پنج شنبه, خرداد ۵, ۱۴۰۱
خانهتغذیه و تناسب اندامتنظیم متابولیسم بدن برای کاهش وزن

تنظیم متابولیسم بدن برای کاهش وزن

بدن شما بهترین پزشک و مشاور برای رسیدن به وزن ایده آل است. شما منحصر به فرد هستید. بدن شما از لحاظ شیمیایی به مراتب متفاوت‌تر از ظاهر فیزیکی شماست. اما متأسفانه صنعت تناسب اندام، رژیم و سلامت برای رسیدن به اهداف تجاری و با استفاده از تبلیغات این واقعیت را نادیده میگ‌یرد و یک محصول را برای اهداف متفاوت به اشخاص مختلف از هر تیپ و ویژگی بدنی به فروش می‌رسانند.

مأموریت ما این است که به شما کمک کنیم تا یاد بگیرید با توجه به فرمول بدنی مختص به خودتان بدن‌تان را برای داشتن سلامتی همیشگی، زیبایی اندام و تغییر شکل بدن مدیریت کنید. وقت آن رسیده است که رژیم‌های معمول را کنار بگذارید. رسیدن به وزن ایده‌آل شما وابسته به این رژیم‌ها نیست، در نهایت باید فرمول مختص خودتان را پیدا کنید با مجله علم ورزش همراه شوید تا شما را با واقعیت های جالب آشنا کنیم.

در سیستم متابولیسم  هرگز رژیم نمی‌گیریم بلکه در مسیر درست تغذیه قرار می‌گیریم.

۱.همه چیز باید مختص شما باشد

فقط برنامه‌ای برای شما مؤثر است که مناسب با ویژگی‌های متابولیسم تان باشد. برای هر کدام از رژیم‌های معروفی که تا به حال شنیده‌ایم حتماً یک نفر پیدا می‌شود که از آن رژیم راضی بوده و نتیجه گرفته باشد. فرقی نمی‌کند این رژیم کانادایی باشد و یا رژیم آرنولد.

شما نهایتاً برای اینکه توجیه شوید یک نفر را پیدا خواهید کرد. اما آیا شما هم از آن نتیجه گرفته اید؟ و یا پس از رها کردن این قبیل رژیم‌ها حتی از روز اول هم چاق‌تر شده اید؟ وظیفه شما این است که با توجه به سبک زندگی‌تان، متابولیسم و فیزیولوژی بدن‌تان را بشناسید.

به طور حتم با کمی دقت در خوراک روزانه، شدت فعالیت و کیفیت انرژی تان در طول روز می‌توانید بفهمید چه چیزهایی انرژی بیشتری به شما می‌دهد در حالی که حس بدی نسبت به میل کردن آن نداشته باشید. به یاد داشته باشید تا زمانی که باورهای قدیمی مثل اینکه آب می‌خورم چاق می‌شوم در ذهن‌تان باشد و یا بعد از خوردن هر چیز کالری آن را محاسبه کنید، لاغر نمی‌شوید. زیرا این ذهن شماست که چاق شده است. اگر ذهن متعادل نداشته باشید هرگز به بدنی متناسب نخواهید رسید. این وظیفه ماست که به شما بگوییم چطور عمل کنید.

۲.برای چربی سوزی غذا بخورید

غذایی که برای کاهش وزن می‌خورید با غذایی که باعث چربی سوزی می‌شود، فرق می‌کند. شما می‌توانید کالری بسوزانید و وزن کم کنید اما ان کالری و آن توده نا مشخص از جنس چربی نباشد. سالم بودن یک صفت نسبی است. چیزی که برای شما سالم است شاید برای بدن فرد دیگری خطرناک باشد.

فقط برای اینکه ما شنیده‌ایم یک غذا حاوی مقادیر زیادی ویتامین و یا ماده‌ی معدنی است، دلیل نمی‌شود که در جهت کاهش وزن به شما کمک کند. به جای اندازه گیری کالری‌ها و میزان مواد معدنی تلاش کنید نیازهای بدن‌تان را بشناسید و آن‌ها را برطرف کنید. سطح گرسنگی و انرژی و هوس به غذا بهترین راهنما برای شناختن بدن‌تان است.

اگر فقط یک قهوه برای صبحانه می‌نوشید و با گذشت چند ساعت ضعف می‌کنید پس باید وعده‌ی صبحانه‌تان را غنی‌تر کنید. از طرفی دیگر ممکن است رژیم شما کم کالری اما سالم باشد. در این صورت نیز شما بدن‌تان را گرسنه نگه می‌دارید و به محض رها کردن رژیم و دسترسی، بدن به مواد غذایی شروع به ذخیره سازی می‌کند. متعادل عمل کنید.

۳.ورزش هدفمند و مؤثر انجام دهید

ورزش هوشمندانه ورزشی است که در کمترین زمان بیشترین نتیجه را برای شما به همراه داشته باشد. اتلاف وقت در باشگاه، فواصل طولانی استراحت، حرکات نادرست و ست‌های نامنظم و اشتباه راه به جایی نمی‌برد. ورزش هم مانند غذا تأثیرات شگفتی روی متابولیسم و فیزیولوژی بدن شما خواهد گذاشت.

هدف طراحی یک برنامه تمرینی حداکثر یک ساعته شامل تمرینات هوازی، قدرتی و اینتروال است که بدن را تحت فشار قرار داده و کم کم به سطوح قدرتی بالاتر ارتقا دهد. اگر یک سال هر روز یک وزنه ۲ کیلوگرمی را بدون تمرکزکافی و با بی انگیزگی بلند کنید علاوه بر اینکه قدرت شما افزایش پیدا نمی‌کند بلکه بدن این را به عنوان یک فعالیت روزانه مثل راه رفتن می‌پذیرد و تأثیر ورزش از بین خواهد رفت.

۴.یاد بگیرید چطور استراحت کنید و وسایل راحتی خود را فراهم آورید

شما می‌توانید تا سر حد مرگ غذا بخورید و چاق نشوید و یا می‌توانید آنقدر ذهن‌تان را تحت فشار آن غذا و میزان کالری قرار دهید تا ۱۰ برابر شما را چاق کند. خوابیدن و استرس داشتن هیچ کالری ندارد اما به شدت تحت تأثیر غذایی است که برای خوردن انتخاب کرده‌ایم. با این حال اگر باز هم فکر می‌کنید فقط غذا و ورزش عوامل کاهش وزن شما هستند، اشتباه می‌کنید. سبک زندگی شما از طرز فکر و کنترل ذهن تا نحوه‌ی راه رفتن و برخورد اجتماعی‌تان تأثیر به سزایی در روند تناسب اندام شما دارد.

۵.چربی سوزی هر جایی اتفاق می‌افتد

شما مجبور نیستید حتماً ماهی سالمون ارگانیک میل کنید تا متناسب و لاغر باشید. تمام چیزی که لازم است یاد بگیرید دانستن یک دانش کلی درباره متابولیسم و ترکیب آن با متابولیسم بدن خودتان است. سلامت، تناسب اندام و از دست دادن چربی مثل سایه روشن هستند و پله پله اتفاق می‌افتند.

منبع: علم ورزش

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها