شنبه, خرداد ۲۰, ۱۴۰۲
خانهتغذیه و تناسب اندامضرورت ویتامین D برای ورزشکاران

ضرورت ویتامین D برای ورزشکاران

انواع شیر و غلات و غذاهای روزانه دیگر که سرشار از ویتامین D در سلامت بسیار توصیه شده است ویتامین D عامل مهمی در سلامتی انسان می باشد ارزش این ویتامین به عنوان یک ریز مغذی بیسار فراتر از باور دانشمندان است به طوری که حمایت از سوخت و ساز کلسیم جهت قوی سازی استخوان های بدن انسان بر عهده این ویتامین می باشد در واقع بر اساس مطالعه ای که در مجله علم و پزشکی در ورزش صورت گرفته این طور بیان شده است که ویتامین D یا همان ویتامین مخصوص نور خورشید نقش مهمی در فرایند سنتزی پروتئین ها ایفا می کند .

مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در ارتباط با ویتامین D انجام شد این نتیجه را بدست آورد که سطحی متعادل و کافی از ویتامین D در اندازه و توانایی عضلات نقش مهمی را دارا می باشد چه اتفاقی می افتد اگر به اندازه کافی ویتامین D را جذب بدن خود نکنید ؟ مطالعات نشان داده است که زنانی که کمتر از میزان توصیه شده ویتامین D دریافت می کنند در مقایسه با زنانی که به حد کافی ویتامین D جذب می کنند دارای چربی بیشتری می باشند .

ده منبع مفید برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن را معرفی کرده‌اند که عبارتند از:

  1.  نور خورشید: اگر پوست بدن در تماس با نور خورشید قرار بگیرد، ویتامین D تولید می‌کند.
  2.  شیرغنی شده با ویتامین D که می‌توان از آن بستنی و پنیر غنی شده نیز تولید کرد.
  3.  ماهی تن نیز یکی از منابع مفید ویتامین D است و سطح ویتامین D‌ موجود در آن به مراتب بیشتر از ماهی ساردین است.ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد از منابع اصلی و غنی ویتامین D به حساب می‌آیند.
  4.  مکمل‌ها نیز می‌توانند دوز مورد نیاز روزانه این ویتامین را در اختیار بدن قرار دهند.
  5.  زرده تخم‌مرغ نیز غنی از ویتامین D است و به همین دلیل توصیه می‌شود زرده و سفیده تخم‌مرغ را حتما با هم مصرف کنید.
  6.  جگر گاو نیز منبع سرشار از ویتامین D به همراه بسیاری دیگر از مواد مغذی مانند ویتامین A، آهن و پروتئین است.
  7.  روغن کبد ماهی که با طعم‌دهنده‌هایی چون نعنا یا مرکبات و یا به شکل کپسول‌های مکمل ارائه می‌شود، منبع غنی از این ویتامین به شمار می‌آید.
  8.  آب پرتقال غنی شده با ویتامین D نیز برای دریافت دوز مورد نیاز روزانه این ویتامین گزینه مفیدی است.
  9. غلات غنی شده با ویتامین D‌ نیز به همراه شیر یا آب پرتقال غنی شده منبع مفید این ویتامین هستند.
  10.  برخی قارچ‌ها نیز درست مانند انسان مقادیر زیادی ویتامین D در تماس با نور خورشید تولید می‌کنند. قارچ‌هایی که در تاریکی پرورش می‌یابند، عاری از این ویتامین هستند اما برخی از گونه‌های قارچ‌ها که در تماس با اشعه فرابنفش خورشیدی رشد می‌کنند، سرشار از ویتامین D هستند.
اگر چه بدن انسان از طریق مجاورت نور خورشید با پوست قادر به تولید ویتامین D می باشد اما کرم های ضد افتاب مصرف شده در تابستان مانع از تماس امواج نور خورشید با پوست می شود در طول زمستان مردم ساکن در نیمکرده شمالی امکان استفاده از نور خورشید جهت دریافت ویتامین D کافی برای بدن را از دست می دهند در این نقاط از زمین پوشش های غذایی در قالب مولتی ویتامین های قوی می تواند مفید فایده باشد .
منبع: ادکوان

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها