تغذیه و تناسب اندامنکته های تغذیه ایورزش

مکمل های پروتئینی عضله ساز در بدنسازی

برای عضله سازی و حجیم شدن همه مواد غذایی مورد نیاز بدن باید تامین شود و برای تامین ریز مغذی های مورد نیاز بدن علاوه بر مصرف وعده های غذایی متعدد در طول روز باید یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ترکیبی از کربوهیدرات ها و مقداری چربی های سالم نیز مصرف کنید که این به عهده مکمل های غذایی است در این مطلب از دکتر سلام  قصد داریم برترین مکمل های حجم ساز را معرفی کنیم. در این مطلب به مکمل هایی تاکید می‌کنیم که می‌توانند به شما در روند عضله سازی کمک کنند.

پروتیین ها ترکیباتی هستند که از اتم های کرین، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن تشکیل شده اند. نیتروژن موجود در پروتیین «آمینو» نامگذاری شده است که بصورت زنجیره به یکدیگر متصل هستند. آمینو اسید (اسید های آمینه) آجرهای سازنده پروتیین هستند و از ترکیب بیش از ۱۰۰ آمینو اسید پروتئین تشکیل می شود. در بدن انسان، حدود ۲۰ آمینو اسید در ساختمان پروتئین ها یافت می شود. در مجموع نه آمینو اسید هستند که در داخل بدن تولید نمی شود و باید از طریق خوردن مواد غذایی، وارد بدن انسان بشود. به همین دلیل این ۹ آمینو اسید به عنوان آمینو اسید های ضروری شناخته و معرفی می شوند.

آب پرتقال و پروتئین وی

– تمرینات پر از فشار و استرس سبب افزایش رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شود. این رادیکال‌ها سبب آسیب به سلول‌ها از جمله سلول‌های عضلانی می شود. ویتامین C می‌تواند جلوی این فاجعه را بگیرد. سعی کنید رژیم غذایی متنوعی شامل سبزیجات و میوه داشته باشید تا بتوانید ویتامین‌های لازم بدن را تامین کنید.

مکمل گلوتامین مکمل غذایی مکمل عضله ساز مکمل پروتئین وی عضله سازی خوراکی های عضله ساز آمینو اسیدهای ضروری   مکمل گلوتامین مکمل غذایی مکمل عضله ساز مکمل پروتئین وی عضله سازی خوراکی های عضله ساز آمینو اسیدهای ضروری

مکمل وی پروتئین

– پروتئین وی یک پروتئین بی نظیر به خاطر کیفیت و سرعت جذب بالای آن توسط عضلات می‌باشد. پروتئین وی همچنین در بین همه پروتئین‌ها از بالاترین کیفیت برخوردار است. پروتئین وی یک منبع غنی از آمینو اسید‌های شاخه دار می‌باشد. پروتئین وی یکی‌ از دو محصولی است که از شیر حاصل می‌شود (محصول دیگر پروتئین کازئین می‌باشد). این پروتئین در فرآیند تبدیل شیر گاو به پنیر حاصل می‌شود. در هنگام فرآیند تبدیل شیر به پنیر محصول فرعی این فرآیند پروتئین وی می‌باشد. پایه و بنیاد برنامه تغذیه افرادی که به سختی عضله سازی می‌کنند باید بر پایه مصرف زیاد پروتئین باشد. پروتئین وی باید حداقل بعد از تمرین و صبح هنگامی که از خواب بر میخیزید مصرف گردد. در این موقع بدن به شدت خواستار پروتئین و آمینو اسید می‌باشد.

– گرم به گرم پروتئین وی به دلیل غلظت بالای لوسین در آن، نسبت به سویا، کازئین و پروتئین غلات برتری دارد. اعتقاد بر این است که مصرف ۳ تا ۴ گرم لوسین در هر وعده غذایی که معادل ۳۰ تا ۴۰ گرم پروتئین وی است، به همراه تمرینات قدرتی سنگین، باعث افزایش حجم عضلات می شود. ترکیب پروتئین وی با با همان مقدار کربوهیدرات به دلیل وجود لوسین و افزایش سطح انسولین، mTOR را روشن می کند. در واقع وی مسیری است برای رسیدن به عضله سازی.

قرص مکمل وی چربی سوز

– مکمل وی محبوب‌‌ترین مکمل بدنسازی است. همان‌طور که می‌دانید پروتئین ساختار عضلات را شکل می‌دهد. برای دریافت پروتئین و کالری کافی شما نیاز به مصرف مکمل وی دارید. وقتی سراغ خرید مکمل وی می‌روید حواس‌تان را جمع کنید که محصول مورد نظر حاوی شکر بالایی نباشد. با مصرف شکر چربی بدن خود را بالا خواهید برد. دنبال محصولی باشید که پروتئینش بیشتر از کربوهیدرات باشد. کمی حوصله به خرج بدهید و حتماً لیبل محصولات را به دقت بخوانید. مکمل وی به ساخت عضلات شما کمک می‌کند. مخصوصاً برای افرادی که زندگی پرمشغله‌ای دارند دو پیمانه از مکمل وی نیازهای پروتئین شما را تامین خواهد کرد.

مکمل گلوتامین مکمل غذایی مکمل عضله ساز مکمل پروتئین وی عضله سازی خوراکی های عضله ساز آمینو اسیدهای ضروری   مکمل گلوتامین مکمل غذایی مکمل عضله ساز مکمل پروتئین وی عضله سازی خوراکی های عضله ساز آمینو اسیدهای ضروری   مکمل گلوتامین مکمل غذایی مکمل عضله ساز مکمل پروتئین وی عضله سازی خوراکی های عضله ساز آمینو اسیدهای ضروری

مکمل آمینو اسید ها

– آمینو اسید‌ها واحد‌های سازنده پروتئین هستند. بدون آنها بافت‌های عضلانی رشد نخواهند کرد. آمینو اسید‌ها باعث ریکاوری، ترمیم بافت‌های عضلانی و توسعه و گسترش بافت‌های عضلانی جدید می‌شوند. آمینو اسید‌های شاخه دار یکی‌ از مفید‌ترین و تاثیر گذار‌ترین مکمل‌ها در هر ورزشی می‌باشند. یکی‌ از مهم‌ترین آمینو اسید‌ها گلوتامین می‌باشد. گلوتامین فراوان‌ترین آمینو اسید موجود درون بدن می‌باشد. این آمینو اسید باعث سوخت رسانی به مغز و دستگاه ایمنی بدن می‌شود. گلوتامین نقشی‌ اساسی‌ در متابولیسم پروتئین دارد و همچنین مصرف آن باعث افزایش سرعت ریکاوری و کاهش سرعت تجزیه بافت‌های عضلانی (کاتابولیسم) میشود. تمرین کردن باعث خالی‌ شدن بدن از گلوتامین می‌شود و استفاده از مکمل گلوتامین می‌تواند دوباره سطح این آمینو اسید را در بدن به حالت مطلوب در بیاورد.

– آمینو اسیدهای لوسین، ایزولوسین و والین، چون ساختمان آنها شاخه دار است آمینو اسیدهای شاخه دار نامگذاری شده اند و بطور کلی با نام اسیدهای آمینه شاخه دار BCAA معرفی می شوند. آمینو اسید شاخه دار BCAA جزو اسیدهای آمینه ضروری است ولی محتوی شش آمینو اسید ضروری دیگر نمی شود. در حالیکه، مکمل آمینو اسید ضروری EAA تمامی آمینو اسید های ضروری را دارد. منبع کامل غذایی آمینو اسید های ضروری تخم مرغ (سفیده و زرده با هم) می باشد. بطوریکه یک عدد تخم مرغ درشت (کامل سفید و زرده با هم) محتوی ۶.۳ گرم پروتئین است و ۱۳ درصد پروتئین ضروری دریافتی از رژیم غذایی برای فرد غیر ورزشکار را تامین می کند.

– تفاوت بین مکمل آمینو اسید، مکمل BCAA و مکمل پروتئین در نوع و مقدار آمینو اسید های موجود در آن مکمل ها و میزان سرعت جذب، پاسخ های هورمونی متفاوت و اثرات مختلف آنابولیسم (سازندگی) پروتیین در بدن و اثرات مختلف مثبت دستگاه دفاعی ضد اکسایشی می باشد.

مکمل گلوتامین مکمل غذایی مکمل عضله ساز مکمل پروتئین وی عضله سازی خوراکی های عضله ساز آمینو اسیدهای ضروری   مکمل گلوتامین مکمل غذایی مکمل عضله ساز مکمل پروتئین وی عضله سازی خوراکی های عضله ساز آمینو اسیدهای ضروری   مکمل گلوتامین مکمل غذایی مکمل عضله ساز مکمل پروتئین وی عضله سازی خوراکی های عضله ساز آمینو اسیدهای ضروری   مکمل گلوتامین مکمل غذایی مکمل عضله ساز مکمل پروتئین وی عضله سازی خوراکی های عضله ساز آمینو اسیدهای ضروری

– پروتیین شیر از دو نوع پروتیین وی (به مقدار ۲۰ درصد) و کازئین (به مقدار ۸۰ درصد) تشکیل شده است. شواهد پژوهشی تفاوت پروتئین وی و کازئین را نشان داده است که سرعت جذب پروتئین کازئین آهسته تر از جذب پروتئین وی است و همچنین مقدار BCAA موجود در وی بیشتر از پروتیین کازئین است.
با توجه به نقش های مختلف آمینو اسیدهای مختلف در بدن و همچنین با توجه به نیاز بدن به دو دلیل نوع تغذیه و نوع فعالیت ورزشی، افراد به مصرف مکمل آمینو اسید، مکمل BCAA و مکمل های پروتئینی نیاز پیدا می کنند. یک فرد غیر ورزشکار می تواند از طریق برنامه غذایی مناسب، مقدار پروتئین مورد نیاز بدن را تامین نماید.

لیستی که در اینجا به شما معرفی کردیم مکمل های پروتئینی عضله ساز است. باز هم تحقیق کنید و سعی کنید به دنبال یافته های علمی جدید در این زمینه باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

هشدار

– صلاحیت تجویز مکمل های غذایی و ورزشی با پزشک می باشد.

منبع: دکتر سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *