جمعه, خرداد ۱۹, ۱۴۰۲
خانهعطارباشی و طب سنتیداروهای گیاهیخواص انیسون یا همان بادیان رومی

خواص انیسون یا همان بادیان رومی

انیسون که آن را بادیان رومی نیز می نامند،گیاهی با دانه های بسیار معطر است.انیسون از تیره چتریان است و ا دانه هایی سبز رنگ ،گلابی شکل و کوچک که قسمت فوقانی آن نوک تیز بوده و پنج خط برجسته بر روی آن کاملا مشهود است.انیسون غالبابا دانه های هشت شیاره رازیانه مخلوط می شود.

خواص درمانی :

۱- آن را در دهان بجوید، طعم نامطبوع برخی ادویه ها را زائل می کند، سردردهای سرد را تسکین می دهد، گرفتگی مجاری تنفس را باز می کند.

۲- آن را بجوید و بخورید، درد سینه و سرفه را تسکین می دهد، تنگی نفس را برطرف می سازد، برای تقویت دهانۀ معده مفید می باشد.

۳- مادران شیرده اگر بجوند و بخورند هم شیرشان زیاد می شود و هم از طریق اثری که در شیر می گذارد دل درد و دل پیچۀ کودک را برطرف می سازد.

۴- آن را نرم بکوبید و با گل قند مخلوط نموده و بخورید. ضعف قوای دماغی را برطرف می سازد، برای درمان مالیخولیا مؤثر است.

۵-  آن را با تخم کرفس و شکر نرم بکوبید و هر روز بخورید. بواسیر بادی را درمان می کند.

۶- چهل روز صبح ناشتا آن را با انجیر بنوشید، بدن را چاق می کند.

۷- آب دم کردۀ آن را بنوشید. تونیک و محرک و بادشکن است، برای تسکین دل درد، دل پیچه و دردهایی که منشأ عصبی دارد و موجب انقباض عضلات معده و روده می شود مفید است، هضم کننده و خلط آور است، نفخ و قولنج را برطرف می سازد، ترشح عرق و ادرار را زیاد می کند، خون را تصفیه می کند و جریان خون و قاعدگی های سخت را مرتب می سازد، رنگ پوست بدن و رخساره را روشن می کند، تشنج، کابوس، تپش قلب و آنژین دوپواترین کاذب را درمان می کند.

۸- آن را با ریشۀ شیرین بیان دم کنید و آب صاف کردۀ آن را بنوشید. برای باز کردن گرفتگی های کبد، طحال، کلیه، مثانه، رحم، رفع استسقاء، خرد کردن سنگ مثانه و تقویت نیروی جنسی مفید است.

۹- گرد کوبیدۀ آن را با مسواک به دندان ها بمالید، برای جلای دندان و رفع بدبویی دهان نافع است.

۱۰- بُخور آن مسکن سردردهای سرد مزاجان است.

۱۱- آن را در سرکه بخیسانید، سپس خشک کنید و بو بدهید و روزی چندین بار ببویید. زکام های افراد سرد مزاج را بهبود می بخشد.

۱۲- آن را مثل غبار نرم بسایید و با روغن گل سرخ مخلوط کرده و بصورت قطره در گوش بچکانید. برای تسکین درد گوش، درمان کری و رفع سنگینی شنوایی که از ضربه ایجاد شده باشد مفید است.

منبع: شفا خونه

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها