چهارشنبه, مهر ۵, ۱۴۰۲
خانهسلامتیمراقبت از موهای رنگ شده...

مراقبت از موهای رنگ شده…

برای موهای خشک و وز شده بعد از رنگ چه باید کرد؟
در این مواقع استفاده از یک نرم کننده خوب می تواند گره از کار موها بگشاید؛ ولی یک نرم کننده خوب چه ویژگی هایی دارد و براساس چه شاخص هایی می توان نرم کننده مناسب برای موهای خود تهیه کرد؟

آیا نرم کننده های مو مثل ضدآفتاب ها می توانند موها را از اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنند؟

یکی از علل آسیب کوتیکول مو، اشعه فرا بنفش خورشید است و به این مساله به خصوص در مورد موهای رنگ کرده باید توجه کرد. نور خورشید علاوه بر آسیب به ساقه مو، موجب کمرنگ شدن موهای رنگ شده نیز می شود. امروزه بسیاری از نرم کننده های مخصوص موهای رنگ شده حاوی مواد ضدآفتاب هستند تا از تاثیر اشعه مخرب فرابنفش روی موها بکاهند.

اشعه فرابنفش چه آسیبی به موها می زند؟

اشعه فرابنفش خورشید علاوه بر آسیب زدن به ساقه مو، موجب پیری زودرس و نازک تر شدن فولیکول های مو نیز می گردد و به همین دلیل امروزه محصولات ضدآفتاب برای موها نیز مورد توجه قرار گرفته اند و حتی اسپری های مو که حاوی ضدآفتاب می باشند، برای پیشگیری از تجزیه پروتئین های مو در برابر نور آفتاب به بازار عرضه شده اند.

 اصلا چرا باید از نرم کننده ها استفاده کرد؟
بیرونی ترین لایه تنه مو را کوتیکول تشکیل می دهد و نمای ظاهری موها به سلامت و یکدست بودن این لایه بستگی دارد. خصوصیاتی مانند نرمی، شفافیت، انعطاف پذیری و… به طور عمده مربوط به این لایه است. نرم کننده ها روی سطح خارجی مو تاثیر می گذارند. شفافیت مو در نتیجه انعکاس نور در سطح هر یک از تارهای مو است و اگر این سطح در اثر کاهش این انعکاس آسیب ببیند، شفافیت مو کم می شود. با آسیب دیدن سطح مو در قسمت تنه، شارژ های الکترواستاتیک ایجاد می شود که موجب دور شدن موها از هم شده و شانه کردن و مرتب کردن آنها مشکل خواهدشد. لطافت و صافی مو به دلیل یکدست بودن و نظمی است که در کوتیکول مو وجود دارد. کوتیکول سالم و طبیعی دارای نظم ظاهری مشابه سلول های چیده شده روی سقف خانه هاست. در صورت آسیب رسیدن به این کوتیکول، سطح مو خراب و نامنظم می شود و مو حالت خشن پیدا می کند. بنابراین شاهد کدر شدن و حتی شکستن و دو شاخه شدن انتهای مو (موخوره) خواهیم بود.

موها در اثر کدام یک از کارهای ما آسیب می بینند؟
شستن بیش از حد موها، به خصوص موهای بلند و عدم استفاده از شامپوهای ملایم، افراط در برس کشیدن یا شانه کردن، سشوار کشیدن بیش از اندازه، فر کردن موها، رنگ کردن با رنگ های دائمی، بی رنگ کردن موها و بالاخره تاثیر شرایط محیطی، مانند اشعه ماورای بنفش خورشید، باد و آب استخرها، همگی موجب آسیب سطح خارجی یا همان کوتیکول مو می شوند. بنابراین کوتیکول و رشد موها معمولا تحت تاثیر قرار می گیرند.

نرم کننده ها حاوی چه ترکیباتی هستند که می توانند در ظاهر موها اینقدر موثر باشند؟

نرم کننده ها به منظور جلوگیری از آسیب به سطح خارجی موها ساخته شده اند. آنها با ایجاد پوششی روی سطح خارجی و خشن مو، به آن حالت صاف و یکنواخت می دهند. همچنین موجب خنثی شدن بارهای الکتریکی سطح مو می شوند و به این ترتیب موها آشفته و بی نظم به نظر نمی رسند و راحت تر حالت می گیرند و شانه می شوند. ضمن اینکه باعث می شوند موها ضخیم تر به نظر رسیده و از ایجاد گره در موها جلوگیری می کنند.

نرم کننده ها فقط روی سطح موها اثر می گذارند یا به عمق موها هم نفوذ می کنند؟

نرم کننده ها فقط بر سطح خارجی موها اثر گذاشته و تاثیری روی قسمت های مرکزی یا عمق فولیکول مو ندارند. تاثیر آنها نیز موقت و محدود (چند روز) است و با شستن مو، نرم کننده نیز از سطح مو پاک می شود.

چرا پس از رنگ کردن و مش کردن موها توصیه می شود از نرم کننده استفاده شود؟
مو در حالت طبیعی دارای شارژ منفی است و زمانی که در تماس با اکسیدان (رنگ، مش و مواد دکلره، یا مواد فردهنده) قرار گیرد، میزان اسیدسولفوریک آن بالا می رود و باعث افزایش شارژ منفی مو می شود.
منبع:نمناک

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها