دوشنبه, مهر ۱۰, ۱۴۰۲
خانهتغذیه و تناسب اندامبهبود تمرینات ورزشی با تکنیک های ذهنی

بهبود تمرینات ورزشی با تکنیک های ذهنی

طبق  تحقیقاتی که امروزه در دانشگاه کنت انگلستان انجام شده ، همان حرفهایی که در ضمیر ناخودآگاه‌تان به شما می‌گوید زمان نگاه کردن به  فیلم, پاپ کورن زیادی بخورید، می‌تواند به شما  توصیه کند کند که وقت زیادتری را به ورزش اختصاص دهید .
بررسی‌ها نشان داد کسانی که حین انجام تمرینات‌شان عکس‌هایی از چهره‌های شاد به صورت بسیار سریع به آنها نشان داده ‌شد، ۱۲ درصد بیشتر از آنهایی که عکس چهره‌های غمگین را مشاهده کردند، رکاب زدند.
همچنین خود ورزشکاران گزارش دادند که تمرین برایشان بسیار جالب‌تر و سرگرم‌کننده‌تر از همیشه بود ،‌حتی با وجود اینکه تصاویر آنقدر سریع از جلوی چشمانشان رد می‌شدند که قادر به تشخیص درست صورت‌ها نبودند.


حالا محققان به دنبال این هستند که چگونه یافته‌های‌شان را برای ورزشکاران بر روی عینک‌های هوشمند پیاده کنند.
دکتر ساموئل مارکورا می‌گوید: «اگر این عینک‌ها عمل کنند، در آینده ممکن است بتوانیم از آنها برای ارائه‌ی نشانه‌های بصری نیمه خودآگاه و بهبود عملکرد طی مسابقات استقامتی، استفاده کنیم.»
این پیغام‌های نیمه خودآگاه به شما می‌گویند «ادامه بده!» هرچند پس از آن منتظر روزی خواهیم بود که این عینک‌ها قادر باشند از طریق نیمه خودآگاه به شما بگویند «سریع‌تر برو!». در این میان، ترفندهای دیگری برای افزایش استقامت به شما می‌آموزیم که تمرین را برای‌تان لذت‌بخش‌تر می‌کند و می‌توانید از امروز آنها را انجام دهید.

  ۱-به تمرین‌تان نگویید ورزش

در تحقیقاتی که اوایل امسال انجام شد افرادی که به آنها گفته شده بود پیاده‌روی ۳۰ دقیقه‌ای آن‌ها ورزش است، نسبت به آنها‌یی که بهشان گفته بودند این فقط یک پیاده‌روی تفریحی است، در پایان بیشتر احساس خستگی می‌کردند، با اینکه هر دو گروه مسیر مشابهی را طی کرده بودند.
و وقتی پس از آن محققان از شرکت‌کنندگان خواستند که هر چه دوست دارند بخورند، گروه پیاده‌روی تفریحی به طور متوسط از خودشان تنها با ۹۵کالری نوشیدنی یا دسر پذیرایی کردند، که۴۰ کالری کمتر از گروه دیگر بود.
در آزمایشی جداگانه محققان دریافتند هرچقدر مسابقه برای شرکت‌کنندگان لذت‌بخش‌تر باشد، احتمال اینکه پس از اتمام آن میان‌وعده‌های سالم بخورند، بیشتر است.


افراد تمایل دارند پس از یک تلاش فیزیکی به خودشان جایزه بدهند.
اما فعالیت‌های لذت‌بخش خودشان به طور ذاتی پاداش‌دهنده هستند که میل به یک پاداش بیرونی را کاهش می‌دهند.


دکتر جیمز گوین، استاد دانشگاه علوم انسانی کنکوردیای مونترال کانادا پیشنهاد می‌کند که برنامه تمرینی‌تان را به یک بازی تبدیل کنید.
کارهای عادی و روزانه‌تان را متنوع کنید و خلاق باشید.
نکته‌ی اصلی این است که فعال باشید.

 ۲-با خودتان حرف بزنید

محققان اروپایی به تازگی دریافتند که اگر به افراد آموزش داده شود که با خودشان با عبارات انگیزشی حرف بزنند، مثل «داری موفق می‌شی»، مدت طولانی‌تری قادر خواهند بود به تمرین‌شان ادامه دهند.
افراد مورد آزمایش با استفاده از این تکنیک توانستند به طور متوسط ۲ دقیقه بیشتر از حالت معمول رکاب بزنند و همچنین جلسه‌ی تمرین برایشان مقدار قابل توجهی آسا‌ن‌تر شد.

 ۳-وقتی خودتان را تشویق می‌کنید، از زبان دوم شخص این کار را انجام دهید

مقاله‌ی منتشر شده در مجله‌ی روانشناسی اجتماعی پیشنهاد می‌کند وقتی با خودتان حرف می‌زنید و به خودتان روحیه می‌دهید، به جای ضمیر «من» از «تو» استفاده کنید.
مثلا بگویید «تو می‌تونی این کار رو انجام بدی» نه «من می‌تونم این کار رو انجام بدم».
در بررسی‌های انجام شده، افراد روی کاغذ جملاتی نوشتند تا خود را برای تمرین بیشتر در دو هفته‌ی آتی تشویق کنند.
دکتر ساندا دولکاس می‌گوید ما متوجه شدیم شرکت‌کنندگانی که از «تو» برای صحبت‌ با خودشان استفاده کردند، نه تنها برنامه‌ای که برای تمرین تنظیم کرده بودند، سنگین‌تر بود، بلکه نگرش‌شان هم نسبت به گروه دیگر که با ضمیر اول شخص خودشان را خطاب کرده بودند، مثبت‌تر بود.

  ۴-درست هدف‌گذاری کنید

تحقیقات نشان می‌دهد تعیین یک هدف متعادل و مشخص، باعث بهبود عملکرد تمرین می‌شود.
هر وقت که ورزش می‌کنید، برای خودتان مشخص کنید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید
    بهترین هدف را برای کاری که انجام می‌دهید، انتخاب کنید ؟
” به عنوان مثال قصد دارید ۲۰ دقیقه بدوید ؟    

” با انتخاب این اهداف به جای اینکه منتظر پایان یک جلسه‌ی لذت‌بخش تمرین باشید، در طول فعالیت انگیزه بالایی خواهید داشت. دکتر مارک انشلر می‌گوید «وقتی کاری که فرد انجام می‌دهد تحت کنترلش باشد، او خودش را مسئول موفقیتش می‌داند.

منبع: تا سلامتی

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها