سه شنبه, اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۱
خانهسلامتیدرمان بیماریآیا می دانید چرا تخمک را فریز می کنند ؟

آیا می دانید چرا تخمک را فریز می کنند ؟

فریز تخمک یکی از روش های درمان ناباروری است که می تواند قدرت باروری خانم ها را در سنین بالا، افزایش دهد. در این روش، تخمک ها جمع آوری شده و در محیط آزمایشگاهی فریز می شوند تا به زنان شانس بیشتری برای بارداری در سنین بالا دهد. اولین نوزاد با این روش، در سال ١٩٨٦ متولد شد و از آن پس حدود ١٠٠٠ تا ٢٠٠٠ کودک با این روش متولد شدند. آنچه جالب توجه است، پیشرفت روز افزون تکنولوژی فریز تخمک است. به نظر متخصصان، زنان با این روش کنترل بیشتری بر قدرت باروری خود دارند.

۱- کوتاه بودن سن باروری در زنان

خیلی از خانم هایی که تخمک خود را فریز می کنند بنا به دلایلی، اکنون آمادگی بارداری ندارند و می خواهند شانس بارداریشان را در سال های آینده از دست ندهند. برای مثال زنانی که می خواهند امنیت مالی پیدا کنند، یا مراحل تحصیلیشان را به پایان برسانند، و حتی دخترانی که هنوز شریک زندگیشان را پیدا نکرده اند، می توانند از این روش بهره ببرند. اگر در سن سی سالگی هستید و هنوز شرایط بچه دار شدن را ندارید، می توانید تخمک هایتان را فریز کنید و در چهل سالگی از آن ها استفاده کنید.

۲- محافظت از تخمک ها در طول درمان های پزشکی

یکی از اثرات زیانبار شیمی درمانی و پرتو درمانی در بدن، ناباروری تخمک هاست. می توانید قبل از انجام این درمان ها، تخمک ها را فریز کنید و پس از اتمام دوره درمانی و مرحله ریکاوری، باروری شما حفظ شود،

۳- حفظ تخمک های اضافی در روش IVF 

معمولاً تخمک های بارور نشده در روش IVF را فریز می کنند تا در صورت لزوم بعداً از آن ها استفاده کنند.

بهترین سن برای فریز کردن تخمک ، چه سنی است ؟

هرچه زودتر این کار را انجام دهید بهتر است. با افزایش سن شما، سن تخمک ها نیز بالا می رود. درنتیجه قدرت باروری کاهش یافته و خطر تولد کودکی با ناهنجاری های کروموزومی افزایش می یابد. البته عوامل دیگری نیز در بروز این ناهنجاری ها نقش دارند، ولی مقصر اصلی سن بالای تخمک ها است.

فرآیند جمع آوری به چه صورت است ؟

روند این عملیات مانند IVF است و دو تا چهار هفته زمان می برد.از آنجایی که به طور معمول تخمدان ها هر ماه یک تخمک آزاد می کنند، دردوره قاعدگی تان، دارو مصرف می کنید تا تخمدان ها تحریک شده و همزمان چندین تخمک آزاد کنند.هر چند روز یک بار نزد پزشکتان می روید و از طریق سونوگرافی، و بررسی سطح هورمون ها معاینه می شوید تا زمان جمع آوری تخمک ها مشخص شود.

زمانی که تخمک ها رسیدند، آن ها را از طریق یک عمل سرپایی جمع آوری می کنند. ابتدا، یک بیهوشی خفیف به شما داده می شود وسپس با کمک دستگاه سونوگرافی، یک سوزن از طریق واژن، وارد تخمدان می شود و حداقل ٥ و حداکثر٢٠ تخمک در هر عملیات، جمع آوری می شود.پس از چند ساعت می توانید به خانه بروید. البته ممکن است تا چند روز، در ناحیه لگناحساس گرفتگی داشته باشید.

چگونه از تخمک های فریز شده استفاده می شود ؟

تخمک ها بلافاصله پس از برداشت، فریز می شوند. هرچه بیشتر، تخمک فریز کنید، شانس اینکه حداقل یکی از آنها طی مراحل، انجماد، ذوب، بارورسازی و انتقال، سالم بمانند بیشتر می شود. زمانی که آماده بارداری و انتقال هستید، تخمک ها، ذوب شده و آنهایی که سالم هستند، به روش IVF یا لقاح مصنوعی، در آزمایشگاه با اسپرم همسرتان، تلقیح می شوند. سپس یک تا چهار رویان، همزمان به رحم منتقل می شوند.به گفته متخصصان، خانمی که ٣٣ سال سن دارد، با ٢٠ تا ٢٥ تخمک فریز شده، شانس خوبی برای بارداری یک نوزاد سالم در آینده دارد و افراد بالای این سن بالطبع باید ذخیره تخمکی بیشتری داشته باشند.

منبع: پزشک آنلاین

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها