سلامتیسلامتی پوست

ضد آفتاب باید بهترین باشد…

در روزهای گرم تابستان، ترس از آفتاب سوختگی و آسیبب دیدگی پوست، توجه خیلی ها را به سمت کرم های ضد آفتاب جلب کرده است. خیلی ها که معمولا با گرم شدن هوا یاد ضدآفتاب زدن می افتند، این روزها دنبال برندی می گردند که از کارایی آن مطمئن باشند به همین دلیل از افراد مختلف پرس و جو می کنند تا انتخاب بهتری داشته باشند.

به گزارش سيبارا، ایران کشوری آفتابی است و  خورشید در بیشتر روزها و ساعات  شبانه روز  مستقیم به صورت ما ایرانی ها می تابد و ما را از مزایا و معایب خود بی بهره نمی گذارد. در گذشته به دلیل اطلاع رسانی اندک، بیشتر ما ایرانی ها نسبت به خطرات قرار گرفتن طولانی در معرض آفتاب بدون استفاده از کرم های ضد آفتاب توجه نمی کردیم اما چند سالی است که پزشکان و متخصصان نسبت به لزوم استفاده از کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از بیماری های پوستی از جمله سرطان پوست هشدار می دهند و این موضوع باعث شده تا ما نسبت به استفاده از این محصول بهداشتی حساسیت بیشتر ی داشته باشیم. به طوری که تا دو سال گذشته میزان مصرف کرم های ضد آفتاب در ایران 38 درصد رشد داشته و برندهای مختلف داخلی و خارجی نسبت به تامین نیاز بازار ایران، محصولات مختلفی را عرضه کردند. رشد مصرف کرم های ضد آفتاب در حالی است که همچنان بسیاری از افراد، حتی جوانان نسبت به استفاده از این کرم ها برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از پیری زودرس آن اهمیتی نمی دهند اما پیش بینی می شود با بالارفتن فرهنگ مصرف کالاهای بهداشتی و سلامتی و اطلاع رسانی درباره ضرورت توجه به محصولات مراقبت از پوست این میزان باز هم افزایش یابد و گرایش عمومی به مصرف آنها بیشتر شود.

اما بیشترین کرم های ضد آفتاب که در بازار ایران به فروش می رسند و محبوب ترین این کرم ها کدام برندها هستند و مهمترین ویژگی این کرم ها چیست که مصرف کننده ایرانی را بیشتر به خود جذب کرده است؟

مای (My)-بایودرما (Bioderma)-اوریاژ (Uriage)-الارو (Ellaro)-اون (Avene)-دکتر ژیلا (Dr-jila)-آردن (Arden)

این‌SPF یعنی چیست؟

SPF به معنی عامل محافظت‌کننده در برابر آفتاب مخفف کلمه Sun Protection factor است. ضدآفتاب‌ها بر حسب میزان SPFشان تقسیم‌بندی می‌شوند. از SPF، ۲ داریم تا ۶۰ SPF و بالاتر. ولی وقتی می‌گوییم SPF یک ضدآفتابی ۱۵ است یعنی‌ چه؟

اگر فردی که ضدآفتاب‌ نزده در برابر آفتاب قرار گیرد، تقریبا بعداز ۲۰ دقیقه دچار آفتاب سوختگی در ناحیه‌ای می‌شود که آفتاب به آن تابیده. حال اگر همین فرد ضدآفتابی با ۱۵ SPF بزند، ۱۵*۲۰دقیقه طول خواهد کشید، تا دچار همان میزان آفتاب سوختگی شود. به عبارت دیگر ضدآفتابی با ۱۵ SPF، مانع رسیدن ۹۲ درصد از اشعه‌های مضر به پوست می‌شود.

انتخاب کنید!

اغلب متخصصان پوست، ضدآفتاب‌های با ۱۵ SPF و بالاتر را توصیه می‌کنند ولی مهم‌تر از اینکه SPF ضدآفتابی که استفاده می‌شود ۱۵ باشد یا ۶۰، این است که ضدآفتاب به درستی و به طور مرتب استفاده شود. یک ضدآفتاب با ۱۵ SPF به شرطی که مرتب استفاده شود و در روز در فواصل مناسب مجددا تکرار شود، بسیار موثر‌تر از ضدآفتاب با ۶۰ SPF است که مثلا یک روز در میان یا یک بار در روز استفاده می‌شود.

منبع:بیتوته-سیبارا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *