جمعه, خرداد ۱۹, ۱۴۰۲
خانهتغذیه و تناسب اندامچاقی و افزایش طول عمر!

چاقی و افزایش طول عمر!

محققان پس از بررسی های متعدد متوجه شده اند که نرخ مرگ و میر افراد چاق یا دارای اضافه وزن، کمتر یا مشابه افراد با وزن عادی است. تنها آن دسته از افراد چاقی که دیابت یا فشار خون دارند در معرض خطر بسیار هستند. تحقیقات نشان داده است می توان اضافه وزن داشت اما سالم بود.

به طور کلی فشار خون و کلسترول بالا، خطر بیماری را افزایش داده و سلامت انسان را تحت الشعاع قرارمی دهد و البته تمامی افراد چاق و دارای اضافه وزن به این بیماری های دردسر ساز مبتلا نیستند و همینطور هم افراد لاغر به طور کلی از این بیماری ها آزاد و رها نیستند. محققان دانشگاه میشیگان دریافته اند نیمی از افراد دارای اضافه وزن و یک سوم اشخاص چاق، فشار خون و کلسترول عادی دارند ، در حالی که یک چهارم افراد دارای وزن مطلوب به عوارض فوق مبتلا هستند. عوارضی که عمدتا به اشخاص چاق نسبت داده می شود.

تحرک و اثرات مفید آن

مقدار فعالیت فیزیکی می تواند سلامت عمومی افراد چاق را تامین نماید. بنا به گفته محققان ورزش می تواند مشکلات ناشی از عوارض حمل چند کیلو چربی اضافه در بدن را متعادل سازد. افراد دارای اضافه وزن اما فعال بسیار کمتر از کسانی که لاغر هستند اما تحرکی ندارند می میرند. افرادی که اضافه وزن دارند اما ورزشکارهستند ( البته ورزشکار نه به مفهوم حرفه ای ) بیشتر از اشخاصی که دارای وزنی عادی هستند اما از نظر جسمی و فیزیکی متناسب نیستند عمر می کنند.

اضافه وزن داشتن ضرورتا به معنای محکوم به مرگ بودن نیست. شما باید نوع بدن، نسبت ماهیچه به چربی ، نحوه سوخت و ساز ، مقدار ورزش، اندازه دور کمر، فشار خون و کلسترول و عوامل دیگر را هم در نظر بگیرید. برای بسیاری از مردم کم کردن وزن اولین و مهم ترین گام محسوب نمی شود، آنها بیشتر به سلامت عمومی و قدرت بدنی شان توجه دارند.

اگر هدف شما از لاغر شدن، صرفا سلامت جسمانی است، توصیه های زیر را درنظر داشته باشید:

1- توانایی تان را بالا ببرید.

اگر می خواهید توانایی جسمانی تان را افزایش دهید روزی نیم ساعت بدون توقف پیاده روی کنید یا از پله ها بدون نفس گیری بالا بروید( البته پله نوردی برای کسانی که زانودرد دارند توصیه نمی شود). اگر کارهای فوق را نمی توانید انجام دهید پس بهتر است نزد پزشک رفته و از او برنامه ورزشی مناسبی درخواست کنید. بیماری های قلبی غالبا وقتی رخ می دهد که افراد بی تحرک با یک محرک تنش زای قلبی- عروقی مانند ورزش بسیار شدید روبرو می شوند.

2- به طور منظم ورزش کنید.

نیاز نیست دست به ورزش های سنگین بزنید تا سالم بمانید، دوام ورزش مهم است . منظم ورزش کنید.

ورزش هایی چون :

* پیاده روی- هر یک ساعت پیاده روی ، طول عمرتان را تا 2 ساعت افزایش می دهد. در محل کار به جای آسانسور از پله استفاده کنید. به جای زنگ تفریح قهوه خوردن از زنگ تفریح پیاده روی بهره بگیرید و در برنامه تعطیلات خود تورهای پیاده روی بگنجانید.

* وارد کردن ورزش در بیشتر اوقات روز

بیشتر اوقات، فعالیت بدنی داشته باشید. حتی وقتی پشت میزتان نشسته اید، حرکات ورزشی ساده انجام دهید. در خانه وقتی تلویزیون تماشا می کنید یا با تلفن صحبت می کنید به جای نشستن بایستید و مثلا وقتی می خواهید از طبقه بالای کابینت چیزی بردارید، روی انگشت پایتان ایستاده و خودتان را به سمت بالا بکشید و آن را بردارید. و یا برای برداشتن چیزی از روی زمین چمباتمه بزنید. این کارها توانایی جسمانی تان را هر چند اندک، بالا می برد.

منبع: زندگی آنلاین

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها