شنبه, مرداد ۲۲, ۱۴۰۱

خواص چای کوهی یا پشمینه

پشمینه (کلکنه)گياهى است كه در لرستان، دلفان، کرمانشاه آن را “پشمینه” یا “کلکنه”یا “کلکینه” و به زبان ترکی “اكليجه” و به فارسی “چای کوهی” مى‏ گويند.

پشمینه (کلکنه) را با انگلیسی “Stachys lavandulifolia” و در فارسی “چای کوهی” می نامند.

گل‏ هاى گیاه دارویی پشمینه بصورت سنبله‏ هاى پنبه مانند و آبى مايل به بنفش است.

بيشتر گل پشمینه مصرف درمانى دارد تا اعضاء ديگر آن.

مزاج گیاه دارویی پشمینه گرم و خشك است.

پشمینه بازكننده قولنج‏هاى سرد مزاج مدر بول و بازكننده عادت ماهانه در زنان و متلاشى‏ كننده سنگ مجارى ادرارى و صفراوى است. گوسفندان معمولا مقدار كمى از پشمینه (کلکنه) را مى‏ خورند و همين مقدار شير آنها را بسيار معطر و مفرح مى‏ سازد اما وقتى گوسفند شيرده زيادتر از مقدار عادى از پشمینه (چای پشمی) بخورد شير آن خون‏ آلود مى‏ شود.

افراد گرم ‏مزاج هم بايد از گیاه پشمینه (کلکنه) مقدار كمى بخورند و با داروهاى ديگر مصرف نمايند چون خوردن زياد چای کوهی(کلکنه) ادرار را خون‏ آلود مى‏ كند. اخلاط بلغمى غليظ بدن را كه در شش‏ ها يا امعاء يا رحم متمركز شده‏ اند خوردن اين گياه دفع مى‏ سازد براى مداواى قولنج مقدار 3 تا 5 گرم از گل پشمینه (کلکنه) را با پنج گرم كتيراى گون و پنج گرم گل بنفشه پودر كرده و با مقدارى آب گرم بخورند سبب باز شدن قولنج مى‏ گردد.

مردان يا زنانى كه تمايل جنسى آنان كم شده باشد يا ضعف در قواى تناسلى خود احساس كنند اگر بمدت چند روز روزى پنج گرم از گل پشمینه(چای کوهی) را با ده گرم مغز دانه خربزه و چهل گرم كره گوسفندى و هفتاد گرم عسل بصورت معجون درآورده و بخورند قدرت و تمايل جنسى در آنان بشدت افزون مى‏ گردد.

نوشيدن مقدارى از آب جوشانده گل پشمینه (کلکنه) برطرف‏ كننده حالت غش و خفقان مى‏ باشد.

chay-kuhi1

نکته بسیار مهم: پشمینه (کلکنه) چون كشنده جنين است زنان باردار مجاز به خوردن آن نيستند و حتى اگر بخور جوشانده اين گياه را در زير رحم بدهند سبب سقط جنين خواهد شد.

اگر کلکینه(پشمینه) را بصورت جوشانده مصرف نمايند يعنى آن را جوشانده صاف نموده و آب صاف شده را بخورند مقدار خوراك آن ده گرم است.

پشمینه(گل پشمی) براى اكثر بيماري هاى رطوبى نافع است و بخصوص براى بيماريهاى روماتيسمى و درد مفاصل از آن استفاده مى‏كنند.

توكليجه

گياهى است شبيه غوره پنبه نام ديگرش دارى كلكينه(dari kolkina) است، دم كرده اين گياه را براى رفع سرماخوردگى به بيمار مى‏خورانند.

خواص دیگر پشمینه (کلکنه):

جوشانده سرشاخه‏ هاى پشمینه را جهت تقويت و تنظيم دستگاه رحمى و ضد عفونى كننده مجارى ادرار و رفع سردرد، بخصوص ميگرن تجويز كرده ‏اند. جوشانده پشمینه مدر بوده و در انداختن بعضى از انواع سنگ كليه معجزه مى‏ كند، براى مبتلايان به هيسترى، صرع، كم خونى دختران، سياتيك، دردهاى عصبى، دفع كرم، قطع قاعدگى در دختران جوان و كليه اختلالات قاعدگى و ترشحات زنان آن را تجويز كرده ‏اند.

منبع: بوعلی باب سلامتی

مطالب مشابه

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها