تغذیه و تناسب اندامنکته های تغذیه ای

سلامت غذایی کودکان

امروزه بسیاری از افراد به دلیل داشتن مشغله ی کاری به خوردن مواد غذایی آماده روی می آورند ، مسلما این مواد غذایی نمی تواند از لحاظ ارزش غذایی با خوراکی ها خانگی برابری کند. در این مطلب به بررسی فست فود از نظر ارزش غذایی و سلامت غذایی خواهیم پرداخت.

همه ما هر روز انواع و اقسام مواد غذایی آماده و نیمه آماده را در فروشگاه های محل زندگی خود می بینیم و اگر با کمی دقت به اطراف خانه خود نگاهی کنیم، انواع رستوران ها، آشپزخانه های ویژه طبخ غذا و فست فودها را خواهیم یافت که البته هر روز هم بر تعدادشان افزوده می شود. اینها حکایت از آن دارد که متاسفانه مصرف این گونه مواد غذایی در خانواده های ایرانی رواج زیادی پیدا کرده است؛ خانواده هایی که تا همین دهه های گذشته بجز قورمه سبزی، قیمه یا آبگوشت خانگی به غذای دیگری فکر نمی کردند و کباب بیرون فقط گاهگاهی بابت تفنن میل می شد.

تهدید سلامت غذایی خانواده

حالا اما خیلی از بچه ها به جای لقمه های سالم و تازه مدرسه هم انواع ساندویچ ها را از بوفه می خرند و می خورند. این در حالی است که مصرف این گونه غذاها نه تنها سلامت غذایی خانواده را به خطر می اندازد، بلکه از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نیست.

خانمی را می شناسم که با داشتن چند فرزند ، کار خانه را هم انجام می دهد، اما غذاهایش را همیشه با مواد تازه تهیه می کند. یعنی موقعی که می خواهد قورمه سبزی درست کند، با خریدن نیم کیلو سبزی یک خورش خوشمزه و تازه برای خانواده آماده می کند.

این روزها خانم های خانه وقتی برای خرید به مغازه محل هم سر می زنند، یخچال فروشگاه را مملو از انواع سبزیجات آماده و نیمه آماده می بینند، در حالی که می توانند با رفتن به سبزی فروشی محل یا بازارهای روز نزدیک خانه، سبزی دلخواه و مورد استفاده شان را به صورت تازه خریداری کرده و با حداقل قیمت یک غذای خوب و سالم برای خانواده مهیا کنند.

اما حالا کمتر چنین مواردی را می بینیم و بعضی خانم ها برای راحت بودن کار ترجیح می دهند از این بسته بندی های زیبا خریداری کرده و استفاده کنند. اگر هزینه مصرفی این گونه مواد خوراکی را در هر ماه حساب کنید، خواهید دید خیلی بیشتر از خریدن مواد طبیعی و تازه خواهد بود. علاوه بر این که ویتامین ها و سایر مواد مغذی آنها هم کمتر از سبزی های تازه است.

ما فقط می توانیم به همه خانواده ها و مخصوصا خانم های خانه توصیه کنیم مصرف این گونه خوراکی ها را هر چه می توانند کمتر کنند. واقعاً چقدر مشکل است که خودتان هویج خریده، شسته و خرد کنید و داخل غذا یا سوپ بریزید؟ حالا که دیگر بسیاری از سبزیجات در تمام فصول یافت می شود؛ سبزی هایی مثل هویج، کدو و بادمجان، ولی بعضی سبزیجات هنوز هم فصلی خاص دارد و خانم ها باید در فصل مخصوص، آنها را تهیه کرده و بعد از پاک کردن و شست وشو، درون فریزر نگهداری کنند؛ مثل نخودفرنگی و باقالی سبز.

mast-nutritiontipsactivechildren

پیشنهاد ما : داشتن یک برنامه غذایی

باز هم تاکید می کنیم که لازمه این کار فقط داشتن یک برنامه غذایی با سلامت غذایی بالاست؛ اگر برنامه ای برای غذای هفتگی خانواده داشته باشید، می توانید یک بار در طول هفته به خرید بروید و مایحتاج آشپزخانه را خریداری کنید.

بهتر است وقتی در یخچال را باز می کنید به جای کیسه های سبزی یخ زده رنگارنگ، مملو از سبزی های تازه باشد. یک بار هم شده این روش را امتحان کنید.

در این روزها که قیمت انواع گوشت، مرغ، لبنیات و… گران شده و توانایی خرید کمتر، می توانید برای پختن غذا از سبزیجات بیشتر استفاده کنید. همچنین اگر می توانید حبوبات را نیز به مواد غذایی مورد مصرفتان اضافه کنید.

هوا هم که کم کم سرد می شود، انواع آش که هم خوشمزه است و هم دارای خواص بیشمار، حسابی می چسبد.

همچنین می توانید غذاهای لذیذی با انواع صیفی جات تهیه کرده و به خانواده ارائه دهید؛ مثل کشک بادمجان یا کوکوی بادمجان و کدو.

به این ترتیب در طول هفته غذای گوشتی کمتری مصرف می کنید که هم برای سلامت غذایی و هم اقتصاد خانواده مفید است.

رواج غلط غذاهای آماده و نیمه آماده

  یادتان باشد برخی از غذاها مانند لوبیاپلو را هم بدون گوشت می توان پخت؛ البته به شرط آن که لوبیای تازه بخرید تا عطر آن به خوشمزه شدن غذا کمک کند.با همه این موارد، متاسفانه مصرف فست فودها و غذاهای آماده و نیمه آماده هر روز بیشتر از قبل می شود. روزی در فروشگاهی بسته بندی مخصوصی دیدم و کنجکاو شدم تا محتویات آن را بدانم. وقتی نوشته روی بسته را خواندم، متوجه شدم عدسی آماده و پخته درون بسته بندی است که شرکت تولیدکننده پیشنهاد داده بود پس از خرید آن را درون مایکروویو گرم کرده و میل نمایید! آیا در این دوره و زمانه درست کردن عدسی کار بسیار مشکلی است؟ همیشه عدسی از غذاهایی بوده که سریع آماده می شده و بسیار مفید و پرخاصیت هم بوده و هست؛ ولی به خاطر راحت بودن خرید و آماده سازی غذاهای آماده، کار به اینجا رسیده است.

به فرزند خود اهمیت بیشتری بدهید !

البته شاید برای بعضی افراد مجرد، دانشجویان پسر یا… چنین غذاهایی مفید باشد، اما مادران باید بیشتر به تغذیه افراد خانواده و بویژه بچه ها اهمیت بدهند؛ آنها باید خرید مواد غذایی آماده و نیمه آماده را هر چه کمتر کرده و به جای آنها از انواع سبزی ها، صیفی جات و حبوبات در برنامه غذایی هفتگی استفاده کنند.

منبع: پارسی طب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *