبل زدن در ورزش است. اما برای آنکه در حین انجام حرکت ها به بدن آسیب نرسد،از بلند کردن اشیایی که وزن آنها از تحمل دست و بدن شما بالاتر است، خودداری کنید. برای مثال از بلند کردن گونی کود با وزن عمده یا گلدان بزرگی که پر از خاک بوده و سنگین شده، پرهیز کنید. این حرکت ها می تواند به تاندون ها، عضله ها و اعصاب دست آسیب وارد کند. بنابراین فقط اشیایی را جابه جا کنید که بدن شما توان جابه جایی آنها را دارد. در غیر این صورت قطعا از دیگران کمک بگیرید.

ورزش دوم، کشش چمباتمه ای

به باغبانی کردن تان دقت کنید. وقتی به شکل چمباتمه ای روی زمین می نشینید و پس در این حالت، باغبانی می کنید، انگار حرکت های استقامتی- کششی چمباتمه ای انجام می دهید. در این شرایط بیش از هر نقطه ای، کشش را در ناحیه شکم و پاها حس می کنید. این نشان می دهد در حین انجام این حرکت ها، ناحیه شکم و پاها در حال ورزش هستند.
دقت کنید:

اگر دچار مشکل زانو درد هستید، به مدت طولانی در این وضعیت نمانید. به این علت که فشار زیادی به زانو وارد شده و عارضه شما را تشدید می کند. هر چند دقیقه یک بار بلند شده و حالت تان را تغییر دهید.

ورزش سوم، کشش کشاورزان

جذاب است! اصلا حرکت ورزشی برای نوعی از حرکت کشاورزان نامگذاری شده است. اگر باغچه کوچکی داشته باشید، قطعا برای یک بار هم که شده گونی خاک، کمپوست، چند کیسه نایلون حاوی گلدان یا وسایل باغبانی را به دنبال خودتان کشیده اید. در این شرایط، کشش عضله های دست را کاملا حس کرده اید. به این حرکت، کشش کشاورزان گفته می شود. البته که در زمین های زراعی بزرگ، انجام این حرکت بیش از باغچه چند متری خانه است. این کشش، به تقویت عضله های دست، شانه ها و پشت کمک می کند.
دقت کنید

وزن کیسه ها نباید از تحمل دست شما بیشتر باشد. درغیر این صورت به دست تان آسیب وارد می شود. علاوه براینکه در وضعیت کشش وسایل نباید ناگهان تغییر حالت بدهید. به این علت که حرکت ناگهانی می تواند به کمر آسیب برساند.

ورزش چهارم، حرکت های ضربه ای

این حرکت بیشتر ویژه آنهایی است که باغچه کوچکی دارند و آستین بالا می زنند و کارهای عمرانی آنجا را انجام می دهند، برای مثال، حصار کشیدن دور هر کرت، بیل زدن باغچه با کمک بیل های بزرگ ویژه باغبانی. در این شرایط، حرکت دست با کمک چکش یا وسیله دیگری که برای محکم کردن قطعات چوب دور هر کرت انجام می شود، نوعی حرکت ضربه ای محسوب می شود. ایستادن، محکم کردن پا کنار لبه بیل و بیل زدن به قصد حفر گودال یا بیل زدن عمیق، شکل دیگری از حرکت ضربه ای یا کوبه ای است. این حرکت علاوه براینکه نیاز به صرف کالری زیادی دارد، به تقویت عضله های دست، شانه و پشت کمک می کند.
دقت کنید:

اگر دچار مشکلی در دست، شانه یا پشت هستید یا پاها به ویژه زانوها، مشکلی دارند، نباید این حرکت را انجام دهید. به این علت که باعث تشدید آسیب می شود.

ورزش پنجم، شنا

این حرکت هم بیشتر ویژه آنهایی است که باغچه دارند. به این علت که در حین رسیدگی به باغچه، به ویژه اگر بخشی از آن چمن باشد، باید از دستگاه چمن زنی استفاده کنند. این دستگاه اگرچه به شکل خودکار، کار می کند، اما نحوه ایستادن پشت دستگاه و حرکت دادن آن شبیه به زمانی است که ورزش شنا انجام می شود. در قدیم که از چمن زن دستی استفاده می شد، میزان کالری مصرفی در حین چمن زنی تقریبا برابر با ورزش شنا بود. این حرکت به تقویت عضلات بالای بدن شامل دست ها، شانه، قفسه سینه و پشت کمک می کند. بیل زدن یا بیل زدن با بیلچه نیز به لحاظ حرکت دست ها، قفسه سینه و پشت تقریبا تاثیری معادل شنا کردن دارد. به ویژه که در این حرکت، دست ها مستقیما درگیر هستند.
دقت کنید:

این حرکت به دقت خاصی نیاز ندارد.

ورزش ششم، آزادی ریه ها

یکی از مهم ترین تاثیرهای ورزش، افزایش حجم تنفسی است. درواقع با ورزش، ظرفیت تنفسی افزایش یافته و به این ترتیب دریافت اکسیژن و دفع دی اکسید کربن بهتر انجام می شود. باغبانی به علت تحرک همه جانبه ای که در بدن ایجاد می کند، به افزایش حجم تنفسی ریه ها کمک شایانی می کند. به ویژه اینکه حرکت خم شدن و ایستادن در باغبانی عمده است. این حرکت به طور خاص روی بهبود عملکرد ریه تاثیر دارد. علت آن هم تاثیر این حرکت ها روی عضله ها و اندام های جا گرفته در قفسه سینه  و به طور خاص، ریه هاست.
دقت کنید:

اگر دچار مشکلی تنفسی مانند آسم یا حساسیت هستید، قطعا از ماسک استفاده کنید. به این علت که مانع از ورود خاک یا هر عامل حساسیت زای دیگر به ریه ها شوید.

204984

باغبانی با روان تان بازی می کند

جدا از تاثیر ورزشی- فعالیتی باغبانی، یکی دیگر از جنبه های مثبت باغبانی، تاثیر آن روی روان ماست. بسیاری از متخصصان، باغبانی را به عنوان راهی برای درمان افراد افسرده تجویز می کنند. با این اثرهای مثبت آشنا شوید.

ترشح هورمون های مثبت:

به قدری در طول هفته استرس و اضطراب را به شکل های متفاوت تجربه می کنیم که در پایان هفته قطعا نیاز به تخلیه روانی داریم. یکی از این راهکارها می تواند باغبانی باشد.به این علت که باغبانی باعث ترشح هورمون « اندورفین» در بدن می شود. این هورمون باعث ایجاد احساس آرامش در بدن می شود. حس خوب، از وجود همین هورمون نشات می گیرد.

انعطاف پذیری

زندگی با گل و گیاه باعث لطافت روح، افزایش انعطاف پذیری فرد و افزایش ظرفیت تفکر و تیزهوشی فرد می شود.

آرامش

هرچقدر هم که مضطرب باشید، وقتی پا به ایوان یا باغچه می گذارید یا فقط پرده را کنار می زنید و به تک گلدانی که پشت پنجره گذاشته اید، نگاه می کنید، آرامش تمام وجودتان را دربرگرفته و اضطراب تان را از بین می برد. رنگ سبز، قهوه ای و دیگر رنگ های بی نظیر گل ها و گیاهان علت دیگری برای آرامش شماست. از عطر گل ها هم نباید غافل شد. عطردرمانی یکی دیگر از راهکارهای درمان بیماران افسرده است.

204978

خلاقیت

در حین باغبانی قطعا به این فکر می کنید که گل ها را به چه شکل، با چه طیف رنگی و در کدام باکس یا گلدان بکارید. علاوه براینکه به این فکر می کنید که اندازه گیاهانی که در کنار هم می کارید باید به چه شکل باشد تا آفتاب لازم را دریافت کنند. همه اینها، باعث افزایش مهارت تفکر و خلاقیت شما خواهد شد.

احساس مسئولیت

یکی از عواملی که باعث می شود از افکارمان فاصله گرفته و کمتر با افکار عمدتا منفی مان درگیر شویم، احساس مسئولیت در قبال چیزی است. وقتی حس کنید باغچه کوچک شما نیاز به مراقبت، آبیاری و نو شدن دارد، بیشتر به آن فکر کرده و این حس مسئولیت افکار شما را به سوی یک حرکت مثبت سوق خواهد داد.

منبع: وب سایت همشهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *