شنبه, آذر ۱۹, ۱۴۰۱
خانهتغذیه و تناسب اندام۵ سؤال که هر دونده قبل از دویدن باید از خود بپرسد

۵ سؤال که هر دونده قبل از دویدن باید از خود بپرسد

قبل از هرباری که می‌خواهید بدوید، باید سؤال‌هایی را از خود بپرسید-چه زمانی؟ چه مسیری؟ چه‌قدر؟ با چه کسی؟ ممکن است جواب این سؤال‌ها به نظرتان ساده باشد، ولی شما گزینه‌هایی مختلفی برای انتخاب دارید. انتخاب شما بر روی روند تناسب اندام و آمادگی ذهنیتان تأثیر گذار است. زمانی که با چند گزینه روبرو هستید، می‌توانید این مقاله را بخوانید و بهترین انتخاب را انجام دهید.

1- ۱۰ دقیقه کافی‌ است یا بیخیال شوم؟

شک نکنید، کفشتان را بپوشید و بدوید! حتی ۱۰ دقیقه دویدن هم باعث می‌شود بدن شما به دویدن عادت کند. همین چند دقیقه کوتاه باعث ایجاد شادابی‌ در دیگر ساعات روز می‌شود (علاوه بر اینکه نیازی به دوش گرفتن ندارید)

2- بیرون یا روی تردمیل؟

تردمیل زمانی خوب است که یخ بندان و توفان باشد. ولی دونده‌ها معمولاً باید تا جایی که می‌توانند در فضای باز بدوند. چرا؟ اولاً، هوای آزاد دلپذیرتر است و باعث می‌شود زمان سریع‌تر بگذرد. دوماً، اگر می‌خواهید در مسابقه شرکت کنید، بدنتان به فضا و آب هوای آزاد عادت می‌کند و راحت‌تر مسابقه می‌دهید.

3- تنها یا همراه با دوست؟

دویدن با یک دوست انگیزه‌ی بسیار خوبی ایجاد می‌کند. یک همراه خوب می‌تواند به شما انگیزه دهد، در شرایط سخت همراهتان باشد و حتی تشویقتان کند سریع‌تر بدوید. ولی اگر خسته هستید، از سرکار آمده‌اید یا آسیب دیده‌اید، دویدن با کسی که خیلی سریع‌ می‌دود می‌تواند شما را از دویدن مأیوس کند، پس حواستان را جمع کنید.

4- مسیر آسفالت یا جنگلی؟

مسیر‌های جنگلی گزینه‌ی عالی برای ایجاد تنوع هستند. مناظر جدید را خواهید دید و تجربه‌ای جالب از مسیر پیدا خواهید کرد، علاوه بر این که دائماً زمینی که بر روی آن گام برمی‌دارید تغییر می‌کند و نرم یا سخت می‌شود. ولی اگر زانو یا قوزک پایتان آسیب دیده، حتماً در مسیر آسفالت و هموار همیشگیتان بدوید. (به خاطر داشته باشید که همیشه هنگام دویدن کفش مناسب بپوشید)

5- ساعت دست کنم یا نه؟

خیلی ساده است! اگر ساعت باعث ایجاد انگیزه در شما می‌شود و بیشتر می‌دوید، حتماً ساعت همراه داشته باشید. ولی اگر دیدن ساعت باعث ایجاد اضطراب می‌شود بهتر است آن را در خانه بگذارید.
منبع: مجله تناسب

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها