تغذیه و تناسب انداملاغری و کاهش وزن

۴ روش برای شروع موفق یک رژیم غذایی

مهم نیست دیدگاه شما چه باشد، رژیم، واژه‌ی ناخوشایندی است. رژیم به معنای درد گرسنگی و محرومیت است. اما شما برای غلبه بر این درد به یک برنامه نیاز دارید. بهمین دلیل ما از کارشناسان درخواست کردیم که ما را راهنمایی کنند و نکات سریع آنها را درباره‌ی نحوه شروع برنامه‌ی کاهش وزن، گرداوری کردیم.

۱. اهداف کاهش وزنتان را بدانید

دکتر برایان جاکوبسن، کارشناس ارشد بهداشت عمومی، استادیار پزشکی و متخصص گوارش در مرکز پزشکی دانشگاه بوستون در ماساچوست توصیه می‌کند قبل از اینکه تصمیم بگیرید که چگونه این کار را انجام دهید، در نظر داشته باشید که باید چه مقدار وزن کم کنید.

اگر زیاد اضافه وزن دارید، یا عملاً چاق هستید: جاکوبسن می‌گوید: من افراد چاق را به مرکز کاهش وزن خودمان می‌فرستم.افرادی با اضافه وزن زیاد احتمالا می‌توانند از یک برنامه‌ی ‌یکپارچه و تحت نظارت بهره ببرند.

اگر شما به مقدار کم یا متوسط دارای اضافه وزن هستید: جاکوبسن می‌گوید: من توصیه می‌کنم که اندازه‌ی سهم غذایتان را کنترل کنید. اگر این کار را انجام دهید، کالری را کاهش می‌دهید.

برای آگاهی از اندازه‌های درست سهم غذایی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. جاکوبسن به مبتدی‌ها می‌گوید که ورزش نیز باید بخشی از برنامه‌ی شما باشد. اما لزوما به این معنا نیست که به یک باشگاه ملحق شوید. او می‌گوید: یک تردمیل ارزان بخرید و وقتی تلویزیون می‌بینید، روی آن بروید و قدم بزنید. با این حال به یاد داشته باشید که قبل از شروع یک رژیم ورزشی یا برنامه‌ی کاهش وزن جدید با پزشکتان صحبت کنید.

۲. شخصیت خودتان را در رابطه با کاهش وزن بشناسید

دکتر توماس پرزیبک، استادیار روانپزشکی در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه واشنگتن که در مورد رژیم غذایی و شخصیت کتابی منتشر کرده، می‌گوید که شخصیت نقش مهمی در نگرش ما نسبت به مواد غذایی ایفا می‌کند. تمایلات خود را بشناسید و برنامه‌تان را برای غلبه بر تمایلات بی فایده‌تان تغییر دهید.

لحظه‌ای: پرزیبک می‌گوید: اگر در یک عان هوس چیزی می‌کنید، ممکن است با دیدن یک بستنی در فریزر، آن را بردارید و بخورید، تمام! واضح است که برای رژیم گرفتن باید آن مواد غذایی وسوسه انگیز را از جلوی چشمانتان دور کنید.

بی توجه: اگر معمولا در هنگام غذا خوردن بی توجه هستید مثلا جلوی تلویزیون غذا می‌خورید و می‌خواهید سهم غذایتان را کنترل کنید، باید از چنین موقعیت‌هایی اجتناب کنید.

عصبی: پرزیبک می‌گوید: اگر بسیار مضطرب هستید، احتمالا مشکل بیشتری خواهید داشت. افرادی که مضطرب، عصبی، و افسرده هستند، ممکن است برای اینکه احساس بهتری پیدا کنید، به غذا خوردن روی ببرید.

محکم: شخصیت‌هایی هستند که کاهش وزن را سخت نمی‌دانند. پرزیبک می‌گوید: اگر بسیار خودگردان و دارای حس همکاری هستید و پشتکار زیادی دارید، دوره‌ی آسان‌تری را خواهید گذراند.

اجتماعی: پرزیبک دریافته که شما بهتر از دیگران مراقب مصرف مواد غذایی‌تان هستید.

۳. ورزش و رژیم غذایی را با هم ترکیب کنید

هنگامیکه بیماران مبتلا به سوزش سر دل از دکتر لورن جرسون، کارشناس ارشد و رئیس مرکز مری و اختلالات روده‌ی کوچک در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا می‌پرسند که اول باید کدام را انجام دهند: ورزش یا رژیم غذایی؟ او می‌گوید: به سرعت دست به کار شوید و هر دو را باهم شروع کنید. این ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش است که منجر به کاهش وزن خواهد شد.

۴. یک تعهد راسخ در مورد کاهش وزن ایجاد کنید

برای موفق شدن، مفید است که بدانید چرا می‌خواهید وزن کم کنید. بنابراین قبل از شروع یک برنامه کاهش وزن از خودتان بپرسید:

  • آیا برای انجام این کار آماده‌ام؟
  • آیا انگیزه‌ی این کار از درون من نشأت می‌گیرد؟
  • آیا می‌توانم با پسرفت‌ها یا کاهش پیشرفت‌های گاه به گاه کنار بیایم؟
  • آیا می‌توانم کاملا بر کاهش وزن تمرکز کنم؟ (بعنوان مثال اگر شما در حال حاضر، درگیر تغییر شغل یا سایر حواس پرتی‌ها هستید، شاید بهتر باشد که اول آن مسائل را حل کنید و سپس بر کاهش وزن تمرکز کنید).

در نهایت مطمئن شوید که فقط بخاطر شخص خودتان ملزم به کاهش وزن شده‌اید، نه به این خاطر که شخص دیگری شما را تحت فشار قرار می‌دهد تا این کار را انجام دهید. همه چیز را آهسته انجام دهید، و این توصیه‌ها را به یاد داشته باشید، تا خیلی سریع در مسیر سلامت قرار بگیرید.

منبع : مجله تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *