داروهای گیاهیعطارباشی و طب سنتینسخه های گیاهینکته های عطارباشی

درمان فراموشی با طب سنتی

فراموشی ، مشکل بزرگی است که به خصوص در عصر کنونی بسیار شایع شده است. حتی جوان تر ها نیز ، که غالبا به قدرت ذهنی بالا شناخته می شوند، کم و بیش دچار فراموشی می شوند. در متن زیر می توانید در باره علل فراموشی و درمان فراموشی بیشتر بخوانید:

فراموشی از دیدگاه طب سنتی و درمان فراموشی

مغز یکی از اعضای رئیسه بدن و مبدأ اعصاب و منشأ حس و حرکت است.

 از منظر طب سنتی مزاج مغز، سرد و تر است. اگر مغز به طور طبیعی با مزاج سرد و تر آفریده نمی شد ، با وجود حجم عظیم اطلاعات وارد شده به آن و پردازش آنها دچار حرارت و خشکی بیش از حد می شد.

بیماری های مغز از جمله فراموشی  می تواند ناشی از سوء مزاج های مختلفی باشد؛ یعنی گاهی بر اثر غلبه خشکی، گاه به دلیل رطوبت بیش از اندازه، بعضی مواقع به خاطر افزایش گرما و گهگاه نیز در نتیجه غلبه سرما، مغز دچار اختلالات متعدّدی می شود که هر کدام درمان خاصّ خود را دارند.

بنابراین در بیماران مختلف باید روش های درمانی مطابق با سومزاجی که بر مغز عارض شده به کار گرفته شود. در این مقاله   فراموشی به  دلیل غلبه ی سردی و تری (بلغم ) در مغز بررسی می شود.

مغز از بلغم آفریده شده و باید سرد باشد اگر این سردی بیش از اندازه شد کندی در فهم و کندی در تجزیه و تحلیل پیش می آید فرد اطلاعات دارد ولی نمی تواند اطلاعات را به هم پیوند دهد و استنتاج غلط می کند.. وقتی سردی در مغز بیش از اندازه شد و خشک شد فراموشی بر سر ایجاد می شود و بعضی از مطالب ذهن که همیشه در ذهن بوده یک دفعه فراموش می کند مثلا شماره تلفن خانه ی فرد یا نام نزدیکترین شخص به فرد را برای مدتی فراموش می کند

به تناسب اینکه کدام قسمت از مغز درگیر شود لب جلو یا عقب فراموشی جدید یا قدیم ایجاد می شود لب جلوی مغز فراموشی جدید به وجود می آورد .

اوج سردی و بلغم در مغز باعث بروز آلزایمر می شود.

نظر طب سنتی برای حفظ سلامت مغز و درمان فراموشی

در طب سنتی ایران علاوه بر دستورهای کلی که برای سلامت جسم و روان و درمان فراموشی وجود دارد ، برای حفظ و افزایش سطح سلامتی اعضای مهم بدن نیز دستورهای خاصی داده شده است که به طور مختصر  به برخی از آن ها جهت حفظ سلامت مغز اشاره می شود.

  • از زیاده روی در مصرف مواردی که طبیعت سرد دارد مثل  لبنیات، ماست،دوغ، پنیر شیر پرهیز شود.
  • از پرخوری و مصرف چیزهای بسیار ترش، ترشیجات، میوه جات ترش و کال،  گشنیز گوشت گاواجتناب شود.
  • برای جلوگیری و درمان فراموشی از زیاده روی در خواب پرهیز شود.

جهت به تعادل رساندن غلبه خلط بلغم بر ناحیه مغز و تقویت حافظه می توان از مقطر ضدبلغم (پنج گیاه) پاپریکا بهره گرفت . مقطر ضد بلغم پاپریکا حاصل ترکیب عصاره گیاهان گرم و خشکی است که عملکرد درمانی آن­ها در زمینه تقویت حافظه به دلیل کاهش رطوبت و بلغم مازاد ، افزایش گردش خون در مغز.

منبع: طب سنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *