پنج شنبه, شهریور ۳۰, ۱۴۰۲
خانهتغذیه و تناسب اندامکاهش وزن و حذف وعده غذایی شام

کاهش وزن و حذف وعده غذایی شام

آیا برای کاهش وزن شبها نباید شام خورد ؟

حتما این جملات را بارها شنیده اید که “اگر می خواهید وزن کم کنید نباید شام بخورید” و یا “دیر وقت غذا خوردن باعث افزایش وزن می شود” و یا “شام خوردن باعث تجمع چربی در ناحیه شکم می شود” با وجود همه این توصیه ها، نمی توان به طور صددرصد این گفته ها را تایید کرد. در حقیقت خوردن بعضی از غذاها در شب روند کاهش وزن را تسریع می بخشد و تناسب اندام شما را حفظ خواهد کرد. از نظر فیزیولوژیکی در بدن انسان هیچ اتفاق جادویی رخ نمی دهد چه شما غذای خود را در ساعت 8 و یا 9 شب میل نمایید.

اما چرا توصیه می کنند دیر وقت غذا خوردن باعث افزایش وزن می شود؟ حقیقت این است که به صورت کلی فعالیت فیزیکی افراد در شب کم است و معمولا پس از غذا خوردن انرژی زیادی مصرف نمی کنند و کالری زیادی نمی سوزانند و همچنین در وعده شام تمایل افراد برای غذا خوردن بیشتر می شود، یکی از دلایل آن می تواند این موضوع باشد که معمولا بیشتر افراد شام خود را همراه با تلویزیون دیدن میل می نمایند و ناخواسته حجم وعده غذایشان بیشتر می شود.

دیر وقت غذا خوردن زمانی می تواند دردساز باشد که شما در وعده شام خود غذاهای پرکالری و چرب مثل همبرگر و سایر غذاهای آماده را میل نمایید. ولی در مطلب زیر راهکارهایی را عنوان می کنیم که غذا خوردن در شب نه تنها باعث چاقی شما نمی شود بلکه به کاهش وزن شما نیز کمک می کند و سوخت و ساز بدنتان را بهبود می بخشد.

1- از غذاهایی با نمایه گلایسمی پایین در وعده شام استفاده کنید

منظور از غذاها با نمایه گلیسمی پایین یعنی مواد غذایی که قند خون شما را به سرعت بالا نمی برند.

در وعده شام خود از مواد غذایی استفاده کنید که قند خونتان را به سرعت بالا نبرد زیرا وقتی قند خون به یکباره افزایش می یابد ترشح هورمون انسولین زیاد شده و قند از خون وارد سلول می شود و شما احساس ضعف و گرسنگی بیشتری می کنید و پس از آن ناخواسته پرخوری می کنید ولی تحقیقات نشان می دهد افرادی که در وعده شام از مواد غذایی با شاخص گلایسمی پایین استفاده می کنند تنظیم قند خونشان در روز بعد بهتر صورت می گیرد. تنظیم قند خون نه تنها در کاهش وزن موثر است بلکه در بهبود وضعیت سلامتی بدن نیز نقش زیادی دارد. یک وعده شام با نمایه گلایسمی پایین می تواند شامل حبوبات پخته، یک تکه سینه مرغ یا گوشت قرمز کم چرب به همراه سیزیجات مختلف باشد.

2- برای شام کربوهیدراتهای پیچیده را انتخاب کنید

بعضی افراد پس از اینکه از باشگاه به خانه برمی گردند از خوردن شام خودداری می کنند. آنها می ترسند کربوهیدرات موجود در وعده غذایشان به چربی تبدیل شود در صورتیکه این باور غلطی است. پس از ورزش بدن شما به خصوص عضلات شما برای ریکاوری و جذب مواد مغذی به سوخت احتیاج دارد. سوخت عضلات خود را تامین کنید تا در روزهای بعدی نیز بتوانید تمرینهای بیشتری انجام دهید. از کربوهیدراتهای خوب در وعده شام برای سوخت بدنتان استفاده کنید. منظور از کربوهیدرات خوب یعنی نشاسته ای که تصفیه نشده و فیبر دارد. مثلا از نانهای سبوس دار به همراه حبوبات پخته استفاده کنید.

3- در وعده ی شام پروتئین ها را فراموش نکنید

هنگامیکه شما می خوابید قلب، کلیه، ریه و سایر اندامهای بدن شما درحال فعالیت هستند. مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف پروتئین در وعده شام به ترمیم و رشد عضلات کمک می نماید. اگر می خواهید بدن عضلانی داشته باشید در وعده شام خود از پروتئین ها استفاده کنید. مصرف تخم مرغ آبپز و یا یک تکه سینه مرغ و یا یک کاسه ماست و یا یک لیوان شیر می تواند در این مورد به شما کمک نماید.

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده می توان این طور نتیجه گیری کرد که نباید به خاطر ترس از چاقی وعده شام خود را حذف کنید. یک وعده غذایی سبک و کم چرب با مواد غذایی که در بالا به آنها اشاره شد به تنظیم قند خون، بهبود سوخت و ساز بدنتان و حفظ تناسب اندامتان کمک زیادی می نماید.

 منبع: آوای سلامت

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها