پنج شنبه, بهمن ۲۰, ۱۴۰۱
خانهتغذیه و تناسب اندامعلت توقف‌های کوتاه در بین تمرینات ورزشی

علت توقف‌های کوتاه در بین تمرینات ورزشی

بعضی اوقات که در حال ورزش کردن هستید، و تصمیم هم دارید که واقعا وزن کم کنید، به نوعی تمایل پیدا می‌کنید که استراحت کردن را به کل فراموش کنید.

اما اگر فکر می کنید نادیده گرفتن مدت استراحت در بین ورزش برای ساختن عضله‌ی بیشتر، باعث می‌شود زودتر تناسب اندام پیدا کنید، اشتباه می کنید!

اهمیت استراحت‌های کوتاه بین ورزش

مطالعه‌ی جدیدی مشخص کرده که دوره‌های کوتاه استراحت در بین تمرین، به اندازه‌ی خود ورزش اهمیت دارند. محققان دانشگاه استرلینگ لندن، تحقیقاتی بر روی دو گروه انجام دادند: یک گروه که به مدت ۳ هفته تمرینات شدیدی بهمراه دوره‌های کوتاه استراحت در بین تمریناتشان داشتند، و یک گروه که به مدت ۱ ساعت بدون وقفه در بین تمرینشان و با شدت کمتری در طول ۳ هفته ورزش کردند.

آنطور که نتایج روشن کرد، گروه اول، از برنامه‌ی تمرینی‌اش بیشتر سود برد، و در قدرت و کارایی نسبت به گروه دیگر دو برابر بیشتر رشد کرد!

بنابراین حتی اگر در حال اجرای یک برنامه‌ی سخت تمرینی هستید، خیلی مهم است که در بین تمرین استراحت‌های کوتاه مدتی داشته باشید تا عضلاتتان ریکاور شوند.

دلایل دیگر بر اهمیت استراحت کوتاه در حین تمرین

در طول تمرین، عضلات شما به سختی کار می‌کنند تا بتوانند پاسخگوی اعمال خواسته شده باشند. از آنجایی که سطح انرژی عضلات در طول فعالیت‌های فیزیکی تقلیل پیدا کرده و کوفته می‌شوند، باید به عضلاتتان فرصت دهید تا دوباره نیرو بگیرند.

همچنین اگر بعنوان مثال در حال اجرای تمرینات کاردیو هستید، باز هم خوب است که بین فعالیتتان استراحت‌های کوتاه مدتی داشته باشید. اگر در حال اجرای ست های سرعتی هستید، احتیاج به استراحت بیشتری در بین ست‌ها دارید. این موضوع به شدت تمرین شما بستگی دارد. کافیست تا به فشاری که بر عضلاتتان می آورید نگاه کنید.

همچنین استراحت پس از ورزش را هم فراموش نکنید. باید در طول تمرین ریلکس باشید، بعد تمرین هم همین طور! اگر به بدنتان فشار بیاورید و اجازه‌ی استراحت به آن ندهید، کارایی تان کم خواهد شد، استرس روحی و روانی خواهید گرفت، و عضلاتتان درد خواهد گرفت.

اگر تصمیم دارید برنامه ی ورزشی جدیدی را آغاز کنید یا اینکه عضلاتتان با مشکلی مواجه شده است، باید به یک متخصص رجوع کنید. اما یک راه خوب برای پیشگیری از بوجود آمدن چنین مشکلاتی این است که به آن دوره های کوتاه استراحت در بین تمرین اهمیت بدهید!

منبع: فیتنس لایف

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها