سه شنبه, اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۱
خانهسلامتیدرمان بیماریعملکرد بد روده چه عوارضی را در پی دارد؟

عملکرد بد روده چه عوارضی را در پی دارد؟

مشکلات روده ها صرفا به اسهال و استفراغ محدود نمی شود. بدون اینکه مطلع باشیم روده های ما تکمیل کننده عملکردهای چندگانه ای هستند که در عملکرد خوب بدن ما تاثیر دارند. در اینجا ۶ مشکل ناشی از عملکرد نادرست روده ها را بیان می کنیم.

به گزارش عطارباشی به نقل از تبیان، ما به کمک روده ها مواد مغذی مواد غذایی مصرفی مانند مواد معدنی، ویتامین ها و آب را جذب می کنیم. علاوه براین روده ها نقش مهمی در سلامت دستگاه ایمنی بدن دارند.فلور میکروبی که در جداره روده ها قرار دارند برای سلامتی ضروری هستند. چون به بدن کمک می کند تا در برابر میکروب های زیادی مقابله کند و تعادل درونی حفظ شود. احتمالا نمی دانید که شکنندگی استخوانها نیز می تواند ناشی از مشکلات روده باشد.البته موارد دیگری نیز هستند که مربوط به این مشکلات می شوند. بنابراین لازم است که سلامت روده ها را از نظر دور نکنید و اختلالات احتمالی را جدی بگیرید.

شکنندگی استخوان ها

شکستن سریع و ساده هر استخوانی می تواند نشان دهنده پوکی شدید استخوان باشد که بویژه در بین خانمها بسیار رایج است. توجه کنید که شکنندگی استخوان ها می تواند ناشی از حالت اسیدی معده باشد که مانع از جذب درست مواد معدنی مهم مانند کلسیم و منیزیم از طریق رود ه ها می شود.ویتامین K نیز که از طریق روده ها تولید می شود نیز می تواند در این مسئله نقش داشته باشد. اگر این عضو بدن به محل اجتماع سموم تبدیل شود و به درستی انجام وظیفه نکند بدن ما نمی تواند به خوبی ویتامین K مورد نیاز برای سلامت و استحکام استخوانها را جذب کند.

دچار شدن به استرس و اضطراب

در شرایطی که فلور روده ها دچار اختلال شود وضعیت روحی نیز به سرعت تحت تاثیر قرار گرفته و فرد احساس اضطراب می کند.جالب است بدانید که یک عصب طولانی روده ها و مغز را به هم ربط می دهد و سیگنال هایی در این دو جهت در جریان است.

اگر چربی های اشباع شده زیادی مصرف کنید فلور روده تحت تاثیر قرار گرفته و شروع به ارسال علائم احساسی مبهم می نمایند.

برای پیشگیری از بروز این مشکل باید تغییراتی در نوع تغذیه تان بدهید. باید میوه و سبزیجات تازه بیشتری مصرف کنید. نوشیدن آب زیاد و مصرف کفیر در مراقبت از سلامت روده ها و فلور روده تاثیر زیادی دارد.

خارش پوست

یکی از عجیب ترین علائم اختلال در عملکرد روده ها خارش پوست است. اگر روده ها دچار مشکلی شده باشند ذرات هضم نشده مواد غ ذایی به طور مستقیم وارد جریان خون می شوند. به این ترتیب بدن آکنده از سموم شده و دستگاه ایمنی به شیوه متفاوتی وارد عمل می شود. این تغییرات نیز باعث ایجاد خارش، التهاب و تورم در بدن می شود. اگر پوستتان بدون دلیل موجهی چنین واکنش هایی نشان می دهد حتما به پزشک مراجعه کنید.

ناخن های شکننده

داشتن ناخن های سست و شکننده می تواند یکی از علائمی باشد که نشان می دهد بدن ما نمی تواند به درستی مواد مغذی موجود در مواد غذایی را جذب کند. در واقع باید به جای اینکه بگوییم « ما همان چیزی می شویم که می خوریم» باید بگوییم «ما همان چیزی می شویم که روده هایمان جذب می کند». اگر روده های ما سالم نباشد، اگر فلور میکروبی دچار اختلال شود نمی توانیم به درستی مواد غذایی را تجزیه و ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آنها را جذب کنیم.

شکم ورم کرده

آیا زمانیکه به شکم تان نگاه می کنید کمی بزرگ تر و ورم کرده تر به نظر می آید؟ توجه نمایید که این مسئله همیشه در نتیجه افزایش چربی نیست. بلکه مسئله مربوط به گاز می شود که نشان می دهد روده های ما به درستی به وظایف خود عمل نکرده اند. مشکل الزاما در این نیست که مواد غذایی مصرفی مان به طور طبیعی نفاخ بوده اند.
به خطر افتادن فلور باکتریایی روده و التهاب آن نیز می تواند باعث بروز مدفوع سفید شود اگرچه این مشکل می تواند در نتیجه مشکلات کبدی جدی نیز ایجاد شود
در این مواقع باید نسبت به وجود احتمالی آلرژی غذایی نیز حساس باشید. یادتان باشد که مواد لبنی اغلب خطرناک ترین ایجاد کننده های آلرژی غذایی هستند. اگر بعد از مصرف شیر یا پنیز احساس ناخوشایندی در شکم تان می شود حتما به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید.

مدفوع سفید

مدفوع سفید مسئله ای است که نباید نادیده گرفته شود. اگر مشاهده می کنید که رنگ مدفوع تان تغییر کرده و سفید شده است بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید. مدفوع سفید معمولا زمانی بروز می کند که مسئله سندرم روده تحریک پذیری در میان باشد. در این صورت فرد دچار اسهال نیز می شود. به خطر افتادن فلور باکتریایی روده و التهاب آن نیز می تواند باعث بروز مدفوع سفید شود اگرچه این مشکل می تواند در نتیجه مشکلات کبدی جدی نیز ایجاد شود که نیاز به درمانهای خاص دارد.

نتیجه گیری

تمام علائمی که اشاره شد بسیار واضح بوده و اکثر ما آنها را به مشکلات دیگر ربط می دهیم. البته ممکن است هر کدام از این علائم به مشکلات دیگر نیز مربوط شود. مهم این است که با مشاهده چنین علائمی از یک متخصص مشورت بگیرید.

منبع: سلامت نیوز

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها