تغذیه و تناسب اندامورزش

اشتباهات ورزشی که موجب بیماری می شوند

اشخاصی که ورزشهای صبحگاهی آنها  تمرین کششی است چون بر دیسک کمر فشار زیادی وارد میشود احتمال آسیب بر دیسک کمر زیاد است و باعث بیماری میشود پس در هنگام ورزش انتخاب درست و مناسب بر حسب بیماری باید داشته باشیم دستگاه تنس (Tens) که برای کاهش درد عضلات به کار می‌رود، فقط در حیطه تخصصی فیزیوتراپ‌ها است و افراد دیگر بدون تجویز پزشک فیزیوتراپ، نمی‌توانند از آن استفاده کنند.
همچنین افرادی که وایت کت (یونیفرم) پزشکی ندارند، نمی‌توانند در مراکز درمانی و غیر درمانی الکتروتراپی انجام دهند.

تا ۳ ساعت ابتدای روز(صبح) و ساعت پایانی روز (غروب) که خسته هستید، ورزش نکنید، زیرا بسیار آسیب زا است، به دلیل این‍که دیسک کمر در این زمان بسیار پرآب است و در مرحله خطر قرار دارد.
ابتدا باید با قدم زدن آهسته، آب “دیسک کمر” را کاهش و این عضو را از حالت خطر خارج کنیم،  بعد به نرمش بپردازیم.
تردمیل فشار زیادی به زانو و کمر وارد می‌کند و بیمارانی که مبتلا به کمر درد و زانو درد هستند، نباید از این دستگاه استفاده کنند و لازم است با راه رفتن و دویدن آرام به استخوان‌های کمر و زانو اکسیژن برسانند.

برای استفاده از تردمیل، باید سرعت دستگاه با نقباضات عضله هماهنگ باشد.
قبل از استفاده از تردمیل، باید ابتدا قدرت عضلات تقویت شده و توان فرد بالا رفته بعد از تردمیل استفاده کند.
به همین دلیل عمده کسانی‌که از این دستگاه ورزشی استفاده می‌کنند، دچار زانو درد و کمر درد هستند، زیرا بدون آمادگی قبلی از تردمیل استفاده می‌کنند.

آب درمانی حتی برای افردی‌که دچار اضافه وزن هستند، و یا حتی مبتلا به کمر دردند، زیاد توصیه نمی‌شود، زیرا عضلات در آب کاملا سست شده و بعد از بیرون آمدن از آب با همین عضلات ضعیف شده شروع به راه رفتن می‌کنند، و این عمل صدمات بسیار زیادی را به افراد وارد می‌آورد.

مرتب ورزش نمی‌کنید

سی دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط تا شدید مانند پیاده‌روی، شنا و دوچرخه‌سواری سطح سلول‌های مبارزه کننده در سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد، مانند پادتن‌ها، نوتروفیل و سلول‌های کشنده‌ی طبیعی. کسانی که بیشتر روزهای هفته ورزش می‌کنند خطر سرماخوردگی در آن‌ها تا 50 درصد کاهش می‌یابد.

هر بار که ورزش می‌کنید بدن سلول‌های ایمنی مهمی از بافت‌های ثانوی داخل جریان خون را به کار می‌گیرد. در این حالت این سلول‌ها با سرعت بیشتری در بدن چرخیده و توانایی بدن برای مبارزه با ویروس و باکتری‌ها کاهش می‌یابد.

کلاس‌های یوگا نمی‌روید

کسانی که روزانه 40 دقیقه از وقت خود را صرف تمرین یوگا می‌کنند تغییر بی‌نظیری در بهبود سیستم ایمنی آن‌ها مشاهده‌شده و سطح هورمون استرس در آن‌ها به مقدار چشمگیری کاهش می‌یابد.

فعالیت‌های یوگا محرک واکنش‌های ریلکسیشن در بدن است که این سطح آدرنالین و کورتیزول را کاهش داده و میزان سیتوکین های التهابی که بر سیستم ایمنی تأثیر منفی دارند را کاهش می‌دهند. ( سیتوکین ها موادی هستند که از سلول‌های متفاوت بدن ترشح‌شده و بر فعالیت‌های سیستم ایمنی تأثیرگذارند )

بیش‌ از حد ورزش می کنید

75 تا 90 دقیقه فعالیت فیزیکی شدید و بدون استراحت، مانند ماراتون سرعت، ورزش را از یک وسیله‌ی خوب برای سیستم ایمنی تبدیل به چیزی مضر می‌کند.

مغز شما زمان طولانی‌مدت برای ورزشهای سخت مقاومتی را به‌عنوان استرس درک کرده و سیستم ایمنی را تحریک می‌کند. دلیل آن بروز نشانه‌های فیزیولوژیکی است که در زمان خطر مغز آن را درک می‌کند. ذخیره‌ی کربوهیدرات شما خالی می‌شود، دمای بدن بالا می‌رود و سلول‌های ماهیچه‌ای در هم می‌شکنند. فعالیت‌هایی که با کمی استراحت همراه باشند، مانند اسکی، وزنه‌برداری و قایقرانی این تأثیر را بر بدن نخواهند داشت.

فعالیت فیزیکی هنگام ابتلا به آنفولانزا

اگر آنفولانزا دارید – و اغلب در ابتدا تشخیص اینکه سرفه برای سرماخوردگی است یا آنفولانزا سخت است – با ورزش خطر بیماری و عوارض جدی آن را زیاد می‌کنید.

در طول ورزش جریان خون در قلب حدود پنج مرتبه بیشتر از مواقع عادی است. ویروس آنفولانزا می‌تواند روی قلب شما متمرکزشده و سبب التهاب در بافت قلب شود. فعالیت فیزیکی در زمان ابتلا به سرماخوردگی ضرر یا فایده‌ای ندارد اما ورزش همراه با آنفولانزا نه‌تنها ممکن است مشکل شما را بدتر کند بلکه حتی ممکن است کشنده باشد.

منبع: بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *