دوشنبه, اسفند ۲۹, ۱۴۰۱
خانهسلامتیباورهای رایج درباره سفید شدن موها

باورهای رایج درباره سفید شدن موها

موها وقتی شروع به از دست دادن رنگدانه های طبیعی خود به نام ملانوسیت ها می کنند، سفید می شوند. علت اصلی سفید شدن موها بالا رفتن سن است اما عوامل مختلف دیگری مثل ژنتیک، استرس، تغذیه بد یا مشکلات سلامتی و همچنین بعضی انتخاب ناسالم برای سبک زندگی، در آن تاثیر دارند. با افزایش سن یا به صورت ارثی، مو به طور طبیعی سفید می شود اما گاهی عامل سفیدشدن موها مسایل غیرطبیعی است. در درجه اول علت سفیدی موی زودرس در جوانان عامل وراثت، ژنتیک و در مراحل بعدی استرس و کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی مانند زینک، سلیوم و ویتامین های گروه ب در بدن فرد است.

کمبود ویتامینB12، اختلال در عملکرد تیروئید، سیگار کشیدن و کم خونی از دیگر عواملی است که می تواند سفید شدن موها را به همراه داشته باشد.

باورهای درست و نادرست بسیاری در مورد موی سفید وجود دارد. برخی می گویند موی سفید نشانه خرد و عقل است و برخی دیگر آن را نشانه نزدیک شدن فرد به مرگ می دانند. در این مقاله به برخی باور ها در این رابطه اشاره می کنیم و صحت و سقم آنها را می سنجیم اما قبل از آن شما را با دلایل سفید شدن مو آشنا می کنیم .

دلیل رنگی بودن مو وجود ملانین است. سلول های رنگدانه ای مو برای ساخت ملانین به آنزیم های خاصی نیاز دارند و براساس تفاوت آنزیم های شرکت کننده، 2 نوع ملانین تولید می کنند؛ یوملانین مسوول رنگ قهوه ای روشن تا سیاه تیره و فائوملانین مسوول رنگ زرد بلوند تا قرمز تیره، اما سفید شدن مو، هیچ ربطی به نوع ملانین موجود در بدن ما یا به عبارتی تیره یا روشن بودن موهایمان ندارد. این اتفاق برای همه افراد می افتد.

موی مردان حدود 30سالگی و موی زنان حدود 35 سالگی سفید می شود. ملانوسیت ها هر10 سال، 10 تا 20 درصد از ظرفیت تولید رنگ خود را از دست می دهند. اگرچه چگونگی از دست دادن این رنگدانه ها دقیقا مشخص نیست، اما می دانیم در نخستین مراحل سفید شدن مو، ملانوسیت ها هنوز به صورت غیرفعال وجود دارند. بدن هر فردی تا زمانی خاص ملانین تولید می کند. به همین دلیل ممکن است فردی در 25 سالگی موهایش به دلیل تولید نشدن ملانین سفید شود و برعکس فرد دیگری در 50 سالگی همچنان موهای سیاهی داشته باشد .

باورهای غلط درباره سفید شدن موها :

1 . وقتی موی سفیدی را می کنید، 7 موی دیگر سفید می شود !

این باور نادرست است. تاکنون از نظر علمی به اثبات نرسیده که کندن یک موی سفید باعث سفید شدن بقیه موها می شود. به نظر می رسد کمبود تولید ملانین به مرور عامل رویش تدریجی موهای سفید است .

2 . موهای سفید سریع تر رشد می کنند

این باور تا حدودی درست است. تحقیقات علمی ضد و نقیضی در این باره وجود دارد، در حالی که برخی بررسی ها نشان داده سرعت رشد موهای سفید بیش از موهای رنگی است، برخی دیگر به اثبات رسانده سرعت رشد موها تفاوتی ندارد و فازهای رشد مو در موهای سفید و رنگی یکسان است .

3 . استرس باعث سفیدی مو می شود !

این باور نادرست است. در جامعه کنونی میزان استرس روز به روز در حال افزایش است، اما بررسی های علمی ثابت کرده در مقایسه با قبل، میزان افرادی که در 50 سالگی موهایشان سفید می شود، بیش از دوران قبل نشده است. سفید شدن مو مساله ای ژنتیکی است و ارتباطی به مسائل خلقی و روانی ندارد .

4 . موهای سفید از موهای رنگی قوی ترند

این باور تا حدودی درست است. از نظر علمی به اثبات نرسیده با سفید شدن مو قطر آن بیشتر می شود اما این موضوع درست است که انعکاس نور، موی سفید را پرپشت تر و تار آن را قطور تر نشان می دهد. البته در برخی افراد نیز دیده شده موهای سفید در مقایسه با موهای قبلشان سالم تر و میزان سستی آن کمتر است .

5 . موهای سفید در واقع خاکستری اند

این باور نادرست است. ترکیب موی سیاه کنار سفید این توهم را در بینایی ایجاد می کند. موهای سفید در واقع موهای زرد هستند. موی انسان بدون کراتین و ملانین زردرنگ است اما

با توجه به جنس مو این زردی می تواند روشن تر شود و به سفیدی گرایش پیدا کند یا مو زرد تر و شبیه موی بلوند شود .

6 . کمبود ویتامین B باعث سفیدی مو می شود

این باور درست است. اگر کمتر از 35 سال دارید و تعداد زیادی از موهای شما سفید شده به احتمال زیاد دچار کمبود ویتامین B و اسید پانتوتنیک هستید. بهتر است از منابع ویتامین B بیشتر استفاده و مکمل آن را دریافت کنید تا از سفید شدن بیشتر موها پیشگیری شود .

7 . مصرف دخانیات مو را سفید می کند

این باور تا حدودی درست است. مصرف دخانیات پر از ضرر است و هیچ منفعتی برای بدن ندارد. گرچه سفید شدن مو ژنتیکی و ارثی است اما برخی تحقیقات نشان داده مصرف دخانیات می تواند باعث پیری زودرس و سفید شدن پیش از موعد موها شود .

8 . موهای سفید را نمی توان با رنگ پوشش داد

این باور نادرست است. غیر از رنگ های شیمیایی برخی گیاهان دارویی و حنا هم می توانند موهای سفید را پوشش دهند .

9 . موهای سفید می توانند مجددا به رنگ قبل بازگردند

این باور نادرست است. تاکنون از نظر علمی به اثبات نرسیده موی سفید بتواند بدون مصرف دارو، یک رژیم غذایی خاص یا رنگ کردن مو به رنگ قبل خود بازگردد. زمانی که مویی سفید شد، در حالت طبیعی به رنگ قبل از خود باز نمی گردد .

10 . به دنبال یک حادثه وحشتناک موها سفید می شود !

این باور نادرست است. استرس و یک اتفاق وحشتناک نمی تواند باعث سفید شدن یک شبه موها شود اما در درازمدت می تواند باعث پیری زودرس و سفیدی پیش از موعد موها شود .

11 . آفتاب موها را سفید می کند

آفتاب می تواند باعث روشن شدن مو و تغییر رنگ قهوه ای روشن یا سرخ شدن مو شود اما تاکنون هیچ تحقیقی نشان نداده اشعه فرابنفش می تواند باعث پیری مو و بروز موهای سفید شود.

منبع: نمناک

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها