داروهای گیاهیروغن هاعطارباشی و طب سنتی

رفع آفتاب سوختگی در تابستان با روغن‌های طبیعی

روغن‌های طبیعی حاوی خاصیت‌های فراوانی هستند؛ این روغن‌ها ضدقارچ، ضدباکتری، ضدعفونی کننده، خوشبوکننده، ضدالتهاب و… بوده و می‌توانند در درمان بسیاری از عارضه‌ها به خصوص مشکلات پوستی موثر باشند. در این نوشتار به بررسی بهترین روغن‌های طبیعی برای رفع آفتاب سوختگی می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

رفع آفتاب سوختگی

روغن طبیعی اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس به خاطر ترکیبات ضد باکتری و باد شکنی که دارد، به شدت برای رفع آفتاب سوختگی و دیگر مشکلات پوستی به کار می آید. این روغن های طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی باید از منابعی قابل اطمینان دریافت شود و همچنین باید مطمئن شوید که حاوی ترکیبات مصنوعی نباشد، چون آفتاب سوختگی را بدتر می کند.

نحوه استفاده: یک قطره از روغن طبیعی اسطوخودوس را داخل ژل آلوئه ورا بریزید و این ترکیب را روی محلی که دچار آفتاب سوختگی شده بمالید. این کار باعث می شود بلافاصله احساس بهبود کنید. همچنین اگر آفتاب سوختگی روی ناحیه ای گسترده از بدن پخش شده بود، تنها کاری که باید بکنید این است که یک مشت جو دو سر را به همراه ۷ الی ۸ قطره روغن اسطوخودوس داخل آب گرم بریزید. در حمام به آرامی خود را با دست بشویید و خود را به این ترکیب آغشته کنید.

روغن طبیعی صندل چوب

روغن صندل چوب حاوی ترکیبات خنک کننده است و می توان از آن برای آرام کردن التهاب آفتاب سوختگی، التیام و خنک کردن محل سوزش و جلوگیری از عفونت محل آفتاب سوختگی استفاده کرد.

نحوه استفاده: یک الی ۲ قطره روغن طبیعی صندل چوب، یک قطره روغن طبیعی زردچوبه و حدود ۳۰ گرم روغن نارگیل را با هم ترکیب کنید. ترکیب را به آرامی روی پوستی که تحت تاثیر قرار گرفته بمالید. معمولا استفاده از این روش، بلافاصله احساس سوزش را کاهش می دهد.

رفع آفتاب سوختگی

روغن طبیعی کندر

برای رفع آفتاب سوختگی روغن طبیعی کندری را استفاده کنید که خلوص آن آزمایش شده باشد. آفتاب سوختگی دردناک است و استفاده از روغن کندر کمک می کند پوست آسیب دیده تغذیه و جلوه اولیه ی آن بازگردانده شود. این شیوه ای ایده آل برای التیام سوزشی است که در پی آفتاب سوختگی بروز می کند. روغن طبیعی کندر روی پوست های خشک و همچنین آسیب دیده معجزه می کند، چون با آب رسانی به پوست آن را دوباره ترمیم و رطوبت مورد نیازش را نیز تامین می کند.

نحوه استفاده: روغن طبیعی کندر یک تونیک پوستی قوی است. یک الی ۲ قطره از روغن را با ژل آلوئه ورا ترکیب کنید و آن را به آرامی روی قسمت آسیب دیده پوست بمالید.

روغن طبیعی نعناع

روغن طبیعی نعنا را نیز به عنوان یکی از عوامل طبیعی خنک کننده می شناسند، همچنین منتول موجود در آن به بی حس شدن درد حاصل از آفتاب سوختگی کمک می کند. زمانی که روغن طبیعی نعنا استفاده می شود می تواند بلافاصله پوست را خنک و آب رسانی کند. این روغن طبیعی بسیار موثر را همیشه باید به حالت رقیق شده مورد استفاده قرار دهید.

نحوه استفاده: یک الی ۲ قطره روغن طبیعی نعنا را با یک الی ۲ قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. ترکیب را به آرامی روی پوست آسیب دیده از آفتاب بمالید تا سوزش آرامش شود.

روغن طبیعی اوکالیپتوس

روغن طبیعی اوکالیپتوس به رفع آفتاب سوختگی کمک می کند. این روغن خواص ضد التهابی و التیام دهنده درد دارد که می تواند بلافاصله آفتاب سوختگی را تسکین دهد. این روغن پوست محل آفتاب سوختگی را بی حس می کند و التهاب را از آن می گیرد. همچنین خاصیت ضد باکتریایی آن پوست حساس و آفتاب سوخته را از عفونت ایمن می کند.

نحوه استفاده: برای خود یک اسپری اوکالیپتوس درست کنید. به یک فنجان آب ۲ الی ۳ قطره روغن اوکالیپتوس به همراه یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا اضافه کنید، سپس ترکیب را داخل یک بطری تمیز بریزید. قبل از رفتن به رخت خواب، ترکیب را روی قسمت آسیب دیده اسپری کنید. قبل از استفاده از اسپری، ابتدا خوب آن را تکان دهید.

منبع: سایت دکتر کرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *