شنبه, خرداد ۲۰, ۱۴۰۲
خانهسلامتیپرهیزاتکاهش آلرژی های بهاری و راهکارها

کاهش آلرژی های بهاری و راهکارها

شاید شما هم جزو کسانی باشید که با اینکه هنوز بهار شروع نشده، علائم آلرژی فصلی یا تب یونجه را دارید: گرفتگی بینی، عطسه، خارش، آبریزش چشم و بینی در اواخر زمستان هم می‌توانند خود را خیلی خوب نشان دهند و تا مدت‌ها نیز باقی بمانند؛ اما این بدان معنی نیست که چاره‌ای ندارید و باید آلرژی فصلی را تحمل کنید. شما باید بدانید چه چیزهایی باعث علائم آلرژی فصلی‌تان می‌شوند، عملکردشان چیست و از همه مهم‌تر، چه می‌توانید بکنید تا این علائم را کنترل کنید.

اخیراً کالج آمریکایی آسم و آلرژی و ایمونولوژی (ACAAI)، درباره‌ی تازه‌ترین دستاوردهای در زمینه آلرژی‌های فصلی دستورالعملی برای پزشکان و افرادی که آلرژی دارند ارائه داده است.

در این دستورالعمل آمده است که سرفه، یک علامت معمول در تب یونجه است؛ اما خیلی از افراد نسبت به این موضوع آگاه نیستند.

خصوصاً اکنون که دومین بهار را با کووید ۱۹ پیش رو داریم، افراد باید بدانند که سرفه لزوماً از علائم کووید ۱۹ نیست و می‌تواند تنها بخشی از علائم آلرژی باشد.

دستورالعمل‌های ارائه شده

از مصرف نسل اول آنتی‌ هیستامین‌ ها پرهیز کنید

اگر قصد دارید برای درمان تب یونجه‌تان یک داروی خوراکی مصرف کنید، پیش از مصرف نسل اول آنتی‌ هیستامین‌ ها مانند دیفن هیدرامین و کلرفنیرامین دوباره فکر کنید.

این داروها می‌توانند سبب خواب‌ آلودگی و علائمی مانند خشکی دهان و خشکی چشم و یبوست شوند. بهتر است در عوض از درمان‌های غیرمخدر مانند سیتریزین، لووسیتریزین، فکسوفنادین یا دس لوراتادین استفاده کنید.

کورتیکواستروئیدهای استنشاقی درمانی مؤثرند

در صورتی که دچار علائم مداوم آلرژی هستید، کورتیکواستروئیدهای استنشاقی مانند فلوتیکازون، مومتازون، بودسوناید و تریامسینولون، مؤثرترین درمان هستند، خصوصاً اگر علائم در کیفیت زندگی‌تان اختلال ایجاد کرده‌اند. این داروها حتی می‌توانند علائم ناشی از آلرژی‌های چشم را نیز کنترل کنند.

پزدوافدرین مؤثر است اما عوارض جانبی دارد

خیلی از افراد از شربت پزدوافدرین برای رفع گرفتگی بینی استفاده می‌کنند. متأسفانه پزدوافدرین مشابه متامفتامین است. متامفتامین عوارض جانبی زیادی دارد مانند بی‌خوابی، از دست دادن اشتها، حساسیت پذیری و تپش قلب. در صورتی که باردار هستید نباید از این دارو استفاده کنید.

تست غذایی آلرژی نباید بخشی از تست آلرژی بینی باشد

وقتی بیماران برای تست رینیت آلرژیک (آلرژی بینی) مراجعه می‌کنند، معمولاً از جهت آلرژی‌های غذایی نیز تست می‌شوند. دستورالعمل ارائه شده اکیداً اعلام می‌کند که تست غذایی آلرژی نباید در ارزیابی‌های مربوط به رینیت آلرژی قرار بگیرد، زیرا آلرژی‌های غذایی موجب علائم مربوط به بینی نمی‌شوند. تست مربوط به تب یونجه باید شامل حیوانات خانگی، مایت‌های خاک، درختان و علف و … و قارچ و کپک شود زیرا این عوامل، معمول‌ترین عوامل برای آلرژی‌های مربوط به بینی هستند.

نکاتی برای کنترل علائم آلرژی فصلی

. روزهایی که هوا خشک است و باد می‌وزد، در خانه بمانید تا کمتر در معرض آلرژن‌ها قرار بگیرید.

. بهترین زمان برای بیرون رفتن و استفاده از فضای باز در فصل بهار، بعد از یک باران بهاری است. باران کمک می‌کند برخی از آلرژن‌ها از هوا پاکسازی شوند. اما باز هم بهتر است مدت زمان بیرون ماندنتان را محدود کنید زیرا گاهی بعد از باران سطح گرده‌ها در هوا زیاد می‌شود.

. به کارهای باغبانی نپردازید.

. اگر مجبورید به فضای باز بروید، بهتر است از ماسک‌های فیلتر دار مخصوص گرده‌ها استفاده کنید (N95).

. وقتی بیرون هستید روی موهایتان را بپوشانید و عینک آفتابی بزنید تا موها و چشم‌هایتان کمتر در معرض گرده‌ها باشند.

. هر وقت از بیرون به خانه برمی‌گردید، لباس‌های بیرون و کفشتان را به داخل خانه نیاورید و آن‌ها را جایی بیرون در بگذارید تا آلرژن‌هایی که به لباس‌هایتان چسبیده‌اند وارد خانه نشوند.

. بعد از برگشتن به خانه دوش بگیرید تا هر گرده و آلرژنی که روی پوست و موهایتان است شسته شود.

. هر هفته ملحفه و روبالشی‌ها را در آب گرم و صابون بشویید تا آلرژن‌هایی که به آن‌ها چسبیده‌اند زدوده شوند.

. طی فصل آلرژی از تماس با حیوانات خانگی اجتناب کنید.

. لباس‌های شسته شده را بیرون پهن نکنید. گرده‌ها می‌توانند به آن‌ها بچسبند و همراهشان وارد خانه شوند.

. مصرف داروهای آلرژی‌تان را پیش از ظاهر شدن علائم شروع کنید. چون اگر منتظر بمانید علائم شروع شوند و سپس دارو مصرف کنید، تأثیر داروها کمتر خواهد شد. مثلاً توصیه می‌کنیم مصرف کورتیکواستروئیدهای استنشاقی را دو هفته پیش از فصل پراکنده شدن گرده‌ها آغاز نمایید تا علائمتان بهتر کنترل شوند.

. در و پنجره‌های خانه را ببندید.

. صبح زود معمولاً میزان گرده‌ها در هوا بیشترین است، بنابراین تا جایی که ممکن است در این زمان از خانه خارج نشوید.

. اگر در محیط مرطوبی زندگی می‌کنید از دستگاه رطوبت گیر برای کم کردن رطوبت هوای داخل خانه استفاده کنید.

. کیسه جاروبرقی را مرتباً خالی کنید و از فیلتر هپا (HEPA) مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air (حذف ذرات معلق هوا با کارایی بالا) استفاده کنید.

و در پایان اینکه هرچند نمی‌توانید به طور کامل از علائم آلرژی پیشگیری کنید اما با راه‌های ساده‌ای مانند تغییر محیط، استفاده از داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده و رعایت نکات گفته شده می‌توانید با علائم آلرژی فصلی‌تان راحت‌تر کنار بیایید و کمتر احساس ناراحتی کنید.

منبع: تبیان

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها