چهارشنبه, مهر ۵, ۱۴۰۲
خانهسلامتیکدام اعضای بدن درد احساس نمی کنند

کدام اعضای بدن درد احساس نمی کنند

محققان می گویند سه عضو بدن درد را احساس نمی کنند ناخن، مغز و مو.

بدن انسان به شکل طبیعی در قسمت ناخن هیچ دردی را احساس نمی‌کند. به همین دلیل است که شما بدون هیچ مشکلی می‌توانید از ناخن گیر استفاده کنید.

درد به دلیل پاسخ عصب‌ها ایجاد می‌شود و یک عملکرد و واکنش طبیعی در بدن است. هنگامی که بخشی از بدن شما دچار آسیب می‌شود، سلول‌های آن ناحیه پیام عصبی بسیار قدرتمندی را به سلول‌های مغزی ارسال می‌کنند و مغز هم دستور احساس درد را تولید می‌کند. این انتقال سیگنال مکانیسمی است که در زندگی همه موجودات زنده از جمله حیوانات وجود دارد بنابراین زمانی که ما به حیوانات ضربه می‌زنیم، آن‌ها هم احساس درد می‌کنند. در این قسمت قصد داریم سه عضو از بدن را به شما معرفی کنیم که توانایی احساس درد در آن‌ها وجود ندارد.

ناخن

بدن انسان به شکل طبیعی در قسمت ناخن هیچ دردی را احساس نمی‌کند. به همین دلیل است که شما بدون هیچ مشکلی می‌توانید از ناخن گیر استفاده کنید و ناخن‌های خود را کوتاه کنید. در واقع رعایت بهداشت برای ناخن ها؛ همان کوتاه کردنشان است. اگر می‌خواستید درد احساس کنید، قطعا نمی‌توانستید به طور منظم این کار را به انجام برسانید.

کوتاه کردن ناخن‌ها هرگز هیچ دردی را ایجاد نمی‌کند. علت آن هم سلول‌های مرده در این ناحیه هستند. این سلول‌ها حاوی ماده سفت و سختی به نام کراتین می‌باشند که یک نوع پروتئین محسوب می‌گردد. ریشه‌های ناخن به عمق پوست نفوذ می‌کنند و فیبر‌های ارتجاعی باعث ثابت نگه داشتن آن‌ها روی پوست می‌شود.

ناحیه نزدیک به ریشه ناخن نسبتاً دایره‌ای شکل است و رنگ سفیدی دارد. کوتاه کردن ناخن از لبه‌ها هرگز هیچ دردی را ایجاد نمی‌کند، زیرا هیچ نوع انتقال پیام عصبی در این ناحیه اتفاق نمی‌افتد، اما زمانی که کل ناخن به طور کامل از انگشت جدا شود، درد شدیدی احساس می‌گردد. علت آن هم وجود فیبر‌های ارتجاعی روی پوست در زیر ناخن هستند که پیام‌های عصبی زیادی را به مغز ارسال می‌کنند.

در واقع ریشه ناخن که به پوست متصل شده، مسئول انتقال پیام عصبی است بنابراین هنگام آسیب رسیدن به این ناحیه احساس درد در فرد ایجاد می‌شود. ناخن‌ها در حالت طبیعی هر ساله به اندازه ۱.۹، ۴.۸ سانتیمتر رشد می‌کنند.

مو‌ها

مو‌ها دارای یک ساختار شبیه به نخ هستند و از کراتین تشکیل شده اند و به دلیل ساختاری که دارند، به هیچ مرکز انتقال پیام رسان عصبی متصل نیستند بنابراین هنگام کوتاه کردن مو‌ها هیچ گونه دردی احساس نمی‌شود. ریشه مو در عمق پوست وجود دارد بنابراین زمانی که مو از ریشه کنده می‌شود، حس درد ایجاد می‌گردد.

مغز

بله درست متوجه شدید، مغز عضوی است که درد حس نمیکند. مغز به خودی خود احساس درد نمی‌کند، زیرا در خود مغز هیچ مکانیکی برای درمان درد وجود ندارد. این ویژگی نشان می‌دهد که چرا جراحان مغز و اعصاب می‌توانند بدون ایجاد ناراحتی بیمار، بر روی بافت مغز عمل کنند و در برخی موارد حتی در زمان بیداری بیمار می‌توانند عمل جراحی انجام دهند.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

جدیدترین پست ها