سه شنبه, خرداد ۳, ۱۴۰۱
خانهسلامتیبارداریمصرف چه داروهایی در دوران شیردهی ممنوع است؟

مصرف چه داروهایی در دوران شیردهی ممنوع است؟

ممنوعیت های دارویی در دوران شیردهی

تازه مادرانی که در دوران شیردهی به سر میبرند بهتر است در این دوران از مصرف خودسرانه داروهای شیمیایی مختلف خودداری کنند چون ممکن است به شیرخوارشان آسیب وارد کنند. این افراد همچنین باید در زمینه مصرف مکمل های گیاهی نیز باید با پزشک مشورت کنند تا دچار آسیب ها احتمالی نشوند.

در اكثر موارد پاسخ این سوال مثبت است. بر خلاف داروهای گیاهی، اكثر داروهای نسخه های یا داروهای بدون نسخه كه توسط دكتر شما تائید شده اند برای اثرات مضر آزمایش شده اند.

مصرف چه داروهایی در دوران شیردهی ممنوع است؟

در حالیكه بسیاری از داروها به شیر وارد میشوند، مقدار آنها آنقدر ناچیز است كه برای نوزاد خطری ندارد.

در اكثر موارد، مزایای دارو درمانی برای سلامتی مادران و مزایای شیرمادر برای سلامت نوزادان بر خطرات در معرض دارو قرارگرفتن غلبه میكند. با اینحال چند استثناء مهم وجود دارد (جدول را ببینید).

مادران باید تمام داروها شامل داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و مكمل های غذایی را با پزشك‌شان بازبینی كنند.

دربرخی دسته های دارویی، مثل ضد افسردگی‌ها و مسكن‌ها، از بین چندین گزینه، جایگزین‌های ایمن‌تری یافت می‌شوند.

بیاد داشته باشید كه تاثیر دقیق بسیاری از داروها بر نوزادان تغذیه شده با شیرمادر هنوز كاملا شناخته شده نیست.

بنابراین اگر شما عادت دارید از داروهای بدون نسخه برای ناراحتی‌های جزئی استفاده كنید، بهتراست درباره نیاز خود به این داروها دردوران شیردهی تجدیدنظر كنید.

جدول ۱

جای تعجب نیست اگر داروهای غیرمجاز مانند آمفتامین ها، كوكائین، هروئین و ماریجوانا در صدر فهرست موادی قرار می‌گیرند كه دردوران شیردهی نباید مصرف شوند.

متادون و بوپرنورفین كه برای درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولا بی‌ضرر هستند و انتخاب بسیار بهتری برای زنانی هستند كه با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌كنند.

زنانیكه در دوران بارداری سیگار را ترك كرده اند، باید ترك سیگار را ادامه دهند- برای سلامتی خود و نوزادشان– اما كسانی كه قادر به ترك سیگار نیستند نیز به دلیل اثرات مثبت بالقوه شیرمادر در برابر بیماری‌های تنفسی در نوزادان باید به شیردهی ادامه دهند.

منابع ذكر شده در بخش منابع انتخابی نیز اطلاعات بیشتری درباره مصرف داروها در شیردهی ارائه می‌دهند.

اما در نهایت دكتر شما باید منبعی باشد كه آخرین اطلاعات درباره بی‌خطر بودن داروها را به شما می‌دهد.

جدول بالا فهرست داروهایی كه میتوانند برای نوزاد شیرخوار مضر باشند و جانشینهای سالمتر برخی ازدسته های دارویی را نشان میدهد.

نام‌های متداول در پرانتز گذاشته شده است. این فهرست خیلی گسترده نیست و به هیچوجه نمی‌تواند جایگزین توصیه های پزشك شود. او باید از تمام داروها و مكمل‌هایی كه مصرف می‌كنید آگاه باشد.

نکته مهم- مكمل ویتامین D برای نوزادان

در جوامع پزشكی همیشه این بحث وجود دارد كه آیا نوزادان تغذیه شده با شیر مادر ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی را به طور كامل از شیرمادر به دست می‌آورند.

در اكثر موارد، اگر مادر یك رژیم غذایی خوب داشته باشد، شیر او هیچ كمبودی از مواد مورد نیاز نوزادش نخواهد داشت.

ویتامین D یك استثناء است. برخلاف سایر ویتامین‌ها كه در مواد غذایی یافت می‌شوند ویتامین D در منابع غذایی بسیار كمی یافت می‌شود، و مقدار آن در شیر انسان نیز بسیار كم است.

در عوض، ما ویتامین D را از طریق تابش نور خورشید به پوست‌مان می‌سازیم.

اما بسیاری از نوزادان زمان زیادی را در معرض تابش مستقیم نور خورشید نمی گذرانند، و نباید هم بدون محافظت و ضدآفتاب كافی این كار را بكنند.

آكادمی پزشكان اطفال آمریكا، اخیرا بیانیهای را منتشركرد كه توصیه می‌كند تمام كودكان از بدو تولد تا نوجوانی روزانه ۲۰۰ واحد بین المللی ویتامین D دریافت كنند.

برای نوزادانی كه شیرمادر می‌خورند قطره ویتامین D بهترین روش دریافت مكمل است.

نوزادانی كه شیرخشك می‌خورند می‌توانند این مقدار را از طریق خوردن حداقل ۵۰۰ میلی لیتر (۱۷ اونس) شیرخشك در روز، در صورتی كه با ویتامین D غنی شده باشد، دریافت كنند.

از زمانی كه تغذیه تكمیلی شروع می‌شود و مصرف شیر خشك از این مقدار كمتر می‌شود، آنها نیز باید مكمل دریافت كنند.

خطرات مكمل‌های گیاهی

دقیقا مانند دوران بارداری، مادران شیرده نیز نباید از هیچگونه درمان جایگزین یا گیاهی كه اثرات مضر بالقوه آن روی كودك شیرخوار به دقت ارزیابی نشده استفاده كنند.

گرچه مكمل‌های گیاهی نظیرSaint-John-wort *،**gingko biloba, kava kava, Echinaceaو سنبل‌الطیب اغلب” طبیعی” تلقی می‌شوند اما این به هیچ‌وجه به معنی بی خطر بودن آنها نیست.

گذشته ازاین سیانید، شوكران وپیچك سمی نیز كه در طبیعت یافت می‌شوند برای انسان سمی هستند. و آنچه برای شما بیخطر است ممكن است برای یك نوزاد در حال رشد بی‌خطر نباشد.

بسیاری از این درمان‌های گیاهی از فرهنگ هایی وام گرفته شده كه از آن ها سال‌هاست كه به عنوان دارو استفاده می‌شود.

در هر صورت این مواد برگرفته شده از زمینه‌های فرهنگی خود به همین سادگی توسط كارخانه‌های سازنده بدون داشتن هیچ تخصصی درباره استفاده مناسب از آنها به ویتامین‌ها، نوشیدنی‌ها، و میان‌و‌عده‌ها افزوده شده‌اند.‌

ما درباره چگونگی اثر این داروها– كه مانند سایر داروها توسط FDA تهیه نشدهاند– بر جسم بزرگسالان بسیار كم، و بسیار كمتر از آن درباره اثراتشان بر كودكان و نوزادان میدانیم.

FDAفهرست داروهای گیاهی كه اثرات جانبی خطرناك آنان شناسایی شده است را در یك وب‌سایت نگهداری می‌كند (csfan.fda.gov/~dms/ds-warn.html) (.اما به خاطر داشته باشید اینها فقط مواردی هستند كه ما از آنها اطلاع داریم، تنها نبودن نام دارویی در این فهرست به معنی بی‌خطر بودن آن نیست.

پزشك شما نیز می‌تواند یك منبع اطلاعاتی برای شما باشد، اما برخی پزشكان ممكن است از عوارض داروهای گیاهی مطلع نباشند.

در سایه تمام ناشناخته‌ها، استفاده نكردن زنان باردار یا شیرده از تمام داروهای گیاهی عقیده خوبی است. از هرگونه چای، مكمل، یا میان وعده گیاهی كه وعده درمان یا تغییر روحیه می‌دهد پرهیز كنید.

هنگامی كه می‌خواهید یك مولتی ویتامین انتخاب كنید به اصول تكیه كنید– از ویتامین‌هایی كه ادعای رهایی از استرس، تمركز، یا پیشگیری از ضعف حافظه را دارند اجتناب كنید. برچسب‌ها را بررسی كنید:

بسیاری از سازندگان فهرست اجزای گیاهی را مانند سایر تركیبات مغذی روی برچسب ذكر می‌كنند، اما در صورتیكه هیچ توصیه‌ای از مقادیر توصیه شده روزانه از FDA برای آن موجود نبود، ممكن است بی‌خطر نباشد.

منبع: ستاره ها

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها