پنج شنبه, آذر ۱۷, ۱۴۰۱
خانهتغذیه و تناسب اندامچگونه BMI را کاهش دهیم؟

چگونه BMI را کاهش دهیم؟

شاخص توده بدن ( BMI ) یک نوع اندازه گیری سایز بدن بر اساس قد و وزن است. اندازه گیری BMI می تواند باعث ایجاد دیدگاهی شود که یک فرد کمبود وزن، اضافه وزن و یا وزنی سالم دارد. مقدار BMI هرچه بالاتر باشد خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها نیز بیشتر می شود.

دسته بندی BMI به این شکل است:

پایین 18.5 : کمبود وزن

18.5 تا 24.9: وزن معمولی

25.0 تا 29.9 : اضافه وزن

بالای 30: چاق

برای اینکه ببینید از کدام گروه هستید می توانید به این لینک بروید.

پایین آوردن BMI می تواند باعث شود خطر بیماری های مزمنی که گفته شد نیز کاهش پیدا کند.

کاهش وزن می تواند با تغییرات زیادی در برنامه غذایی و ورزشی یا ترکیبی از هر دو اتفاق بیفتد.

بهترین راه برای کاهش دادن BMI این است که برنامه ای بلند مدت و سالم را پیش بگیرید. برنامه های سخت غذایی، محدود کردن کالری و استفاده از قرص و دارو، روش مناسبی برای کاهش BMI نیست.

برای داشتن وزنی مناسب باید مصرف غذاهای سالم را افزایش داد و در کنارش نیز برنامه ورزشی مناسبی داشت.

محدودیت های BMI

BMI کمک می کند خطر برخی از مشکلات سلامت را مشخص کنیم اما تنها شاخص سلامت نیست. دور کمر، درصد چربی بدن، سطح قند خون و سطح چربی خون مثال های از دیگری از سنجش های مهم هستند.

سلامت را باید با ترکیبی از آزمایش ها و اندازه گیری ها سنجید. BMI در محاسباتش بین چربی و عضله فرقی نمی گذارد. برای مثال برخی از ورزشکاران در جدول BMI به عنوان افراد دارای اضافه وزن یا چاق شناسایی می شوند در حالی که واقعا اضافه وزنی ندارند.

برای بیشتر افراد، داشتن BMI در حد اضافه وزن یا چاق به معنای این است که باید مقداری وزن کم کنند تا سلامتشان به خطر نیفتد.

با این حال اگر BMI شما به عنوان وزن سالم نیز مشخص شود بدان معنا نخواهد بود که از تمام خطرها به دور هستید. متخصصان می گویند حتی افرادی که در BMI سالم شناخته می شوند ممکن است مقدار زیادی چربی بدنی داشته باشند که می تواند سلامتشان را به خطر بیندازد.

به جای اینکه فقط روی وزن و مقدار BMI تمرکز کنید، بیشتر به تغییر میزان چربی بدنتان و جایگزین کردن عادات سالم در زندگی توجه داشته باشید.

سبک زندگی سالم از داشتن BMI مناسب مهم تر است.

بهترین راه برای کاهش BMI: برنامه غذایی

یک برنامه غذایی کاهش وزن سالم می تواند سرشار باشد از غذاهای غنی از مواد مغذی از جمله میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، آجیل ها، دانه ها، پروتئین های بدون چربی و چربی های سالم.

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کاهش وزن انجام دهید، کم کردن مقدار قند در برنامه غذایی است. دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم، مزایای فراوانی برای سلامتی به همراه دارد: از جمله کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی و دیگر مزایا برای کاهش التهاب در بدن.

یک برنامه غذایی سالم، بیشتر تمرکزش روی مصرف میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، آجیل ها، روغن زیتون و ماهی های چرب است. در چنین برنامه هایی مقدار مصرف گوشت قرمز و شیرینی ها کاهش پیدا می کند.

این نوع از سبک غذا خوردن سرشار است از فیبر و آنتی اکسیدان که می تواند برای حس سیری مفید باشد و برای بدن مواد مغذی سالمی را به همراه داشته باشد.

بهترین راه برای کاهش BMI: ورزش

هر ورزشی می تواند مفید باشد حتی اگر نتیجه مستقیمش کاهش وزن نباشد. با این حال بهترین روش برای کاهش BMI اضافه کردن ورزش به یک برنامه غذایی سالم و متعادل است.

اضافه کردن فعالیت بدنی به کل روز و محدود کردن ساعات یکجا نشینی می تواند برای سلامتتان مفید باشد. ورزش های هوازی با شدت متوسط، ورزش های ترکیبی با شدت بالا و ورزش های قدرتی همگی برای افزایش سطح سلامت بدن مفید هستند. ورزش های هوازی مقدار زیادی کالری می سوزانند و ورزش با شدت متعادل می تواند کمک کند، بدن بسیار مناسب تر چربی ها را بسوزاند.

انجام ورزش با شدت بالا می تواند کمک کند در مدت زمانی کم، بازگشتی بزرگ داشته باشید. ورزش های ترکیبی با شدت بالا همچنین مقدار کالری بیشتری می سوزانند و در پی انجامشان میزان سوخت و ساز تا چند ساعت بعد بالا باقی خواهد ماند.

در طول کاهش وزن، انجام ورزش های قدرتی می تواند مقدار بافت عضلانی را افزایش دهد و آنها را جایگزین چربی ها کند. به خاطر داشته باشید داشتن BMI در محدوده سالم تنها شاخصه سالم بودن نیست. می توانید مقدار زیادی چربی بدنی داشته باشید و همچنان در محدوده BMI معمولی باقی بمانید.

برای کمک به حفظ بافت عضلانی و کاهش چربی ها، ورزش های قدرتی را به برنامه کاهش وزن خود اضافه کنید.

بهترین راه برای کاهش BMI: ایجاد تغییرات استواری که تا مدت ها باقی بماند

برای اینکه BMI خود را برای مدت ها پایین نگه دارید، بسیار مهم است تغییراتی ایجاد کنید که تا مدت ها باقی بمانند. برنامه های غذایی سخت و محدود شاید بتوانند کمک کنند خیلی سریع وزن کم کنید اما معمولا نمی توانند این کاهش وزن را تا مدت زمان طولانی باقی نگه دارند.

تغییر عادات غذایی و ورزش می تواند بهترین راه برای کاهش BMI باشد. به خاطر داشته باشید تنها تغییر یک شماره و انجام هر کاری برای رسیدن به آن مهم نیست. باید برای تغییر اساسی در سلامتتان تغییرات مناسب انجام دهید.

BMI یکی ابزارهای سنجش سلامت است اما زمانی به خوبی جواب می دهد که با چندین آزمایش و اندازه گیری دیگر همراه شود. بسیاری از متخصصان توصیه می کنند عادات خود را به مرور تغییر دهید و به آرامی آنها را تبدیل به تعهدهایی طولانی مدت کنید.

منبع: دکتر کرمانی

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها