سه شنبه, فروردین ۱, ۱۴۰۲
خانهتغذیه و تناسب اندامتمرینات کششی و کالری سوزی

تمرینات کششی و کالری سوزی

دراز کردن دستها به سمت پایین و لمس کردن انگشتان پایتان برای یک مدت طولانی، مانند یک تمرین شدید بنظر نمی‌رسد، چون یک تمرین شدید هم نیست! شما در حین کشش استاتیک، هنوز هم کالری می‌سوزانید، اما دلیلش آن است که موتور بدن شما، همواره بشدت در حال فعالیت است تا شما را زنده نگه دارد.

کالری‌هایی که شما در کشش می‌سوزانید، قابل مقایسه با تمرینات ورزشی جدی‌تر نیستند، بنابراین برای لاغر شدن، روی کشش حساب نکنید. با اینحال، تمرینات انعطاف پذیری، هنوز هم بخش مهمی از هر برنامه تناسب اندام است.

اعداد و ارقام

کالریهایی که در حین حرکات کششی می‌سوزانید، در واقع به این بستگی دارد که چه مدتی و با چه شدتی کشش انجام می‌دهید. یک جلسه‌ی تمرینات کششی نسبتا فعال، که در آن شما هر چند دقیقه پوسچرها را تغییر می‌دهید، مانند یک کلاس هاتا یوگا، برای یک شخص ۷۰ کیلویی در ۳۰ دقیقه، حدود ۱۵۰ کالری می‌سوزاند.

از آنجا که افراد هیکلی‌تر، جرم بیشتری برای حرکت دادن دارند، نسبت به افرادی با چثه کوچک‌تر کالری بیشتری می‌سوزانند. یک فرد ۵۵ کیلویی در همان مدت زمان، فقط ۱۲۰ کالری می‌سوزاند، در حالیکه یک فرد ۹۰ کیلویی، ۱۷۸ کالری مصرف می‌کند.

کشش داینامیک

کشش می‌تواند معنایی فراتر از نگه داشتن یک عضله در یک وضعیت کشیده داشته باشد. کشش داینامیک، تکنیکی است که اغلب قبل از مسابقه یا جلسات تمرینی شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد، و شامل استفاده از نیروی حرکت آنی، چابکی و سرعت برای کشش عضلات و بافت همبند است.
نمونه‌هایی از کشش داینامیک عبارتند از چرخاندن بازوها، لانژ یا بغل کردن زانوها. این نوع کشش، شبیه به ورزشهای سوئدی یا تمرین با وزن بدن است، و بسته به وزن شما در هر نیم ساعت، بین ۱۳۵ تا ۲۰۰ کالری می‌سوزاند.

کشش استاتیک

اگر جلسه تمرینات کششی شما شامل حرکات بیشتری از نوع نشسته یا درازکش است، شما کالری کمتری نسبت به یک جلسه کشش فعال‌تر مانند یوگا خواهید سوزاند. ممکن است شما فقط چند کالری بیشتر از ۴۲ کالری سوزانده شده توسط یک فرد ۷۰ کیلویی در نیم ساعت نشستن، بسوزانید، اما نه خیلی. بسیاری از این کالری‌ها، آنهایی هستند که شما در هر حال برای حفظ پمپاژ، پاکسازی اندام‌ها، و نفس کشیدن مصرف خواهید کرد.

چیزهایی که باید در نظر داشته باشید

مگر در حالتی که شما در یک کلاس یوگا شرکت کنید، یک نوبت تمرینات کششی معمولا فقط ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد، و بیش از ۲۳ ساعت دیگر باقی می‌ماند که شما در آن می‌توانید کالری بسوزانید. فقط به این خاطر که کشش به اندازه تمرینات شدیدتر کالری نمی‌سوزاند، به این معنا نیست که بی اهمیت می‌باشد.

کالج پزشکی ورزشی آمریکا خاطر نشان می‌کند که هر برنامه ورزشی جامع، باید شامل تمرینات انعطاف پذیری منظم باشد، خواه ماهیت کشش، استاتیک باشد یا داینامیک. برای حفظ محدوده‌ی حرکتی مطلوب، سعی کنید برای هر گروه عضلانی اصلی، حداقل ۳ بار در هفته حرکات کششی انجام دهید.

منبع: مجله تناسب اندام

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها