چهارشنبه, مهر ۵, ۱۴۰۲
خانهتغذیه و تناسب اندامچرا بعضی ها نمی توانند چاق شوند؟

چرا بعضی ها نمی توانند چاق شوند؟

شاید شما هم کسانی را دیده باشید با این که به نظر می رسد عمده و به دفعات غذا می خورند، ولی ظاهر و اندامی لاغر دارند. حال سوال اینجاست علت این لاغری چیست و آیا می توان گفت فرد لاغر دچار نوعی بیماری است؟

 

دکتر نازلی نمازی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به این که باید این موضوع از جهات متفاوت مورد بررسی قرار گیرد، می گوید در درجه اول باید دید فرد لاغر چه میزان غذا می خورد و سرعت غذا خوردن او چگونه است. اغلب افراد لاغر در خوردن غذا کم سرعت هستند و مدت زمان زیادی را صرف خوردن میزان کم غذا می کنند و این در حالی است که بیشتر افراد چاق، سریع و در حجم بیشتری غذا می خورند.120381

این متخصص تصریح می کند آهسته غذا خوردن به مغز فرصت دریافت سیگنال سیری را می دهد و فرد نسبت به افرادی که سریع غذا می خورند زودتر احساس سیری می کند و نمی تواند در حجم زیادی غذا بخورد. بنابراین ممکن است تعداد دفعات مصرف غذا در افراد لاغر عمده و حجم غذای مصرفی و کالری دریافتی در هر وعده کمتر از دیگران باشد. در نتیجه، مشاهده این که برخی افراد که دائم در حال غذا خوردن هستند، اما لاغرند می تواند سبب برداشت اشتباهی از این مسأله شود.

دکتر نمازی به دلیل دیگر لاغری اشاره می کند و می گوید ممکن است افراد لاغر دارای برنامه غذایی منظمی نباشند و فقط یک یا دو روز در هفته غذای نسبتا زیادی دریافت کنند و در سایر روزهای هفته کالری دریافتی شان کمتر باشد. بنابراین مشاهده پرخوری فرد در یک مقطع زمانی کوتاه نیز نمی تواند ملاک مناسبی برای قضاوت باشد.

سوخت و ساز عمده علت موجه لاغری

اما مواردی وجود دارد که فرد روزانه کالری زیادی دریافت می کند، اما لاغر است. این متخصص رژیم درمانی در این خصوص می گوید در این حالت چندین دلیل احتمالی را می توان پیشنهاد کرد که با بررسی های بیشتر می توان به دلیل اصلی لاغری پی برد.

ژنتیک یکی از عوامل مهم در وزن گیری است که در کنار سایر عوامل محیطی (الگوی غذایی و فعالیت بدنی) می تواند سبب لاغری یا چاقی فرد شود. مثلا افرادی که سابقه خانوادگی چاقی دارند باید بیشتر از سایر افراد مراقب تغذیه خود باشند. یکی از عوامل تاثیر گذار دیگر در وزن، میزان سوخت و ساز یا متابولیسم پایه بدن است. متابولیسم پایه به میزانی از انرژی گفته می شود که بدن برای انجام فعالیت های روزمره (ضربان قلب، تنفس، حفظ دمای بدن و…) به آن نیاز دارد. بر این اساس هرچه میزان سوخت و ساز پایه بدن بیشتر باشد، فرد کمتر دچار افزایش وزن خواهد شد .

عوامل تاثیرگذار بر سوخت و ساز بدن

عوامل مختلفی در افزایش یا کاهش سوخت و ساز بدن دخیل هستند که عبارتند از سن، جنس، فعالیت بدنی، حالت هورمونی، دما و برخی از مواد غذایی است که مهم ترین عامل افزایش دهنده سوخت و ساز، فعالیت بدنی عمده است.

دکتر نمازی می افزاید در سنین پایین میزان متابولیسم پایه بدن عمده است و با افزایش سن از میزان سوخت و ساز کم می شود. جنسیت هم در این موضوع تاثیر زیادی دارد. در مردان به علت این که دارای توده عضلانی بیشتر و توده چربی کمتری نسبت به زنان هستند، میزان سوخت و ساز بالاتر است. به طور مثال ممکن است مرد خانه خیلی بیشتر از همسرش غذا بخورد، اما افزایش وزن کمتری نسبت به او داشته باشد.

وقتی لاغری، بیماری می شود

وقتی به رغم دریافت کافی مواد غذایی فرد وزن نمی گیرد و بتدریج شادابی اش را از دست می دهد می توان به وجود بیماری در او مشکوک شد. دکتر نمازی با اشاره به این موضوع می گوید شایع ترین دلیل لاغری سریع و ناگهانی می تواند استرس و تنش های روحی باشد.

به گفته این متخصص اگر فردی نتواند شرایط استرس زا را در محیط کاری یا زندگی شخصی اش مدیریت کند، مشکلات روحی مانند استرس و اضطراب عمده او را دچار مشکلات جسمی مانند لاغری سریع و ناگهانی می کند. این نوع لاغری میان افرادی که از افسردگی رنج می برند نیز وجود دارد.

در ضمن برخی بیماری ها ازجمله پرکاری غده تیروئید، بیماری های انگلی و اختلالات گوارشی نیز می تواند عامل بروز لاغری باشد که با انجام مشاوره و آزمایشات مربوط مشکل مشخص و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این متخصص تاکید می کند حالت هورمونی ازجمله پرکاری تیروئید یکی از دلایل اصلی کاهش وزن است و باید در این خصوص آزمایشات دقیق تری انجام شود.

سیده زهرا حسینی، کارشناس ارشد علوم بهداشتی و تغذیه در این خصوص می گوید: علاوه بر بیماری هایی مانند افسردگی، بیماری التهاب روده، سیلیاک، سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) و پرکاری تیروئید که همگی می تواند سبب کاهش وزن شود باید دانست مصرف برخی داروها نیز می تواند فرد را با داشتن یک برنامه غذایی متعادل و متنوع در معرض کاهش وزن قرار دهد.

به گفته حسینی، ریتالین یکی از داروهایی است که برای درمان بیش فعالی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند منجر به کاهش وزن و اختلال در رشد کودک شود. متفورمین که در کنترل قند بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار می گیرد نیز می تواند سبب کاهش وزن و لاغری شود. البته داروهایی هم هستند که با ایجاد عارضه بی اشتهایی می تواند منجر به کاهش وزن شود که در گروه داروهای موثر در بیماری های ریوی، صرع، قلبی ـ عروقی و ضدافسردگی قرار دارند و برخی از انواع آنتی بیوتیک ها نیز از این جمله اند.

دیابت نوع 1 عامل لاغری در کودکان

لاغری می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. حسینی می گوید: بیماری هایی که با اختلال در بلع و جویدن، کاهش جذب مواد غذایی و وضعیت تهوع همراه باشند یا مصرف بیش از حد ملین ها نیز می تواند فرد را مستعد ابتلا به کاهش وزن کند. سرطان هم یکی از بیماری هایی است که باعث بروز لاغری و کاهش وزن شدید می شود. تومورهای سرطانی برای دستیابی به مواد مغذی و بزرگ شدن، سوخت و ساز بدن را بالا می برند و به این ترتیب کاهش وزن را سرعت می دهند.

به گفته حسینی، دیابت نوع 1 می تواند یکی از عوامل کاهش وزن ناگهانی میان کودکان و نوجوانان باشد. این بیماری زمانی بروز می کند که به اندازه کافی انسولین در بدن تولید نمی شود تا قند (گلوکز) جذب سلول ها شود و از آنجا که بدن به اندازه کافی نمی تواند انرژی دریافت کند لاغر و لاغرتر می شود.

منبع: روزنامه جام جم

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها