پنج شنبه, آذر ۱۷, ۱۴۰۱
خانهتغذیه و تناسب اندامبا این روشها در عروسی سالم غذا بخورید

با این روشها در عروسی سالم غذا بخورید

برای آنکه بدون محروم کردن خودتان، در مسیر دستیابی به اهدافتان باقی بمانید، باید از قبل برنامه ریزی کنید. عروسی‌ها در روال شما دگرگونی ایجاد می‌کنند، چه آن را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید. هر چند یک رژیم غذایی سالم گاهی اوقات دست شما را باز می‌گذارد، اما وقتی در مدت چند ماه در عروسی‌های متعدد شرکت کنید، تمام کالری‌های اضافه‌ی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند روی هم انباشته شوند. برای آنکه خوش بگذرانید و در عین حال از غذاها و نوشیدنی‌ها لذت ببرید، نکات زیر را در ذهن داشته باشید.

قبل از آنکه بروید

یک نوع فعالیت در صبح انجام دهید. بله، یک تمرین، پیاده روی یا کلاس تناسب اندام باعث کالری سوزی می‌شود. اما مهمتر اینکه، ذهن شما را شفاف می‌کند، به شما کمک می‌کند احساس آرامش و تمرکز کرده، و کنترل بیشتری روی انتخاب‌های بعدی‌تان در روز داشته باشید. اگر سفر می‌کنید، کفش‌های ورزشی، کش‌های مقاومتی، لباس شنا و سایر تجهیزات تمرینی که بسته بندی کردن آنها آسان است را همراه ببرید. چند پادکست یوگا یا اپلیکیشن‌های تمرینی برای تمرینات مناسب اتاق مهمان یا هتل دانلود کنید، یا از یک دربان یا آشنا بخواهید که پارک‌ها، مسیرهای دو، باشگاه، استودیوهای یوگا یا مسیرهای دوچرخه سواری نزدیک را به شما معرفی کند.

از وعده‌های غذایی روزتان صرفنظر نکنید. تلاش کردن برای ذخیره کالری‌تان، فقط شما را گرسنه خواهد کرد و احتمال زیاده روی شما در ساعات سرو نوشیدنی را افزایش می‌دهد.

در ابتدای روز، سبزیجات، پروتئین بدون چربی و آب بیشتری مصرف کنید. اگر بطور معمول در روزهای شنبه دسر می‌خورید، از آن در عروسی لذت ببرید. شما همچنین می‌توانید با صرفنظر کردن از بعضی چیزها مثلا نان با یک سالاد، سیب زمینی سرخ کرده با یک ساندویچ یا نوشیدنی‌های شیرین و تنقلات در روزهای قبل، فضا ایجاد کنید.

یک میان وعده سالم همراه ببرید. اگر با شکم گرسنه به سراغ نوشیدنی‌ها بروید، در مصرف آنها زیاده روی خواهید کرد. ماست یونانی ساده غنی از پروتئین با یک قاشق غذاخوری پودر کتان که حاوی فیبر سیر کننده است و مقداری دارچین برای کمک به تثبیت قند خون را امتحان کنید. همچنین می‌توانید یک تخم مرغ آبپز یا ۳۰ گرم پنیر و مقداری میوه مصرف کنید. سرتان شلوغ است؟ یک وعده آجیل یا سویای بوداده بردارید.

ساعات سرو نوشیدنی

عجله نکنید. به یاد داشته باشید که یک شب کامل را پیش رو دارید. از قبل تصمیم بگیرید که چه مقدار نوشیدنی می‌خواهید مصرف کنید. یک قاعده‌ی کلی این است که در هر مقطع عروسی (ساعات سرو نوشیدنی، شام، سرو شامپیان)، یک نوشیدنی بخورید. اما اگر بنظرتان واقع بینانه نیست، خودتان را به یک نوشیدنی در هر ساعت محدود کنید و بصورت یکی در میان بجای نوشیدنی از آب استفاده کنید.

شام

اشتها آورها را بی خیال شوید. نان را هم همین طور. مطمئن باشید چیز خاصی را از دست نخواهید داد. اگر الکل می‌نوشید، آن را بعنوان کربوهیدرات برای وعده غذایی‌تان در نظر بگیرید.

در عوض گوشت بخورید. مگر اینکه یک گیاهخوار باشید، از گزینه‌های بدون گوشت (که معمولا سرشار از کربوهیدرات بوده و پروتئین کمی دارند)، به نفع گوشت، ماهی یا مرغ، هر کدام که با آن احساس سیری بیشتری می‌کنید، صرفنظر کنید. از آنجا که وعده‌های غذایی معمولا از قبل در ظرف‌ها چیده شده اند، شاید درخواست کردن یک وعده غذایی با سس در کنار غذا یا بدون سیب زمینی دشوار باشد، اما ارزش درخواست کردن را دارد.

عاقلانه انتخاب کنید. هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید شما باید از همه‌ی غذاها یک مقدار بخورید. تصمیم بگیرید که می‌خواهید برای چه چیزی جا باز کنید. به یک بشقاب بسنده کنید، و نصف آن را با سبزیجات و بقیه را با پروتئین، یا یک چهارم با پروتئین و یک چهارم آخر را با یک غله یا سبزی نشاسته‌ای مانند سیب زمینی، ذرت یا لوبیا پر کنید.

کنترل سهم را تمرین کنید. اکثر عروسی‌ها به کیک محدود نمی‌شوند: کاپ کیک، کوکی و چیزهای زیادی از این قبیل وجود دارد. بجای برداشتن گروهی از این چیزها، تصمیم بگیرید که دقیقا کدام را می‌خواهید انتخاب کنید. به دنبال دسرهای کوچک باشید و فقط چند مورد از چیزهای مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید دسر را با رفیق یا همراهتان تقسیم کنید. اگر توت‌های تازه در دسترس هستند، بشقاب‌تان را با آنها پر کنید و مقداری چای یا قهوه بردارید.

مهمانی پس از عروسی

اگر به مهمانی پس از عروسی می‌روید، مصرف نوشیدنی الکلی را بشدت کاهش داده و روی آبرسانی مجدد به بدنتان تمرکز کنید. اگر گرسنه هستید، ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده، در عین حال که شما را هوشیار می‌کند، به تثبیت قند خونتان نیز کمک خواهد کرد. فقط از مصرف چیزهای چرب و فوق العاده شیرین اجتناب کنید. به غیر از این واقعیت که آنها هیچ فایده‌ای برایتان ندارند، این غذاها می‌توانند در گوارش شما اختلال ایجاد کنند، بخصوص اگر مقداری الکل در دستگاه گوارشتان وجود داشته باشد.

زمانیکه شک دارید…

به یاد داشته باشید که خوش بگذرانید و لباسی بپوشید که در آن احساس اعتماد بنفس کنید. داشتن احساس خوب در مورد خودتان به شما کمک می‌کند به نیت‌های خوبتان پایبند بمانید.

منبع: مجله تناسب اندام

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها