دوشنبه, اسفند ۲۹, ۱۴۰۱
خانهتغذیه و تناسب اندامداروهای تیروئید، به عنوان لاغر کننده

داروهای تیروئید، به عنوان لاغر کننده

دکتر جوئل دیو، فوق تخصص غدد که بیشتر از ۱۰سال سابقه تحقیق و پژوهش در خصوص مصرف داروهای تیروئیدی و هورمون‌های تیروئیدی، چه در افراد دچار کم‌کاری تیروئید و چه در افراد عادی را دارد در این مورد می‌گوید: «شاید فکر کنید افرادی که برای لاغر شدن سراغ داروهایی مثل داروهای تیروئیدی می‌روند کم هستند اما واقعیت عکس این است،‌ حالا بسیاری از افراد به صورت شخصی و بدون تجویز پزشک از این داروها استفاده می‌کنند.
مهم‌ترین نکته که تمام انسان‌ها باید بدانند این است که هیچ‌گونه داروی معجزه‌آسای لاغری وجود ندارد، یعنی هیچ دارویی وجود ندارد که بدون عارضه افراد را لاغر کند.
در این میان استفاده از داروهای تیروئیدی برای لاغر کردن یک ریسک بسیار بزرگ است.

 حالا بسیاری از زنان ورزشکار و کسانی که به صورت حرفه‌ای ورزش بدنسازی می‌کنند و همچنین ورزشکاران ایروبیک هم از داروهای تیروئید استفاده می‌کنند زیرا این تصور به وجود آمده است که این داروها به عضله‌سازی کمک می‌کنند.
دکتر دیو در مورد استفاده از هورمون‌های تیروئیدی برای لاغری هشدار می‌دهد و می‌گوید: «اولین خطر این قرص‌ها این است که این افراد خود را در معرض خطر «مشکلات استخوانی» قرار می‌دهند و احتمال پوکی استخوان در آنها به شدت بالا می‌رود، دومین خطری که برای این افراد وجود دارد، احتمال بروز آریتمی قلبی است، یعنی این داروها می‌توانند باعث بروز نامنظمی در ضربان قلب شوند که این احتمال بروز مشکلات قلبی – عروقی و سکته قلبی  و مغزی را افزایش می‌دهد.
هردوی این خطرات کاملا جدی هستند و می‌توانند زندگی فرد را به خطر بیندازند . همه ما می‌دانیم که داروهای لاغری که امروزه در بازار هستند عوارض زیادی دارند و به‌خصوص به کبد آسیب می‌رسانند اما داروهای تیروئیدی عوارض زیادی ندارند زیرا خیلی از افراد از آنها استفاده می‌کنند
 در واقع این گروه از افراد معتقدند داروهای تیروئیدی هورمون‌های بدن‌شان را تنظیم می‌کند و وزن اضافی آنها را هم کاهش می‌دهد و برای همین روش بی‌خطری برای لاغری محسوب می‌شود، اما آیا این واقعیت دارد؟    

اما خطرات قرص‌های تیروئیدی در این دو عارضه خلاصه نمی‌شود
دکتر دیو می‌گوید: «جدا از این مشکلات که آرام‌آرام و تدریجی ایجاد می‌شود، برخی مشکلات هم وجود دارد که معمولا بلافاصله پس از شروع مصرف اینگونه داروها رخ می‌دهد.»
این داروها می‌توانند باعث بی‌قراری، لرزش دست، خلق‌و خوی متغیر با بالا و پایین فراوان، تعریق زیاد، برهم خوردن نظم دوره‌های ماهانه و اسهال شوند.
اما این تمام مسئله نیست، حتی در مورد تاثیر کاهش وزن داروهای مشابه هورمون‌های تیروئیدی هم تردید وجود دارد.
دکتر ماکسیمیلیان ماتریسن، فوق تخصص فارماکولوژی در دانشگاه آسپل که روی تاثیرات فیزیولوژیک داروهای تیروئیدی تحقیق کرده، می‌گوید : «در بعضی مطالعات، افرادی که این گونه داروها را مصرف می‌کردند به جای کاهش وزن، اضافه وزن پیدا کردند و حتی در برخی موارد این افزایش وزن‌ها بسیار شدید بوده است.»

یک مشکل اساسی دیگر مصرف داروهایی که هورمون تیروئیدی در بدن ایجاد می‌کنند از کار افتادن غده تیروئید است . دکتر گلدینگ می‌گوید : «مصرف طولانی‌مدت هورمون‌های تیروئیدی می‌تواند یک مشکل جدی را ایجاد کند و آن هم این است که غده تیروئید دیگر ترشح هورمون نداشته باشد.»
این امر می‌تواند بدن را با مشکل بزرگی روبه‌رو کند، جدا از اینکه با قطع مصرف داروها، بدن بدون هورمون تیروئید می‌ماند و این موضوع، مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
تازه جالب است که با این وضع، ممکن است در آغاز وزن کم کنید اما در نهایت بدنتان وزن اضافه می‌کند نه اینکه لاغر شود.

منبع: تاسلامتی

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها