چهارشنبه, مهر ۲۸, ۱۴۰۰
خانهتغذیه و تناسب اندامتغییر الگوی مصرف و درمان بیماری چاقی

تغییر الگوی مصرف و درمان بیماری چاقی

یکی از مشاوران تغذیه و رژیم درمانی بر این باور است که بهترین روش برای درمان بیماری چاقی ، تغییر الگوی مصرف غذایی می باشد که افراد چاق می توانند این راه را برای لاغر شدن خود امتحان کنند. در این مقاله از عطارباشی بهترین راهکار درمان چاقی را آماده کرده ایم. کسانی که مصمم برای لاغر شدن هستند حتما این بخش را مطالعه کنند.

فرزانه شهیدی مشاور تغذیه و رژيم درمانی اظهار کرد: ابتلاى افراد به بیماری های غیرواگیر همچون دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، سکته های قلبی، مغزی و سرطان ها دلايل مختلفى دارند که علت نخست آن ها تغییر الگوی مصرف غذایی و دليل دوم کم تحرکی بدنی در جامعه است كه نظام سلامت سالانه هزینه زيادى را برای درمان و کنترل اين بیماری ها هزینه می کند.

وی ضمن اشاره به سخنان متولیان سلامت جامعه گفت: برخی مطالعات نشان می دهد ۹۰ درصد مردم تحرک کافی ندارند و این موضوع در خانم ها بیشتر از آقایان شایع است.

شهیدی با تاکید بر اهمیت توجه به اضافه وزن و چاقی افزود: اضافه وزن و چاقی خطر دیابت، فشار خون و چربی خون بالا، سکته های قلبی، مغزی و سرطان های دستگاه گوارش را بیشتر می کند؛ اگر آمار ۶۰ تا ۷۰ درصدی اضافه وزن و چاقی صحت داشته باشد باید نظام سلامت و رسانه ها در آگاه سازی جامعه نقش پررنگ تری ایفا کنند و خودمراقبتی و سبک زندگی سالم را سرلوحه امور قرار دهند.

مقاله مرتبط :   چگونه سریع و سالم چاق شویم؟

عوامل افزايش ابتلاى افراد به بيمارى هاى مزمن

وی از تلاش وزارت بهداشت برای کاهش قند و نمک در اقلام خوراکی خبر داد و افزود: ابتلا به بيمارى هاى مزمن از جمله ديابت نوع ۲،فشارخون بالا، چاقى و انواع سرطان از ابتداى جوانى آغاز مى شود و به این دلیل،‌‌ پیشگیری از بروز این بیماری‌ها را بايد از جوانی آغاز کرد.

طهماسبی با تاکید بر شیوه تغذيه صحيح در پيشگيرى از بيمارى هاى مزمن اظهار کرد: آنچه امروزه به عنوان شيوه زندگي مى شناسيم، شامل یک رژیم غذایی نامناسب و استرس های روانی است که به صورت خواسته و ناخواسته به خود وارد می‌کنیم، استعمال دخانيات نيز در شيوه نامناسب زندگی بى تاثير نيست؛ شدت شيوع دخانيات بيشتر شده به طوريكه در سال هاى اخير ۲.۵ برابر افزایش پیداکرده است. همگی این عوامل می توانند در بروز بیماری های مزمن تاثیر داشته باشند.

مقاله مرتبط :   آیا خانم‌ها می‌توانند بدون ورزش لاغر شوند؟

وی گفت: تغذيه سالم موضوع بسيار مهمى است كه به عنوان فاکتور تعدیل کننده در كاهش بروز بيمارى های مزمن مؤثر است و در كنار آن بايد يك فرم بدنی ايده آل نیز داشته باشيم و بدانیم سلامت بر زیبایی مقدم است.

طهماسبی در پایان گفت: اگر متولیان سلامت، سازمان های مردم نهاد تاثیرگذار و رسانه ها آموزش تغذیه سالم، خودمراقبتی ، نقش تغذیه در پیشگیری و کنترل بیماری های واگیردار و مزمن را فرهنگسازی کنند می توانیم شاهد کاهش هزینه و تقویت اقتصادسلامت باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها